Vysokým Mýtem a okolím vede duchovní stezka, má 20 kilometrů

Vysoké Mýto – Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku dokončilo duchovní stezku, která se věnuje menším i větším sakralním objektům. Okruh vede městem i okolím a měří téměř 20 kilometrů. Má devět zastavení, uvedla radnice v tiskové zprávě.

Stezka vede od vysokomýtské zvonice poutní cestou směrem do Knířova, z Knířova na Sedlec, Vraclav a zpátky do Vysokého Mýta. Mapuje různé křížky, kaple a další drobné sakrální objekty v krajině.

„Přibližuje i méně známé věci jako třeba morový pomník pod Knířovem, kolem kterého sice stezka nevede, ale odkazuje na něj jedno zastavení na knířovské poutní cestě. Také připomíná místa, která zdánlivě s duchovnem nesouvisejí jako například Stáninu vyhlídku nedaleko Vanic, kde je krásný pohled do krajiny,“ řekl Vojtěch Barcal, historik regionálního muzea.

SOUVISEJÍCÍNa území Olomouckého kraje vzniká Arcibiskupská stezka, má přes sto kilometrů

Informační pylony obsahují psaný text, QR kódy a fotografie, jsou tam pověsti, básně. „Jednotícím prvkem jsou verše od Bedřicha Bridela, vysokomýtského rodáka, jezuitského básníka a prozaika, jehož nejslavnější dílo Co Bůh? Člověk? Je vrcholná česká barokní báseň,“ řekl Barcal.

Město postupně nahrazuje staré stezky vyznačené Českým svazem ochránců přírody. Nejdřív vznikla historická, která vede městem, pak přírodní v lokalitě na Vinicích. Nyní je doplnila duchovní stezka.

„Panely městského okruhu jsou vyrobeny z kortenu, přírodního z akátového dřeva. Pro třetí okruh jsme zvolili pískovec, i když jsme zvažovali více materiálů jako třeba žulu nebo opuku. Nakonec byl zvolen pískovec z lomu Vyhnánov,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje městského úřadu Ondřej Halama.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. října 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář