Želivský klášter připomene 70. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara

Želiv (Pelhřimovsko) – Želivský klášter si v pátek a sobotu připomene 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara. Zemřel 25. února 1950 následkem surového zacházení příslušníků Státní bezpečnosti (StB) při vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku. Klášter v pátek nabídne přednášky o obětech komunistické perzekuce, texty básníka Jana Zahradníčka, scénické čtení nebo dobové fotografie. V sobotu bude součástí vzpomínky mše za oběti komunistické zvůle. ČTK to sdělili organizátoři Miloš Doležal a Tomáš Petráček

Doležalova přednáška se bude věnovat kromě Toufara i dalším obětem události, která se stala pro komunisty záminkou k pronásledování představitelů církve. Ve vězení skončil i opat želivského kláštera Vít Tajovský. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen ke 20 letům vězení. Zemřel 11. prosince 1999 ve věku 87 let, v den 50. výročí takzvaného číhošťského zázraku, při kterém se podle některých věřících pohnul kříž na oltáři kostela.

První přednáška Miloše Doležala začne 21. února v 10:00, ve 13:30 na ni naváže přednáška Jana Wiendla rozebírající texty katolického básníka Jana Zahradníčka. Večer budou s programem Kam zmizel můj strýc, pane prezidente? účinkovat členové a akademici České filharmonie a Dismanův rozhlasový dětských soubor. Toufarovi a jeho kněžství se budou věnovat i sobotní přednášky v 9:00 a 10:00 hodin. Mši za oběti komunistické zvůle bude sloužit biskup Jan Vokál. Vzpomínku ukončí v 15:00 čtené pásmo s varhanním koncertem Petra Žáka.

Další připomínkou faráře Toufara bude bohoslužba sloužená v den jeho úmrtí v bývalém Státním sanatoriu v pražské Legerově ulici v pokoji, kde zemřel. Toufarovy bude věnované také setkání 2. března v Knihovně Václava Havla, kde bude mimo jiné představená kniha Miloše Doležala Velký pátek P. Josefa Toufara.

Události, které vedly k Toufarově smrti, si v prosinci loňského roku připomněla i Číhošť, ve které byl farářem. Teolog Marek Vácha tam připomněl, že okolnosti pohybu kříže na oltáři jsou dodnes nejasné. Nezinscenovali ho věřící a zřejmě ani StB. Ještě absurdnější se podle Váchy zdá hypotéza, že by kříž nainstaloval sám Toufar. „Zůstává tak veliká záhada: nikdo zvenku to nebyl a nebyl to nikdo zevnitř. … To jediné, co víme s jistotou je, že na konci příběhu máme k smrti zmučeného, zavražděného kněze,“ řekl Vácha.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 19. února 2020  Foto: Pastorace – Josef Toufar

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář