Křesťan dnes

Warrenův sbor Saddleback ustanovil do pozice pastora tři ženy

Jeden z největších amerických sborů patřící  k Jižním baptistům, založený vlivným pastorem Rickem Warrenem ustanovil na Den matek do služby tři pastorky. Podle některých tím sbor Saddleback porušil církevní stanovy.

„Včerejšek se pro sbor Saddleback stal historickým dnem v mnoha ohledech!“ informovala facebooková stránka sboru. „Vysvětili jsme naše první tři pastorky, Liz Pufferovou, Cynthii Pettyovou a Katie Edwardsovou!“

Religion News Service informuje, že všechny tři ženy jsou dlouholetými zaměstnankyněmi sboru Saddleback. Nazývat je – nebo jakoukoli ženu – pastorem je „přinejlepším nerozumné a matoucí“, napsal v reakci Albert Mohler, prezident Jižního baptistického teologického semináře v Louisville v Kentucky.

RNS k těmto událostem dodává, že v roce 2000 baptisté do svého vyznání víry přidali zákaz svěcení žen do pozice pastora. V dokumentu se vysloveně říká, že „úřad pastora je omezen pouze na muže.“

SouvisejícíSaddleback během pandemie prožívá probuzení. Od března jsme přivedli ke Kristu 80 lidí denně, říká Warren

V posledních letech někteří baptisté argumentují, že omezení se vztahuje pouze na úřad senior pastora. Mohler, který pracoval ve výboru, jenž prohlášení revidoval, tyto úvahy odmítá. „Saddleback přijal opatření, která se dostávají do přímého rozporu s uvedenými doktrínami Jižních baptistů,“ komentoval pro RNS Mohler rozhodnutí sboru Saddleback.

Některé z nejvýznamnějších sborů však následují jiný směr.  Kay Warrenová, manželka Ricka Warrena, kázala tento víkend při příležitosti Dne matek na bohoslužbě. Spisovatelka a dcera slavného evangelisty Billa Grahama Anne Graham Lotzová zas pro změnu kázala v Druhém baptistickém sboru v Houstonu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Biblická učitelka Beth Moore, která nedávno oznámila, že opouští jižní baptisty, kázala v neděli v kostele Lake Pointe Church poblíž Dallasu, který navštěvuje 14 000 věřících a ve Spojených státech patří k nejrychleji rostoucím kongregacím.  

Mohler řekl RNS, že sbory s pastorkami se často dobrovolně rozhodly vzdát členství v denominaci, protože již nesouhlasily s jejími doktrinálními postoji.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. dubna 2021 Foto: CC Search – Rick Warren

Exit mobile version