Z historie: Velké duchovní probuzení v Londýně 

Křesťanský historik Stephen Nichols se ve svém nejnovějším podcastovém pořadu nazvaném Pět minut z církevních dějin zaměřil na evropskou metropoli. Vyprávět o příběhu Velkého probuzení v hlavním městě Velké Británie. 

Vysvětlil, že Velké probuzení v Anglii začíná příběhem Johna a Charlese Wesleyových a George Whitefielda, když všichni společně studovali na Oxfordu a založili takzvaný Klub svatosti. Společně si mysleli, že svatosti dosáhnou dodržováním přísné kázně. A všichni se zavázali dodržovat přísnou metodu kázně a byli označováni jako lidé metodistické cesty. No a nakonec, když četli Písmo a poslouchali, co se káže v anglikánských kostelích, uvědomili si, že existuje velký rozkol, a Whitefield i Wesleyovi začali kázat kázání s názvem „Téměř křesťan“.

SOUVISEJÍCÍNejkontroverznější kázání Charlese Spurgeona přineslo kritiku anglikánů i katolíků 


Byli tedy pozváni do anglikánských kostelů. Vystoupili na kazatelnu a začali své kázání „Téměř křesťan“. Víte, kdo je to skoro křesťan? No, jste to vy, kázali. Myslíte si, že když jste byli pokřtěni jako nemluvňata nebo protože chodíte do tohoto kostela, jste křesťané. Ne, říkali. Chcete vědět, kdo je křesťan? Ten, kdo se znovuzrodil. A tak kázali evangelium, o proměně díky evangeliu a o obrácení. 

Nichols řekl, že po několika takových kázáních, které pronesli, už žádné pozvání z těchto anglikánských kostelů nepřišlo. Co tedy udělali? No, prostě šli ven a kázali velkým zástupům. V Londýně je jedno místo, je to park, jmenuje se Kennington Park nebo Kennington Commons. Byla tam řada kriketových hřišť a také místa, kam přicházeli řečníci, a pronášeli své projevy. V roce 1739 tam v Kennington Commons kázali George Whitefield, John Wesley a Charles Wesley, všichni pro více než 30 000 lidí.

 Whitefield později navštívil americkou kolonii, kde také vypuklo duchovní probuzení.  Když se v roce 1741 vrátil do Anglie, postavili pro něj svatostánek zvaný Moorefield’s Tabernacle, velkolepou dřevěnou stavbu, ze které mohl Whitefield kázat, když se vrátil zpátky do Londýna. Tato budova se již nezachovala. Po Moorefieldu však pro Whitefielda postavili další svatostánek, který byl ještě větší, aby se tam vešlo více lidí. A když Whitfield v koloniích zemřel a byl pohřben, přesto se v Londýně konala řada vzpomínkových bohoslužeb, kde kázal John Wesley. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – John Wesley

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář