Zdechovský: Vláda ostudně selhala, když zapomněla na znovuotevření kostelů

Uvolňování karanténních opatření je bezesporu povzbudivou známkou toho, že se život začíná pomalu vracet do normálu. Bohužel se ale při něm zapomnělo na kostely, což nakonec připustil před pár dny i pan premiér Andrej Babiš a s ním i vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Nakonec se rozhodlo, že bohoslužby mají být opět bez omezení až od 8. června.

Trapná přehlídka neznalosti

Naproti tomu třeba hobbymarkety byly k velké radosti mnoha lidí otevřeny už na Zelený čtvrtek. A důvod? Vicepremiér Karel Havlíček se nechal slyšet, že hobbymarkety mají vysoké stropy a jsou provzdušněné, proto je bylo možné otevřít. Vypadá to, že pan vicepremiér nikdy neviděl za celý svůj život kostel zevnitř. Vysoký strop má drtivá většina kostelů také. Mnohé kostely a katedrály mohou mít strop dokonce ještě výše, než zmíněné hobbymarkety. A s provzdušněností by také problém být neměl.

Argumenty pro otevření hobbymarketů, resp. neotevření kostelů na Velikonoce, které jsem slyšel v posledních pár dnech, jsou opravdu trapnou přehlídkou naprosto donebevolající neznalosti. Hlavní hygienička Jarmila Rážová obhajovala minulé pondělí uzavření kostelů i během Velikonoc následovně: „Já si myslím, že pobyt v hobbymarketu nikdy není tak dlouhý, jako by byl pobyt v uzavřeném prostoru po dobu bohoslužby.“ Paní vrchní hygienička v kostele ani v hobbymarketu nejspíše nikdy nebyla. Jinak by nemohla vypustit do světa takový nesmysl. Když už nic jiného, mohla si aspoň zjistit, že bohoslužby trvají standardně okolo 45 minut až jedné hodiny, jen výjimečně je to delší a mše trvá maximálně dvě hodiny. Zvláště při frontách, které byly vidět v hobbymarketech hned po otevření, trvají nákupy zcela běžně mnohem delší dobu než běžná bohoslužba.

Ministr Adam Vojtěch zase v pátek zdůvodnil pozdější a postupné povolení bohoslužeb tím, že „v hobbymarketech nejsou lidé tak blízko sebe jako v kostelech.“ Pan ministr musel být po celou dobu Velikonoc mimo dosah všech médií, když neviděl, že v hobbymarketech byla po jejich otevření doslova hlava na hlavě. Jinak si jeho slova vysvětlit nedokážu.

Korunu tomu nasadil jeho náměstek a epidemiolog Roman Prymula, když k tomu dodal, že do kostelů chodí větší počet starších lidí, kteří jsou u koronaviru jednou z nejohroženějších skupin. Až se zase otevřou kostely, mohl by pan Prymula někdy v neděli zavítat k nám do Hradce Králové. Přesvědčil by se o tom, že věkový průměr je u nás okolo 38 let. Začínáme v 10:30! Co třeba navíc dětské bohoslužby? I na ně chodí podle pana profesora převážně starší lidé? To jako vážně?

 

Svatby, křty a pohřby na videu

Ani jeden ze zmíněných lidí zkrátka absolutně netuší, jak to v kostelech chodí. Je vidět, že ti, kdo mají rozhodování o uvolňování krizových opatření na starost, zřejmě neviděli za celý svůj život kostel ani z vlaku. Možná by nebylo od věci, kdyby se do kostela zašli alespoň jednou podívat. Třeba proto, aby věděli, o čem vlastně rozhodují. Argumenty, které od nich zazněly proti otevření kostelů o Velikonocích, jsou totiž naprosto nesmyslné a patří do říše politického bizáru!

Ba co víc, vůbec jim nedošlo, že lidé nevyužívají kostelů jen na bohoslužby. Existují totiž ještě třeba křty, pohřby nebo svatby. Dívat se třeba na svatbu vlastních dětí jen na videu, je určitě velmi autentický zážitek, kdy se přesně dokážete vcítit do atmosféry. I požehnání nevěstě očividně podle našich vrcholných představitelů také stačí jen přes papírové přání za pár korun.

 

Lidé zřejmě málo psali maily

Zdá se, že je naivní myslet si, že pro pořadí při uvolňování je hlavním faktorem riziko šíření infekce. Pomoci by ale mohla petice s podpisy více než 100 tisíc lidí, jako v případě uzavření škol do prázdnin. Nebo by možná stačilo jen pár stovek mailů, jako v případě otevření psích salonů. Na otevření kostelů a uvolňování pravidel pro bohoslužby se zapomnělo zřejmě právě proto, že členové vlády neobdrželi dostatek e-mailových zpráv týkajících se této záležitosti!

A z toho plyne poučení pro příště. Pokud se v budoucnu objeví další podobná epidemie a vláda bude mít stejné složení, budou lidé nejspíše muset napsat členům vlády dostatek mailů. A jestli nepomůže tohle, vezměte svatebčany do nějakého hobbymarketu, kde si rovnou můžete společně postavit lavice třeba pro sto lidí.

 

Autor: Tomáš Zdechovský  Datum: 24. dubna 2020  Foto: Tomáš Zdechovský

europoslanec a místopředseda KDU-ČSL

Upozornění: Tento článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Konečný Fr.

    Vláda dala přednost křesťanům před pohany. Váží si jich více, proto je chce uchránit před nákazou.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář