Většina britských náboženských organizací kryje zneužívání dětí, tvrdí zpráva

Londýn – Většina náboženských organizací v Anglii a Walesu nedokáže ochránit děti před sexuálním zneužíváním a kryje ho. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy britské nezávislé komise pro vyšetřování zneužívání dětí (IICSA). Podle komise se sexuální zneužívání odehrává v prostředí všech významných náboženství. Organizace nedokáží děti uchránit kvůli obviňování oběti, kdy je jí přisuzována vina za trestný čin, zneužívání moci a nedůvěře k vnějším autoritám.

Komise svou zprávu založila na důkazech sesbíraných v 38 náboženských organizacích včetně svědků Jehovových, baptistů, metodistů, muslimů, židů, hinduistů či buddhistů. Komise již dříve popsala, jak sexuální zneužívání kryje i anglikánská a římskokatolická církev.

SOUVISEJÍCÍ – Velká Británie požaduje sankce proti Nigérii za to, že nezajistila ochranu křesťanů

Náboženské organizace případy sexuálního zneužívání nejen kryjí, ale před potřebami obětí těchto činů upřednostňují zachování své pověsti, uvádí zpráva.

Přezkum obvinění ze sexuálního zneužívání vznesených mezi lety 2015 až 2020 a zahrnující významné osoby či instituce ukázal, že 11 procent (443) případů bylo spojeno s náboženskými organizacemi. Zhruba deset procent podezřelých (726 osob) bylo zaměstnáno těmito organizacemi.

Podle komise se případy sexuálního zneužívání ve skutečnosti odehrávají častěji, než kolik je jich ohlášených.

Zpráva je založená na výpovědích a zkušenostech obětí sexuálního zneužívání. Zmiňuje příběh dvanáctileté dívky, kterou zneužíval správce kostela. Místní farář ale matce oběti řekl, že je „ceněným“ členem metodistické církve. Jiný případ popisuje dívku, které byla od osmi do 11 let zneužívána v islámské medrese, tedy náboženské škole. Když se s tím svěřila, členové organizace ji označili za „cuchtu“.

Komise ve zprávě, která má 226 stran, uvádí, že některé náboženské komunity nepoučují děti o sexu a sexuálních vztazích. Problémem také může být, že v některých jazycích neexistují slova pro znásilnění, sexuální zneužívání nebo genitálie. Autoři zprávy zdůraznili, že v náboženských organizacích mají často převahu muži, kteří zastávají vysoké pozice. Doporučili, aby si tyto organizace stanovily jasnou politiku ochrany dětí a postupy pro případ zneužívání.

Komise rovněž doporučila, aby vláda legislativně upravila definici prezenčního vzdělávání tak, aby zahrnovala jakékoli prostředí, které poskytuje primární vzdělání. V současné době není povinné, aby se organizace poskytující mimoškolní vzdělávání jakkoli registrovaly.

Vyšetřovací komisi IICSA zřídila v roce 2014 tehdejší britská ministryně vnitra Theresa Mayová v reakci na skandál kolem bývalého slavného moderátora BBC Jimmyho Savillea. Teprve po jeho smrti v roce 2011 se ukázalo, že šlo o sexuálního útočníka, který má na svědomí stovky zločinů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. srpna 2021 Foto:

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Obávám se, že pohoršování nad situací v UK není moc na místě. V českém prostředí je zřejmě třeba u evangelikálního hnutí situace stejná. Mentalita neudělat ostudu evangeliu a důvěřovat aktivním lidem v církvi a podržet je, je u nás jistě ještě silnější (pokud vím z vlastní zkušenosti). Konkrétně o tomto typu zneužívání se mluví jen v katolické církvi, případy z evangelické a evangelikální části spektra se tají. O případných jiných nešvarech duchovních se důsledně mlčí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář