Zemřel první katolický kněz, který adoptoval dítě

Chicago – George Clements, aktivista za občanská práva, jehož život byl ztvárněn ve filmu a proslavil se tím, že se stal prvním katolickým knězem, který adoptoval dítě, zemřel 25. listopadu ve věku 87 let.

V prohlášení na Facebooku reverend Michael Pfleger z kostela St. Sabina v Chicagu nazval Clementa „průkopníkem spravedlnosti, který žil tím, že pomáhal lidem kolem sebe“.

„Změnil katolickou církev tak, aby byla inkluzivní, a učil černé katolíky, aby byli hrdí na to, že jsou katolíci,“ uvedl Pfleger.

Podle Chicago Sun-times byl Clements aktivní v hnutí za občanská práva a pochodoval po boku reverenda Martina Luthera Kinga Jr. v Chicagu, Alabamě a Mississippi.

Jako rodák ze Chicaga se stal prvním afroamerickým absolventem semináře arcibiskupa Quigleye v roce 1945 a druhým afroamerickým knězem vysvěceným v chicagské arcidiecézi v roce 1957.

V roce 1969 se stal prvním afroamerickým farářem katolické církve v Bronzeville na předměstí Chicaga. Tam vedl program „Jeden kostel, jedno dítě“ a povzbuzoval katolické farnosti, aby nalezly adoptivní rodiče pro afroamerické děti.

V roce 1980 Clements adoptoval svého prvního syna Joeyho. Jejich příběh byl zdokumentován v roce 1987 ve filmu „Příběh otce Clementse“. K jeho rodině se připojili další tři synové: Friday, Stewart a Saint Anthony.

„Dnes jsem ztratil skvělého otce. Ztratil jsem skvělého člověka, “řekl Friday Clements pro CBS 2 Chicago.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 5. prosince 2019  Foto: YouTube – George Clements

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář