Zelenskyj a lid Ukrajiny si podle Halíka zaslouží Nobelovu cenu za mír

Naarden (Nizozemsko)/Praha – Nobelovu cenu za mír si podle českého teologa a filozofa Tomáše Halíka zaslouží ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský lid, „který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti“. Halík to dnes řekl ve svém děkovném projevu při přebírání Komenského ceny v nizozemském Naardenu. Stal se prvním českým držitelem ocenění, které má vzdát hold osobnostem, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti angažují ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.

„Přijímáme dnes Komenského cenu, připomínáme si muže, který zakusil utrpení války a exilu, ale neztratil důvěru v Boha, ve vítězství míru a humanitu. Jsem přesvědčen, že prezident Zelenskyj a lid Ukrajiny, který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti, plně zaslouží Nobelovu cenu míru,“ uvedl český katolický kněz a myslitel.

SOUVISEJÍCÍTomáš Halík: Prezident Zelenskyj si zaslouží Nobelovu cenu míru  

Připomněl také první novoroční projev Václava Havla, tehdy nově zvoleného československého prezidenta, který v lednu 1990 citoval vizi Komenského, že vláda nad našimi záležitostmi se vrátí do našich rukou. „Tehdy jsme se radovali z návratu svobody. Dnes víme, že svoboda je vzácný, ale také křehký dar; je to zároveň náročný úkol. Je třeba o něj stále pečovat, chránit ho a rozvíjet. Je čas se probudit,“ řekl dnes Halík.

Halík Komenského cenu dostal už v roce 2020, ceremoniál byl ale kvůli pandemii dvakrát odložen. „Čekali jsme na lepší doby. Avšak sotva jedna ničivá bouře trochu ustala, propukla další. Evropa je ve válce. Každé ráno v uplynulých dvou týdnech jsem měl pocit, že noční sen byl pouze vystřídán dalším, hrozným a snažil jsem se z něj probudit,“ uvedl dnes.

Připomněl, že Komenský žil v době války, kdy se radikálně přetvářel svět, Evropa byla rozdělena, byly otřeseny všechny dosavadní jistoty. „I my se dnes díváme do tváře smrti. Odložme brýle naivních iluzí, že jde jen o lokální válku kdesi daleko, že se Putin spokojí s dobytím Ukrajiny,“ řekl Halík. Putin je podle něj „Hitler naší doby“ a postupuje podle plánu, který je známý z dějin Československa. „Nejdříve obsadit pohraniční území, pak celou zemi a pokud se mu demokratický svět nepostaví včas a s dostatečnou razantností, půjde dál.“

Putinův postup by podle Halíka mohl být povzbuzením pro diktátory a válečné zločince na celém světě. „Pokud Západ dovolí Rusku zničit svobodu Ukrajiny, zradí tím základní hodnoty, které jsou pilířem její identity. Tato válka je zápas o morální tvář Evropy, zkouška statečnosti a solidarity,“ řekl český teolog.

Porota Komenského ho ocenila jako „jednoho z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů této doby, který slovem a činem naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Zelenskyj

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Oceňuji, že se Tomáš Halík zdržel obvyklých nejapných zobecňujících klišé, jako že válka na Ukrajině je výsledkem jakýchsi blíže nedefinovaných temných sil či mocností zla. Taková vysvětlení zamlžují poznání skutečného viníka a znesnadňují hledání opatření na zmírnění důsledků války.

    Ano, Putin je Hitlerem naší doby a je jím přinejmenším od anexe Krymu a Donbasu před osmi lety. A stejně jako Hitler má i Putin mnoho věřících sympatizantů. V Rusku je to nejvyšší představitel pravoslavné církve, patriarcha Kyrill. Za všechny v demokratických zemích jmenujme například Jána Čarnogurského. Tito lidé usilovně pracují v Putinův prospěch. Především tak, že vnášejí do našich řad rozkol, aby nás Putin mohl snadněji ovládnout (rozděl a panuj). Neměli bychom jim to dále dovolovat. Obrovský rozkol způsobila například otázka syrských válečných uprchlíků. Víme dobře, kdo ji využíval k vyvolání zášti, kdo mluvil o kulturní válce, kdo uměle inscenoval muslimský teror na našem území, aby vzbudil proti těmto lidem nenánvist. Přitom na ně v Sýrii padaly ruské bomby stejně jako na Ukrajince.

    Osamocený Putin by mnoho nezmohl. Proto jsou viníky všichni, kdo jeho válku na Ukrajině schvalují. Podle průzkumů je to až 70% Rusů. Je to způsobeno jejich jednostrannou informovaností? To si nemyslím. Všichni Rusové znali Putinovo prohlášení, že ruská vojska u hranic s Ukrajinou jsou tam jen na vojenském cvičení. A všichni viděli, že vzápětí tato vojska Ukrajinu napadla. Každý poznal, že Putin je lhář. Přesto jeho podpora u Rusů trvá. Jak je to možné? Ti lidé jsou zaslepeni pýchou. Putin jim slíbil, že se před nimi bude celý svět třást, jako se kdysi třásl před Sovětským svazem.

    Odpověď
  2. …No, a pak, kdo tady šíří nenávist… Tohle je jedinečný způsob, jak vydat rusy v nemilost, byť tady už léta žijí a nikdo s nimi do teď neměl žádný problém. Např. když si někdo na restauraci vyvěsí ponižující vzkaz ruským zákazníků, nebo, když si nějaké lékařské středisko vyvěsí text „Ruskou verbež nepřijímáme“ a vláda jen suše konstatuje, že takové kroky nedoporučuje. Nebo, že Dědek z Jablotronu odstřihne ruským zákazníkům služby, za které zaplatili a ještě bez výčitek řekne, že ví, že porušuje obchodní smlouvy nebo nějaký profesor odmítá jakéhokoliv rusa či rusku učit a připravovat na zkoušky a jakoukoliv spolupráci s nimi. Není to snad důvod, aby vláda okamžitě iniciovala trestní stíhání za rasovou diskriminaci a za porušení obchodního práva a potencionálního ohrožení života z důvodu vyřazení bezpečnostních prvků – často spojených s ovládáním například branky. Co když se kvůli tomu nemůže dítě v mrazech dostat domů. Nikdo se nad tím nepozastaví, že je to, jakoby jste si koupili auto a oni by vám ho zablokovali a na displeji by se vám objevil nápis, že váš soused je tyran a páchá odporné zločiny, ačkoliv s tím nemůžete nic dělat, protože se bojíte. To už se opravdu všichni zbláznili; na jedné straně je Putin agresor, který nic neodpustí a likviduje každého, kdo mu příjde do cesty a na druhou stranu si zde bereme obyčejné lidi za rukojmí, kteří s tím nemůžou nic udělat? A to, že hromada lidí ani nerozezná ukrajince od rusa (včetně mě), nikoho nezajímá. Takhle si představujete Boží lásku? Kde je pravda? Jedny zprávy tvrdí, že 70% Putina podporuje, jiné zas tvrdí, že hromada rusů s Putinem nesouhlasí, tak kdo se v tom má vyznat. O Zelenským se ještě minulý rok v 10. měsíci psalo https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zelenskyj-a-pandora-papers-cisar-je-nahy-40374239 , že se podobá ukrajinským oligarchům (proti kterým chtěl bojovat), protože je či byl na seznamu Pandora Papers, jako, mimo jiné i Babiš. Tehdy se to bralo jako relevantní zpráva o odsouzeníhodném člověku a dnes je z něj mezinárodní hrdina nominovaný na Nobelovu cenu za mír. Za jaký? Já se v tom ztrácím a vy jste přesvědčeni, že znáte pravdu? Asi ano…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář