Vyslanci z 22 zemí vyzvali Čínu, aby přestala utlačovat Ujgury

Peking – Vyslanci při OSN z 22 zemí světa vyzvali ve středu ve společném dopise Čínu, aby přestala zadržovat příslušníky menšinového muslimského etnika Ujgurů v internačních táborech. Peking dnes iniciativu důrazně odsoudil a uvedl, že zmíněná opatření jsou nutná k zachování bezpečnosti země. Signatářské státy obvinil z narušování suverenity Číny.

Dopis, který podepsali mimo jiné vyslanci Británie, Francie, Německa či Japonska, byl zaslán vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Signatáři v něm odsuzují zacházení s Ujgury a dalšími menšinami v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a vyzývají, aby byla Ujgurům znovu umožněna svoboda pohybu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na tiskové konferenci dopis kritizoval s tím, že „ignoruje fakta a útočí na Čínu nepodloženými obviněními“.

Čínský diplomat Ťiang Tuan v Radě OSN pro lidská práva dnes prohlásil, že zacházení čínských úřadů s menšinami ve „šťastném a bezpečném“ Ujgurském autonomním regionu by se mohlo modelovým příkladem pro další země, navzdory západní kritice.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Sin-ťiangem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. V táborech se podle úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Kromě vyslanců Británie, Francie, Německa a Japonska dopis podepsaly také Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Irsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. července 2019  Foto: un.org

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář