Zemřel populární spisovatel rabín Harold Kushner. Jeho knihy se staly bestsellerem 

Zemřel Harold Kushner, jeden z nejvlivnějších rabínů 20. století, jehož díla oslovila miliony lidí. Kushner, který se 3. dubna dožil 88 let, zemřel v pátek v Cantonu ve státě Massachusetts, jen několik kilometrů od synagogy, kde byl více než tři desetiletí laureátem rabínské ceny.

Religion News Service píše, že Kushnerova poměrně konvenční dráha konzervativního rabína se změnila, když v den narození jeho dcery Ariel byla jeho tříletému synovi Aaronovi diagnostikována smrtelná nemoc předčasného stárnutí. 

SOUVISEJÍCÍZemřel baptistický pastor, teolog a spisovatel Charles Stanley 

Kniha „Když se zlé věci stávají dobrým lidem“, vydaná v roce 1981, představovala Kushnerův pokus o pochopení Aaronova utrpení a nakonec i jeho smrti, jen několik dní po jeho čtrnáctých narozeninách. Knihu odmítli vydat dva nakladatelé, než ji vydalo židovské nakladatelství Schocken Books.

Kushner se v knize snaží smířit židovskou víru v Boží všemohoucnost a dobrotivost s realitou lidského utrpení. „Mohu v dobré víře nadále učit lidi, že svět je dobrý a že laskavý a milující Bůh je zodpovědný za to, co se v něm děje?“ píše. Nakonec dochází k závěru, že Boží schopnosti jsou omezené, pokud jde o kontrolu nad nebezpečími života, která mají za následek tragédie v širokém i menším měřítku, jako je holokaust nebo smrt dítěte. 

RNS dále uvádí, že tento názor je v rozporu s tradičním židovským učením o Bohu a Kushner si za něj vysloužil kritiku mezi některými ortodoxními Židy a vyvolal i odmítavé reakce dalších židovských teologů. Kniha však měla dlouhou dobu široký ohlas u mnoha lidí, a vyšplhala se až na první místo žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Prodalo se jí více než 4 miliony výtisků v nejméně tuctu jazyků.

Své povinnosti v synagoze omezil, pak se stáhl do ústraní, protože následovaly další knihy, které se zabývaly stejně závažnými tématy: smyslem života, rozhovory s dětmi o Bohu, překonávání zklamání. 

Kushner se narodil v Brooklynu a vzdělání získal na newyorských veřejných školách. Po svém vysvěcení na židovském teologickém semináři v roce 1960 se obrátil na soud, aby se zřekl zproštění vojenské služby. Dva roky sloužil jako vojenský kaplan v Oklahomě, než se stal vojenským duchovním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Harold Kushner

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář