Výročí úmrtí bojovníka za náboženskou svobodu, který zaplatil tu nejvyšší cenu

V těchto dnech si připomínáme výročí úmrtí Šahbaze Battiho, který v boji za náboženskou svobodu zaplatil tu nejvyšší cenu. Tento pákistánský křesťan neúnavně apeloval ve své domovské zemi na ochranu práv náboženských menšin.

Jako jediný křesťan v kabinetu pákistánského předsedy vlády se nevyhnul perzekuci. Pro své odvážné činy byl 2. března 2011 zavražděn s cílem, že jeho smrt zastaví a umlčí ostatní, kteří by se snažili měnit poměry v zemi a poukazovat na nespravedlnost. Portál Christianity Today, který výročí jeho smrti připomíná, v této souvislosti klade otázku, jak jako křesťané budeme pokračovat v jeho odkazu?

SouvisejícíAsia Bibi odsuzuje trest smrti pro pákistánského křesťana

Pákistán byl a žel stále je nebezpečnou zemí pro křesťany a jiné náboženské menšiny. Open Doors Pákistán řadí na pátou příčku v seznamu zemí, kde je největší pronásledování křesťanů.

Batti se přesto neúnavně zasazoval o pronásledované, ať už šlo o křesťany nebo členy jiných náboženských menšin. Byl nebojácný, mluvil jejich jménem a svým příkladem se stal malou svíčkou naděje v místech temnoty.

Díky svému politickému nadání se v muslimském Pákistánu dostal do vysoké státní pozice. Když byla v listopadu 2010 odsouzena Asia Bibi kvůli falešnému obvinění k trestu smrti, Batti se okamžité začal angažovat v jejím případě.

Žádal její propuštění a vlivné lidi po celém světě upozornil na případ této jednoduché vesnické katoličky. Christianity Today připomínají, že se mu podařilo spojit s republikánem Frankem Wolfem, který mu měsíc před atentátem zprostředkoval setkání s tehdejší ministryní zahraničích věcí USA Hillary Clintonovou, stejně jako s dalšími členy kongresu. 

Závažnost situace se projevila poté, co jeho osobní strážce v lednu 2011 zavraždil Salmana Taseera, ministra provincie Paňdžáb a Battiho spojence při obhajování Asie Bibi.  O několik týdnů později ho pákistánský Taliban přepadl před domem jeho matky a chladnokrevně zastřelil.

 

Přestože věděl o možných rizicích, měl perspektivu věčnosti a prohlásil: „Chci se podělit o to, že věřím v Ježíše Krista, který pro nás obětoval svůj vlastní život. Vím, co znamená kříž, a následuji ho.“

Až děsivě prorocky znějí jeho slova:„Jsem připraven zemřít pro tuto věc. Žiji pro komunitu trpících lidí a zemřu, abych bránil jejich práva. Takže tyto hrozby a tato varování nemohou změnit můj názor a zásady. Raději zemřu pro své principy a pro spravedlnost své komunity, než abych dělal kompromisy.“

Případ Asie Bibi

Asia Bibi byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale v říjnu 2018 zvrátil nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená žena porušila zákon.

Sama Bibi odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala na neznámém místě a nyní žije v Kanadě. Osvobození křesťanky totiž vyvolalo v zemi značné protesty radikálních muslimů, které se úřadům podařilo zmírnit až poté, co slíbily, že Bibi nedovolí odcestovat do zahraničí. Radikálové rovněž varovali, že ji zabijí.

Osvobození Asie Bibi bylo poznamenáno násilnými protesty v ulicích. Extremistická politická strana Tehreek-e-Labbaik slíbila, že zabije křesťanku, která strávila víc jak osm let v cele smrti. Pákistánské bezpečnostní síly zatkly asi 3 000 demonstrantů. Islámský aktivista Hafiz Ehtisham Ahmed řekl agentuře Agence France, že hrozba její smrtí je globální.

SouvisejícíAsia Bibi: Neuvěznil mne islám, ale fanatici

rozhovoru se zástupci katolické charitativní organizace Pomoc pro církev v nouzi (ACN) Bibi řekla: „Pákistán není jen o menšinách nebo majoritách; Pákistán je pro všechny pákistánské občany, proto by náboženské menšiny měly mít také stejná občanská práva a pákistánský zákon říká, že každý by měl mít možnost žít ve svobodě, takže tato svoboda musí být zaručena a respektována.“

Poznamenala, že od získání nezávislosti Pákistánu v roce 1947 politici zaručili svobodu náboženského vyznání a mysleli „na všechny občany“. „Dnes existují některé skupiny, které zneužívají stávající zákony,“ řekla a vyzvala pákistánského premiéra Imrana Chána jménem všech obětí zákona o rouhání „k ochraně menšin,“ informuje portál Crux. Bibi poskytla rozhovor při příležitosti dvouletého výročí svého propuštění z vězení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. března 2021 Foto: screenshot – YouTube – Šahbaz Batti

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář