Zemětřesení v Nepálu zničilo venkovské kostely. Věřící prosí o pomoc

Křesťané v Nepálu po sérii ničivých zemětřesení na začátku listopadu truchlí nad ztrátou mnoha svých blízkých.

V pátek 3. listopadu těsně před půlnocí otřáslo horskými nepálskými vesnicemi zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály a pohřbilo spící lidi pod vrstvami sutin. V pondělí 6. listopadu došlo k dalšímu zemětřesení, tentokrát o síle 5,2 stupně.

SOUVISEJÍCÍZemětřesení v Maroku přimělo marginalizované církve ke křesťanské charitě

Mnoho venkovských kostelů v okresech Západní Rukum, Džajarkot a Kalikot bylo „srovnáno se zemí“, řekl Christianity Today Hanok Tamang, předseda Národního společenství nepálských církví. „Je pravda, že zemřelo mnoho pastorů, vedoucích a křesťanů.“

Nepál má v současnosti 31 milionů obyvatel a je rozdělen do sedmi států a 77 okresů. Oblasti zasažené zemětřesením se nacházejí ve středozápadní oblasti země.

Celkový počet obětí se zatím odhaduje na více než 150 lidí, včetně více než 80 dětí, uvádí nevládní organizace Save The Children. Obyvatelé vesnic začali spát pod širým nebem v mrazivých podmínkách ze strachu z pokračujících následných otřesů, ale také proto, že jejich domy byly zničeny.

Zemětřesení v roce 2023 je „nejsmrtelnější“ událostí od ničivého zemětřesení v roce 2015 poblíž města Káthmándú, kdy věřící chodili v sobotu do kostela, protože neděle je pracovní den. „Mnoho křesťanů bylo pohřbeno, když byli v sobotu na bohoslužbě, a zemřelo,“ řekl tehdy předseda Církve adventistů sedmého dne v Nepálu Umesh Pokharel pro Adventist Review.

Křesťané v Nepálu tvoří 1 až 3 procenta populace a protestanti byli při katastrofě v roce 2015 postiženi nepřiměřeně, uvedl jeden z katolických představitelů.

Předběžné zprávy nepálských křesťanských vedoucích ukazují, že věřící a církve se po zemětřesení setkaly se značnými ztrátami. To může znamenat další zátěž pro nepálskou církev, která během pandemie Covid-19 zaznamenala smrt více než 130 pastorů.

„Někteří členové naší církevní rodiny zemřeli. Domy jsou rozbité a děti zemřely kvůli zemětřesení,“ řekl Christianity Today pastor jménem Samjay. „Pastor Judha přišel o pět členů rodiny,“ dodal. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář