Zdechovský / Je třeba přestat zavírat oči nad únosy a nucenými sňatky křesťanských dívek v Pákistánu

Situace křesťanů i dalších náboženských menšin v Pákistánu je skutečně vážná a zlepšení je v nedohlednu. Pákistán patří k zemím, kde je pronásledování křesťanů i jiných náboženských menšin nejhorší na světě. Organizace Open Doors, která mapuje stav pronásledování křesťanů ve světě jej řadí na páté místo za KLDR, Afghánistán, Somálsko a Libyi. Ve své zprávě organizace zmiňuje, že křesťané zde čelí pronásledování v každé oblasti života. Pronásledování má v této jihoasijské zemi mnoho podob. Může se jednat o slovní či fyzická napadení, falešná obvinění na základě nechvalně známého zákona proti rouhání nebo výhružky smrtí.

Únosy, nucené sňatky a konverze

Dalším způsob pronásledování představují únosy křesťanských dívek v souvislosti s nuceným sňatkem ve spojení s násilnou konverzí k islámu. Jednou z obětí takových praktik se stala Maira Šachbazová. Tehdy čtrnáctiletou dívku unesli tři muži 28. dubna 2020. Následně byla znásilněna. Celá děsivá scéna byla navíc natočena a pod hrozbou, že video bude zveřejněno, byla nucena provdat se za jednoho z mužů, 45letého Mohameda Nakaše Tárika. Vedle toho byla donucená podepsat prohlášení, že konvertovala k islámu. Později se jí sice podařilo uprchnout a vyhledat pomoc úřadů. Vrchní soud ve městě Láhaur však rozhodl, že se musí vrátit zpátky svému „manželovi,“ protože manželství i konverze k islámu měly být dle jeho výroku platné. Po několika měsících se Maiře podařilo s pomocí svých katolických příbuzných znovu utéci. Její „manžel“ ji udal za odpadlictví, za což může dívce hrozit i trest smrti.

SouvisejícíZdechovský / O masakrech křesťanů se v Evropě téměř nemluví

Nejen jí, ale i její rodině bylo vyhrožováno smrtí, a proto se nyní musí skrývat. Dívčina právní zástupkyně Sumera Shafique prohlásila, že „život Mairy je ve stálém nebezpečí, protože je svým únoscem a jeho podporovateli zavržena jako odpadlík. Pokud Maira a její rodina neopustí Pákistán, bude jim neustále hrozit zabití.“  

Bohužel se nejedná o zdaleka jediný případ tohoto druhu. Každoročně bývá zaznamenáno kolem tisíce případů dívek z místní křesťanské a hinduistické komunity, které jsou uneseny, donuceny konvertovat k islámu a vzít si svého únosce. Má se dokonce za to, že minulý rok měl dokonce počet vzrůst na zhruba 2000!

Obtížný boj s bezprávím

Nucením dívek ke konverzi chtějí únosci ztížit návrat do jejich původních rodin. Pro mnoho pákistánských soudů je nepravděpodobné, že by připustily, aby se dívka, která měla legálně konvertovat k islámu, vrátila ke své rodině, aniž by měly soudy obavy z toho, že se dívka vrátí k původní víře. Pokud rodina dá případ k soudu, musí čelit řadě právních překážek. Musí být zastupována muslimským právníkem a případy se posuzují podle islámského práva, s nímž samozřejmě nejsou příslušníci náboženských menšin, jako jsou křesťané či hinduisté, příliš obeznámeni. Dokonce i v případech, kdy se dívce podaří vrátit se k rodině, jsou dívka i celá rodina vystaveni vážnému riziku odplaty, protože dívka je v takových případech fundamentalisty považovaná za odpadlíka od islámu. O tom všem jsme se mohli přesvědčit i v případě Mairy Šachbazové.

SouvisejícíZdechovský: Umožní v Nizozemí vraždit postižené děti?!

A protože další pobyt Pákistánu znamená pro Mairu Šachbazovou i její rodinu přímé ohrožení života, usiluje o získání azylu ve Velké Británii. Katolická charitativní organizace Aid to the Church in Need spustila petici na její podporu a na britskou vládu bylo naléháno, aby v této věci pomohla a poskytla azyl. Žádný posun však zatím nenastal. Některým se určitě v této souvislosti vybaví známý případ pákistánské křesťanky Asia Bibi, která strávila několik let v cele smrti taktéž kvůli obvinění z rouhání. Spojené království jí odmítlo udělit azyl v obavách z reakcí muslimských extremistů, což zcela pochopitelně vyvolalo rozhořčené reakce. Právník, který dosáhl osvobození dokonce obvinil tehdejší britskou premiérku ze zbabělosti. Naštěstí ale hodně pomohlo, že případ měl odezvu po celém světě a z různých stran zaznívaly silné hlasy volající po jejím osvobození. Určitě i díky celosvětovému nátlaku na Pákistán měl případ šťastný konec, protože Asia Bibi se dočkala přijetí v jiné zemi, spolu s rodinou dostala azyl v Kanadě. Zde vidíme, jak nesmírně důležité je, aby se případu ve světě věnovala patřičná pozornost.

Vraťme se ale zpět k případům únosů. Nemůže být pochyb o tom, že vedle náboženského pronásledování jde v takových případech i o naprosto do očí bijící porušování práv žen. Tento druh pronásledování bezbranných dívek a omezování jejich práv však bohužel zůstává spíše na okraji zájmu, což je s podivem, když vezeme v úvahu, že se např. v rámci kampaně „me too“ řešily sebemenší projevy nevhodného chování k ženám. Proč tedy zvláště bojovnice či bojovníci za ženská práva nevěnují mnohem větší pozornost nezletilým pákistánským dívkám, které se zcela prokazatelně staly obětí únosů a nucených sňatků? Zcela zjevné přehlížení tohoto bezpráví páchaného nejen na křesťanských dívkách musí skončit!

Autor je europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Datum: 25. března 2021 Foto: Tomáš Zdechovský

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář