Zelenskyj na pravoslavné Velikonoce řekl, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě

Kyjev/Moskva – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes, kdy pravoslavní křesťané slaví Velikonoce, řekl, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě. Ukrajina už více než dva roky vzdoruje ruské agresi a nynější Velikonoce jsou třetí, které zažívá ve válečném stavu. V projevuprezident vyzval, aby se lidé modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě.

Lidé se podle něho mají pomodlit za vojáky na frontě, aby se vrátili domů živí, a za Ukrajinu a její obyvatele, kteří se „nedají zlomit“. „Ukrajinci poklekají jen k modlitbě a nikdy ne před vetřelci a okupanty,“ vzkázal Zelenskyj, který měl na sobě vyšyvanku, tradiční ukrajinskou vyšívanou košili. Projev pronesl před katedrálou Svaté Sofie postavené v 11. století.

SOUVISEJÍCÍ David Novák / Víra, modlitby, politika a schválení zbrojní pomoci Ukrajině 

Rusko podle Zelenského porušilo všechna boží přikázání a přišlo Ukrajince zabíjet. „Svět to vidí. Bůh to ví. A my věříme: Bůh nosí nárameník s ukrajinskou vlajkou. S takovým spojencem život jistě zvítězí nad smrtí,“ řekl ukrajinský prezident, který je žid.

Zatímco západní křesťané slavili Velikonoce 31. března, ortodoxní křesťané na základě juliánského kalendáře mají tento svátek teprve dnes. Jiné církevní svátky na Ukrajině se po začátku ruské invaze přizpůsobily kalendáři západních křesťanských církví, Vánoce tak připadají na 25. prosince.

V Moskvě se ruský prezident Vladimir Putin zúčastnil velikonoční mše, kterou sloužil patriarcha Kirill, který je velkým spojencem šéfa Kremlu a zásadně podporuje invazi na Ukrajinu. Putin podle agentury TASS vyjádřil patriarchovi „vděk za plodnou spolupráci v současném složitém období, kdy … je tak důležité spojit úsilí v zájmu rozvoje a posílení vlasti“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář