Zisk vatikánské banky loni vzrostl o téměř dvě třetiny na zhruba 30 milionů eur

Vatikán – Čistý zisk vatikánské banky, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), se vloni zvýšil téměř o dvě třetiny na 29,6 milionu eur (zhruba 685 milionů Kč) z 18,1 milionu eur v předchozím roce. Banka to dnes oznámila ve své výroční zprávě.

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní činnosti. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu.

SOUVISEJÍCÍPražské arcibiskupství loni mělo zisk 213 mil Kč díky lesnímu hospodaření

Vatikánská banka v minulosti čelila obviněním, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz a pomáhá klientům vyhýbat se placení daní. Papež František proto schválil nové stanovy ústavu, které zavedly například povinný externí audit.

Generální ředitel banky Gian Franco Mammì dnes uvedl, že IOR svou činnost „zakládá na principu souladu s katolickou etikou, a nikoli na principu co nejvyššího zisku, přičemž respektuje mezinárodní bankovní standardy“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář