Zatímco dosluhující představitel SRC Sauca navštívil Kirilla, Rusko zasypalo Ukrajinu svými raketami 

Úřadující generální tajemník Světové rady církví (SRC) Rev. Ioan Sauca navštívil minulý týden Moskvu, kde se setkal s patriarchou Kirillem a se zástupci největší členské církve SRC. Ve stejné době Rusko doslova zasypalo celé území Ukrajiny od Lvova až po Charkov svými raketami. SRC zatím kritické hlasy volající k pozastavení členství ruské pravoslavné církve v jejich strukturách nevyslechla.  

Sauca se podle oficiální stránky SRC zaměřil na následné kroky po 11. valném shromáždění SRC, které proběhlo v německém Karlsruhe a zejména na veřejné prohlášení k válce na Ukrajině.

SOUVISEJÍCÍOrganizace varuje, že proruské sily zavírají evangelikální kostely a zatýkají pastory 

Návštěva se uskutečnila na žádost ústředního výboru SRC a je součástí série návštěv, která zahrnovala Blízký východ, Libanon, Sýrii, Palestinu, Izrael, Ukrajinu a nyní Rusko, a jejímž cílem je budovat mosty míru a smíření prostřednictvím setkání a dialogů a vyhnout se vojenským konfliktům, válkám a násilí.

Součástí programu byla také návštěva moskevského církevního centra pro pomoc uprchlíkům a diskuse se zástupci moskevské teologické akademie.

Bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams v dubnu v rozhovoru pro BBC prohlásil, že existují pádné důvody pro vyloučení ruské pravoslavné církve ze Světové rady církví (SRC).

Williams řekl: „Když církve aktivně podporují útočnou válku a neodsuzují zjevné porušení jakéhokoli druhu etického chování v době války, pak mají ostatní církve právo vznést tuto otázku,“ cituje Williamse portál Premier. „Myslím, že existuje silný důvod pro vyloučení,“ poznamenal. „Kdyby vedení ruské pravoslavné církve alespoň požádalo o příměří, to je minimum, co očekáváme.“

Metropolita Epifanius, hlava nezávislé Pravoslavné církve Ukrajiny, se v srpnu obrátil na ekumenického patriarchu Bartoloměje, „prvního mezi rovnými“ mezi pravoslavnými křesťanskými představiteli, s dopisem, v němž ho žádá, aby označil patriarchu Kirilla, vůdce ruské pravoslavné církve, za heretika kvůli jeho teologické podpoře války na Ukrajině a zbavil ho práva vést ruskou církev.

„Každé zavražděné dítě, každá znásilněná žena, každá zničená obytná budova a chrám je nejen válečným zločinem, ale také aktem zřeknutí se Krista,“ píše se podle Religion News Service v dopise. „Morální odpovědnost za spáchané zločiny nesou nejen přímí pachatelé, ale také jejich ideologičtí vůdci – moskevský patriarcha Kirill a podobně smýšlející duchovní, kteří po desetiletí propagovali etnickou a rasistickou doktrínu „ruského světa“ a nyní žehnají válce na Ukrajině.“

Moskevský patriarcha nedávno vyzval věřící k modlitbám za prezidenta Vladimira Putina a ruskou armádu. Země podle nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve nastoupila na „osudovou misi“ proti cizím mocnostem, které chtějí zničit její nezávislost. V době, kdy se ruská invazní vojska po ukrajinské protiofenzivě stáhla prakticky z celé Charkovské oblasti, patriarcha připustil, že Rusko prožívá „velmi těžké období“, informovala agentura Kathpress.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. října 2022 Foto: WCC – Sauca

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář