Zemětřesení v Maroku přimělo marginalizované církve ke křesťanské charitě

Místní i zahraniční křesťané se zapojili do pomoci po silném zemětřesení, které minulý týden postihlo Maroko.

Zemřelo téměř 3 000 lidí a více než 5 000 jich bylo zraněno. Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály je nejsilnějším zemětřesením v této severoafrické zemi od roku 1969 a nejsmrtelnějším od roku 1960.

SOUVISEJÍCÍV Anglii navštěvoval Hillsong. Fotbalista Christian Atsu se stal obětí zemětřesení v Turecku  

Daleko od epicentra poblíž historického města Marrákeš však měli shromáždění věřící stejnou otázku.

„Nikdo se nikdy neptá na katastrofy: Proč se to stalo právě jim?“ řekl Christianity Today Youssef Ahmed, starší člen evangelikální církve v Tangeru. „Ale když vás to zasáhne, každý chce znát Boží vůli.“

Bohoslužba trvala mnohem déle než obvykle.

Ačkoli Maroko uznává jako domácí víru pouze islám a judaismus, místní věřící obecně říkají, že jim vláda povoluje pokojné bohoslužby v jejich domovech – pod ochranným, ale důkladným dohledem státu. V zemi je také volně dostupný alkohol a vepřové maso, které šaría zakazuje. Přibližně 15 % občanů se hlásí k jinému náboženství než je islám. 

„V Maroku nejsme omezováni,“ řekl Christianity Today Ahmed. „Jen nebuďte na obtíž, říkají nám.“

Poslední zpráva amerického ministerstva zahraničí o Maroku uvádí, že ačkoli se „podkopávání islámského náboženství“ trestá až pěti lety vězení, nejsou známy žádné případy, kdy by se křesťané provinili proti zákonu.

SOUVISEJÍCÍ – Evangelikálové v Turecku: „Chceme vydávat svědectví o Kristově lásce“

Tuto neděli však měli bývalí muslimové jiné starosti.

„Proč se to stalo? To nemůžeme vědět. Bylo to kvůli hříchu? To nemůžeme vědět. Byla to zkouška jako u Joba? To nemůžeme vědět,“ řekl Ahmed, který vedl dlouhou diskusi s věřícími. „Jediné, co víme, je, že to Bůh dopustil a jeho cesty jsou spravedlivé. Zachováme si v něj víru.“

Povzbuzeni na své cestě se vydali sloužit.

Sbor je součástí 36členné Unie křesťanských sborů, kterou Ahmed založil v roce 2010. Věřící se vydali na jih se zásobami, aby zjistili, co mohou udělat.

Když se pokoušeli dostat do izolovaných vesnic v pohoří Atlas, kde bylo zničeno mnoho domů z hliněných cihel, byli vráceni zpět kvůli zátarasům, které umožňovaly vstup pouze příbuzným. Když pokračovali na náměstí Jemaa al-Fnaa v Marrákeši, narazili na masu lidí, kteří tábořili ve strachu z pokračujících otřesů. Rychle se připojili k množství Maročanů a turistů, kteří rozdávali vodu a deky.

Velká část památek z 9. století zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO zůstala nepoškozena, včetně středověké mešity Kotoubia, která se tyčí nad náměstím. Méně známý minaret se však zřítil, stejně jako části městských hradeb z 12. století.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. září 2023 Foto: Wikimedia Commos – zemětřesení v Maroku

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář