Zdechovský: Putin není ochránce křesťanských hodnot, ale diktátor  

Rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) o situaci pronásledovaných křesťanů a krizi způsobené válkou na Ukrajině.   

Zprávy přicházející z regionů jako je Indie, Pákistán či Čína stále poukazují na narůstající pronásledování křesťanů. Co jako europoslanec můžete kromě upozorňování na tyto problémy dělat? 

Organizace Open Doors, která mapuje pronásledování křesťanů, vydala v únoru každoroční detailní zprávu o situaci ve světě. Její závěry nejsou vůbec povzbudivé. Pronásledování křesťanů loni dosáhlo dokonce nejvyšší úrovně za celých třicet let, kdy organizace vydává zprávu o pronásledování křesťanů ve světě. Vlivem nových technologií navíc získalo pronásledování v některých zemích mnohem sofistikovanější podobu.

Já se na pronásledování křesťanů ve světě snažím neustále upozorňovat. Jako Evropská unie vyvíjíme tlak na tyto země, aby situaci ve své zemi zlepšily, jinak s nimi omezíme například obchodní spolupráci. Během mé pracovní návštěvy Afghánistánu na konci minulého roku jsme toto téma otevřeli s tamními představiteli. Drobné zlepšení jsme zaznamenali, ale stále se to nedá považovat za nějaký velký úspěch. 

SOUVISEJÍCÍZdechovský / Pronásledování křesťanů ve světě je nejhorší za posledních 30 let!

Velmi specifická je situace v Afghánistánu, kde se k moci dostal Talibán. Zemi opustilo množství lidí a existuje vážná obava o bezpečnou budoucnost křesťanů v této zemi. Podnikají se na zabezpečení základních lidských práv nějaké kroky? 

Fungují různé neziskové organizace, které se snaží situaci mapovat a křesťanům pomáhat, ale vláda Talibánu v zemi postupně utahuje šrouby. Je čím dál těžší dosáhnout nějakých hmatatelných výsledků a obávám se, že v budoucnu se situace v této otázce příliš nezlepší. 

Případ finské političky Päivi Räsänenové otevřel téma svobody slova. Domníváte se, že podobné případy budou v Evropě přibývat, anebo naopak může tento případ podobné tendence snížit nebo eliminovat? 

Nechci raději tipovat, jestli podobných případů bude přibývat. Osobně mi přijde přitažené za vlasy stíhat člověka za citát z Bible. Stále přece existuje svoboda slova a náboženského vyznání. Na to bychom neměli zapomínat. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jednoho času se hodně v českých médiích psalo o případu čínských křesťanů, kteří v České republice žádali o azyl. Víte, jestli všichni nakonec zůstali v České republice nebo se někteří museli vrátit zpátky do Číny, případně odcestovali do jiné země? 

Mezi lety 2015 a 2016 dorazilo do České republiky zhruba 80 pronásledovaných čínských křesťanů, kteří požádali o politický azyl. V létě minulého roku dostali tito lidé takzvanou doplňkovou ochranu na dobu 36 měsíců, jsou tedy v České republice po dobu dalších tří let pod mezinárodní ochranou. Aktuálně jim nic nehrozí, jsou rozmístěni po České republice a snaží se integrovat do společnosti.

Naprosto nepochopitelně v celém případu jednalo ministerstvo vnitra, které rozhodnutí o udělení politického azylu pro čínské žadatele neustále prodlužovalo. Standardní doba řízení je šest měsíců, ministerstvu vnitra to ale trvalo šest let, a to ještě nepadl finální verdikt. Vidím v tom obavu z možného poškození vztahů s Čínou, což by Hrad nelibě nesl. Politická situace se s nástupem nové vlády ale změnila, a proto věřím, že se podobná situace nebude opakovat.

S válkou na Ukrajině čelíme obrovské humanitární krizi. Angažujete se nějak v pomoci běžencům hledajícím bezpečí? 

Snažím se. Poslal jsem finanční částku na pomoc Ukrajině, sehnal jsem některé potřebné věci, které posléze odjely na Ukrajinu, a také jsem v polovině března odvezl do Lvova s Charitou Znojmo humanitární pomoc. Přivezli jsme s sebou léky, zdravotnický materiály, hygienické potřeby či dětskou výživu. Cestu jsem absolvoval jako dobrovolník Charity ČR, ale při té příležitosti jsem se tam potkal s představiteli lvovské oblasti, kterých jsem se ptal, co ještě potřebují dovézt. Jejich slova jsem pak tlumočil v České republice a Evropském parlamentu. Do České republiky jsme přivezli 18 ukrajinských žen a dětí. 

SOUVISEJÍCÍ – Zdechovský / Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V České republice jsem pak v kontaktu se zástupci Charity ČR, kteří monitorují situaci ohledně příchozích Ukrajinců. Minulý týden jsem se byl podívat v jednom z plzeňských center, které se stará o ukrajinské uprchlíky, a musím smeknout, jak skvěle to mají organizačně zvládnuté.

Domníváte se, že budou stále existovat hlasy, které by v Putinovi viděly ochránce křesťanských hodnot? 

Myslím, že se takové hlasy určitě najdou. Pevně věřím, že ale po těch hrůzných činech rapidně ubývají. Opravdu nechápu, jak někdo může považovat diktátora, jehož armáda vtrhne na cizí území, zabíjí nevinné civilisty a znásilňuje malé holčičky, za ochránce křesťanských hodnot. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 12. dubna 2022 Foto: dechovky.eu – Tomáš Zdechovský

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář