Zemřel letniční kazatel Carlton Pearson, který odmítl existenci pekla

Bývalý vůdce letniční církve Church of God in Christ a žák Orala Robertse řekl, že svou nálepku „kacíře“ nosil „jako odznak“.

Když byl Carlton Pearson teenager, vyhnal v církvi démona. Byl synem a vnukem služebníků církve Church of God in Christ  (COGIC) a věděl, co má dělat. Podíval se na dívku před sebou – svou tehdejší přítelkyni – a začal v ní kárat ďábla a dovolávat se moci Ježíšovy krve.

SOUVISEJÍCÍ – Zemřel astronaut Apolla 8, který z vesmíru četl biblickou pasáž o stvoření 

„Krev, krev, krev, krev, krev – vyjděte ven!“ řekl. „Vy prolhaní démoni, ve jménu Ježíše vám přikazuji, abyste přestali. Pusťte ji.“

Pearsonovi a černošským letničním křesťanům kolem něj se zdálo, že je osvobozena. Vykřikla a padla na zem jako posedlá a pak ní trhlo, jako by ji něco opustilo. Církev se shromáždila kolem dívky a radovala se a chválili Pearsona za jeho duchovní nadání a způsob, jakým ho používal s takovou autoritou.

Magazín Christianity Today informuje, že když bylo Pearsonovi kolem čtyřicítky, pokusil se vyhnat peklo z církve. Tenkrát se to moc nepovedlo. Přišel téměř o všechno, co měl, a stal se vyvrhelem mezi letničními křesťany. Sledoval, jak se jeho slibně rozvíjející kariéra kazatele téměř přes noc zhroutila, ztratil vztah se svým mentorem Oralem Robertsem, přišel o respektované postavení, ztratil své společenství a skončil téměř úplně sám.

O tom, zda v něm nastal pokoj, nebo ne – zda byl z něčeho osvobozen – se nakonec vedou spory.

Pearson zemřel v neděli 19. listopadu ve věku 70 let.

Byla to „zvláštní věc, když se z velmi oblíbeného, tak trochu milovaného člověka, kterého mají všichni rádi a všichni vás chtějí, stane přes noc vaše jméno skandálem,“ řekl v roce 2005 v populárním pořadu veřejnoprávního rozhlasu This American Life.

Přesto trval na tom, že se rozhodl správně.

„Umím si poradit se svými věcmi, jasné?“ řekl. „Vím, co ke mně Bůh promluvil. Takže jsem v pohodě.“

Pearson se narodil 19. března 1953 v San Diegu jako páté ze sedmi dětí Adama Louise Pearsona a Lillie Ruth Johnsonové Pearsonové. Byla to věřící rodina, v níž se po generace střídali letniční kazatelé. Pearsonův pradědeček z matčiny strany, Lon Evans, byl raným letničním kazatelem v Texasu. Otec jeho otce, Elector Pearson, založil letniční sbor svatého Lukáše v San Diegu, druhá kongregace COGIC ve městě. Třetí sbor založil Pearsonův strýc. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. listopadu 2023 Foto: Flickr/Trey Jones 

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Mystička Terezie z Ávily prý řekla:
    „Vůbec mi nezáleží na všech ďáblech v pekle. Jsou to oni, kdo se mě budou bát! „Ach, ďábel! Ďábel!“ říkáme, když bychom místo toho mohli říci: „Bože! Bože!“ a přimět ďábla, aby se třásl.
    Jsem si jistá, že se bojím těch, kteří se bojí ďábla, víc než samotného ďábla. Ďábel mi totiž nemůže ublížit vůbec, ale oni, zvláště jsou-li zpovědníci, mohou lidi velmi rozhodit.“

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář