Vysmíval se koronaviru, lidi nabádal k modlitbám a půstu. Za záhadných okolností zemřel prezident Tanzanie

 Kdyby byl vytvořen žebříček s největšími popírači koronaviru mezi světovými lídry, tak by se jeho jméno objevilo na předních místech. Prezident John Pombe Magufuli se popíráním pandemie proslavil i mimo Afriku.

V červnu prezident vyhlásil Tanzanii za zemi bez koronaviru a zakázal zdravotníkům mluvit o viru covid-19. Krátce na to Tanzanie přestala testovat lidi na koronavirus, a to i přes tlak Světové zdravotnické organizace zůstal počet infikovaných po celé měsíce nezměněný.

SouvisejícíTanzanie jde proti proudu, pandemii koronaviru řeší hlavně modlitbou

Počet nových případů covid-19 v Tanzanii Zdroj: Our World in Data

V poslední, dubnové bilanci tanzanské úřady uvedly, že je v zemi 509 případů koronaviru a 21 úmrtí. Prezident tvrdil, že v nejlidnatějším městě země Dáresalámu se léčí na covid-19 jenom čtyři lidé. V květnu jeho vláda popřela tvrzení Spojených států, podle nichž jsou nemocnice v Dáresalámu zahlcené pacienty a nebezpečí nákazy je mimořádně vysoké.

„Chci Tanzancům poděkovat za jejich víru. Modlili jsme se a postili, abychom se ochránili před pandemií, která postihla nás i svět. Bůh nás vyslyšel. Věřím a jsem si jist, a stejně tak i mnoho Tanzanců, že epidemii koronaviru zlikvidoval Bůh,“ řekl prezident. Ocenil také to, že kněží i věřící nenosí roušky ani rukavice.

Podobně se vyjádřil na konferenci učitelů, kde varoval před nošením ochranných pomůcek, jež často pocházejí z darů. „Musíme být opatrní, protože některé z těch darů k boji proti koronaviru mohou být použity k přenosu viru. Vyzývám vás, Tanzanci, abyste nepřijímali roušky darem,“ řekl prezident.

Šéf tanzanského lékařského svazu Elisha Osati nedávno v rozhovoru se stanicí BBC řekl, že provoz v tanzanských nemocnicích je normální a většina pacientů nakažených koronavirem má jenom mírné příznaky.

Během první vlny odmítal zavřít kostely. „Tam je skutečné uzdravení. Koronavirus je ďábel a ten nepřežije v Ježíšově těle,“ řekl v březnu 2020. Kromě modliteb doporučoval v boji s virem i inhalaci bylinek. Naopak, žerty si kromě testů dělal i z opatření, roušek či vakcín, z nichž si země neobjednala ani jednu.

Záhadná smrt

Jak informuje portál Aktuálně.cz, tak Magufuli se několik týdnů neukázal na veřejnosti. V posledních týdnech média spekulovala, že se nemocí sám nakazil a leží v nemocnici připojený k ventilátoru. Viceprezidentka Samia Suluhuová však oznámila, že Magufuli zemřel na zástavu srdce.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

O stavu tanzanského prezidenta se začaly šířit zvěsti na konci února poté, co opoziční rival Tundu Lissu oznámil, že Magufuli má koronavirus. Keňský deník Daily Nation minulý týden s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že se v nemocnici v Nairobi léčí nejmenovaný africký lídr a že je připojen k plicnímu ventilátoru.

Místní katolická církev a další organizace však otevřeně varovaly před nárůstem případů nákazy. Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus  se přidal k výzvám, aby Tanzanie uznala problém s nemocí Covid-19.

„Nejsme osamělý ostrov,“ uvedl sekretariát Tanzanské biskupské konference ve svém prohlášení. V dokumentu vyzval společnost, aby se modlila, ale také aby přijala opatření, která se ve zbytku světa již dlouho praktikují, včetně vyhýbání se veřejným shromážděním a omezení osobního kontaktu. Církevní noviny dokonce zdůraznily vážnost situace, když palcovými titulky na úvodní stránce bylo napsáno: „Koronavirus existuje.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – prezident Magufuli


Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář