Zemřel teolog, který stál při vzniku NIV a Chicagského prohlášení o biblické neomylnosti

Ve věku 88 let zemřel Larry Walker, poslední žijící překladatel z týmu teologů, který vytvořil oblíbenou anglickou verzi Bible známou jako New International Version. Walker se specializoval na hebrejštinu a byl odborníkem na semitské jazyky, čehož využil při objasnění vícero starozákonních biblických textů.  

SouvisejícíZemřel argentinský evangelista Luis Palau, označovaný za pokračovatele Billyho Grahama

Portál Christianity Today uvádí, že byl zastáncem biblické neomylnosti a byl jedním z původních signatářů „Chicagského prohlášení o biblické neomylnosti,“ které vzniklo v  roce 1978 jako obrana vůči liberálním trendům v teologii. Walker během své kariéry učil hebrejštinu a Starý zákon odhadem 4 000 studentů seminářů po celých Spojených státech, ale také v Nizozemsku.

V Boha uvěřil jako teenager na probuzeneckém shromáždění a od toho momentu se zamiloval do objevování Božího slova, které měl možnost poznávat do hloubky na svých vysokoškolských studiích na Northern Baptist Theological Seminary nebo na Wheaton College.   

Díky studiu hebrejštiny a dalších semitských jazyků se Walker více přesvědčil o nauce o biblické neomylnosti a důrazně odmítl dominantní kritické přístupy, které se podle něj od 18. století se nezměnily, a to navzdory objevům obrovského množství nových jazykových a archeologických informací.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V roce, kdy získal doktorát, byl Walker přijat do komise 15 teologů, kteří se podíleli na překladu nové evangelikální verze Bible, který zahájil svou práci v roce 1965. Další desetiletí strávil prací na prvním vydání NIV a současně učil na Southwestern Bapstist Seminary. NIV Bible bylo vydáno společností Zondervan v listopadu 1978 s počtem  1,2 milionu výtisků. Celoživotní biblista rovněž pokračoval v práci na revizích NIV a podílel se na vzniku Nové mezinárodní verze, která vyšla v roku 2002.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. března 2021 Foto: swbts.edu – Larry Walker

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář