Ve Velehradě začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad – Ve Velehradě na Uherskohradišťsku dnes začnou Dny lidí dobré vůle. Cyrilometodějské slavnosti patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dny lidí dobré vůle se každoročně konají 4. a 5. července.

Loni se slavnosti uskutečnily kvůli pandemii koronaviru ve velmi omezeném režimu. Letos bude vzhledem k epidemickým opatřením omezen pouze počet návštěvníků dnešního Večera lidí dobré vůle. Benefičního koncertu na prostranství před velehradskou bazilikou se bude moci účastnit maximálně 5000 lidí. Pondělní slavnostní poutní mše svatá bude již pro všechny lidi bez omezení. Na Velehrad běžně míří několik desítek tisíc lidí, loni mohlo v oba dny do poutního areálu přijít vždy jen tisíc poutníků.

SOUVISEJÍCÍVečer lidí dobré vůle na Velehradě pomůže i lidem na jižní Moravě

Na programu je dnes například ruční přepisování Bible, prezentace Charity, setkání vozíčkářů či výstavy. V 18:30 se uskuteční Modlitba za vlast, v 19:30 začne benefiční koncert Večer lidí dobré vůle.

Hlavním tématem slavností je poděkování lidem, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně velehradské oslavy připomenou rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Součástí je i příprava k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Velhrad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář