Vojtěch Urban: Přístav je místem, kde se lidé navzájem obohacují, podporují a společně rostou

Rozhovor s Vojtěchem Urbanem, vedoucím týmu zakládající pražský sbor Přístav. 

Proč právě název Přístav? 

Přístav je místo, které spojuje to, co se v lidských očích zdá neslučitelné. Na malém prostoru se tu mísí různé životní příběhy a zkušenosti, na společném díle zde často pracují lidé, kteří by si za jiných okolností ani neměli co říct.

Na první pohled se může zdát, že takové místo je jen kousek od úplného chaosu a rozpadu. Opak je ale pravdou. Přístav je místem, kde se lidé navzájem obohacují, podporují a společně rostou. Právě tady může každý najít klid a odpočinek po únavné plavbě životem. Lidé zde zažívají porozumění, protože každý tu odněkud pochází, něco zažil a ví, že život umí být nepříjemně nevypočitatelný.

My chceme být na Černém Mostě Přístavem. Právě takovým, kde si lidé navzájem jsou oporou a inspirací. Toužíme tvořit prostředí, kde každý může svobodně snít a usilovat o to, aby podmanil ten ohromný oceán kolem sebe.

SOUVISEJÍCÍZdechovský: Putin není ochránce křesťanských hodnot, ale diktátor  

Jak vznikl nápad založit nový pražský sbor? Je zaměřen na nějakou cílovou skupinu? 

Tenhle nápad je složen ze snů mnoha lidí a pevně věříme i Boha. KS Přístav Praha spadá pod Křesťanské společenství Praha. Náš sbor má sen o založení 25 regionů (menších sborů) v Praze. To je jeden sen. S druhým jsem přišel já do Prahy (Vojta Urban). Přál jsem si a vnímal, že mě Bůh volá k založení nového regionu a sbor mi v tom dal zelenou. 

Jako každý region našeho sboru si přejeme být vícegenerační sbor, ale zatím i díky složení vedoucího týmu, jsme spíše zaměření na mladší generace a mladé rodiny s dětmi.

Se zakládáním sborů jsou spojené různé výzvy, můžete jmenovat ty největší? 

Rozhodně je velká výzva udržet živou vizi. Na začátku je to poměrně snadné, protože sbor zakládá menší skupina, ale s růstem je třeba udržet oheň a dobře komunikovat všem nově příchozím proč a jak co děláme. Přístav má jasný směr a je třeba, aby ho každý člen znal.

Druhá je myslím spojená s pokorou a úctou. Nechceme zakládat Přístav s tím, že teď všem ukážeme, jak se to dělá. To nikdy není dobrý motiv. Samozřejmě, že chceme nějaké věci dělat odlišně od jiných regionů v Praze, ale na tom není vůbec nic špatného. Právě naopak. Sloužíme specifické skupině lidem na Černém Mostě a chceme právě pro tyhle lidi vytvořit tu nejlepší možnou církev. Při tom všem je třeba opravdu ctít i to, z čeho pocházíme a držet se v předem nastavených mantinelech. Jen hlupák by zbořil dobré základy, aby celý život věnoval budováním nových. My máme moc dobré základy v našem sboru (KS Praha) a chceme na nich budovat Přístav. S úctou k těm, kteří sbor stvořili a s touhou ho budovat dál.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jak vznikalo jádro nového společenství, které se do tohoto projektu pustilo? 

Dovolím si jeden citát. “Jestli chcete postavit loď, neposílejte lidi shánět dřevo a nerozdělujte jim úkoly. Místo toho je nadchněte pro nekonečnou krásu otevřeného moře.” (Antonie de Saint-Exupéry). Myslím, že Bůh zapálil potřebná srdce pro vznik Přístavu. Já přišel do Prahy s vizí o novém sboru. Věřím, že to byla Boží vize a oslovila řadu lidí, kteří měli touhu sloužit zrovna skrze založení Přístavu.

Můžete popsat, jak vypadá „klasická nedělní bohoslužba“ ve vašem podání? Jaké máte aktivity během týdne? 

Asi klasicky :). V tomto ohledu nejsme žádní revolucionáři s novým receptem na bohoslužby. Každý příchozí doufám dostane na našich nedělních bohoslužbách přesně to, co od toho bude očekávat. Našim velkým přáním a důrazem na bohoslužbě je citlivost na Boží přítomnost. Z toho vychází i naše sborové heslo – Otevřeno Bohu i lidem. 

Co se týče aktivit. Zde teprve začínáme. Na konci ledna jsme podepsali nájemní smlouvu na poměrně velké prostory v srdci Černého mostu a od té doby probíhá rekonstrukce a úprava místností. Plánujeme pořádat setkání pro maminky s dětmi, filmové večery, turnaje na herních konzolích nebo deskových hrách, různé přednášky, open mic a tak dále. V poslední době také navazujeme různé spolupráce a v prostorách budou sloužit i další lidé, kteří chtějí něco přinést na Černý most. 

Máte nějaké stanovené cíle, čeho byste rádi dosáhli v nejbližším období? 

Chceme i skrze nové prostory vybudovat místo, kde se lidé budou cítit skutečně dobře, bezpečně a vítaní. Zároveň chceme vytvořit prostředí, kde se dobře bude cítit Bůh. Toužíme po tom, aby mezi námi byl a působil tak, jak on uzná za vhodné. Věříme, že má velké a skvělé plány s Černým Mostem a chceme se k němu připojit. 

Kdo je vaším patronem, ke komu se budete obracet o pomoc v případě sporů nebo potíží?

Patronem je nám celý náš sbor KS Praha. Sbor vede Lubomír Ondráček, který i zaštiťuje od začátku náš vznik. Jsme moc rádi, že nás vede a radí nám v klíčových rozhodnutích. Spolu s ním máme ve sboru celou řadu skvělých lidí, kteří stojí za námi a pomáhají nám. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 27. dubna 2022 Foto: Facebook – KS Přístav Praha

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář