Známý vědec prohlásil, že duchovní mají zodpovědnost za věřící, aby se nechali očkovat

Známý křesťanský vědec Francis Collins prohlásil, že církev musí být „světlem na kopci“ tím, že bude povzbuzovat své členy k tomu, aby se nechali očkovat proti Covid-19.

Collins, který je také ředitelem Národního institutu zdraví (NIH), vedl výzkum této nemoci a opakovaně vyzýval lidi, aby dodržovali všechny vládní pokyny ke zpomalení šíření viru.

Pro noviny Washington Post mluvil o výzvách, kterým čelí dnešní církev v souvislosti s vakcinací. „Přemýšlím o pastýřích jako o pastýřích, kteří přijdou na to, jak mohou držet své stádo v bezpečí a zabránit tomu, aby se neděly špatné věci,“ vysvětlil. „Myslím, že to je součástí celkové odpovědnosti a mandátu našich představitelů v církvi, kterému by se neměli vyhýbat.“ Collins poznamenal, že v této době chaosu by církev „měla být majákem, světlem na kopci, entitou věřící v pravdu“.

Řekl, že nyní je kritický okamžik říci, že „bez ohledu na to, jak dobře mohou být názory nějaké osoby míněny, pokud nejsou založeny na pravdě, církev by je neměla podporovat.“ Když hovořil o skepticismu, který přechovává velká skupina americké evangelikální komunity vůči očkovacím látkám, Collins poznamenal, že „to pravděpodobně souvisí s napětím mezi vědou a vírou, zejména v oblasti biologie“.

Podle Collinse existuje neblahý konflikt mezi tím, co věda učí o stáří Země a interpretaci pasáží z Genesis 1 a 2, kde Bible mluví o stvoření.  „Tento konflikt je starý 150 let a nebyl vyřešen.“

Collins dodal, že „v mnoha bílých evangelikálních sborech existuje tendence předpokládat, že věda je ateistická a materialistická, a ať vám vědci řeknou cokoli, může mít další agendu, která se vás pokusí odradit od vaší víry“.

V reakci na křesťany, kteří odmítají vědecký výzkum týkající se viru a věří, že Bůh je ochrání před onemocněním, Collins uvedl, že je důležité pochopit, že „Bůh nám dal smysl pro Boží lásku, péči i soucit, ale také nám dal rozum a schopnost porozumět Božímu stvoření, kterým je také příroda a která zahrnuje věci jako viry “. Dodal, že Bůh očekává, že „použijeme tyto dary k pochopení toho, jak před nemocemi chránit sebe i ostatní“.

Collins tvrdil, že křesťané by neměli popírat existenci viru, ale měli by být „v první linii při záchraně životů s využitím vědy“ a „nepopírat realitu covidu“. „Vraťte se v průběhu staletí zpět a podívejte se na mor,“ řekl. „Lidé se snažili na základě toho, co věděli, udělat vše, co mohli. Přesně to bychom měli dělat také, ale zároveň být vyzbrojeni informacemi, které nám Bůh umožnil použít.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Francis Collins

Tags: ,,,,,

7 Komentáře

 1. V Čechách bývala tradice taková, že první evangelikálové stáli v čele medicíny. Komenský psal špičková pojednání o léčení moru a karanténě. Kazatel velkého a vlivného sboru JB Klaudián byl současně věhlasný lékař (mladoboleslavská nemocnice dosud nese jeho jméno). Z prostředí moravských habánů vycházeli vynikající lékaři vyhledávaní šlechtou… Církev v prvních stoletích zase ošetřovala při epidemiích nemocné, když všichni zdraví uprchli z měst pryč.

  Odpověď
 2. Jako kazatel nesmí určovat, koho mají věřící volit, tak nesmí nabádat k očkování, protože není odborník a také by měl respektovat lidská práva a jiný názor. Je spousta lidí i starších, kteří se nikdy nedali očkovat na chřipku, tak proč by se měli dát očkovat teď.

  Odpověď
  • Vy nezklamete!!! :))) Když se nakazí ode mne někdo chřipkou, nehrozí tolik jeho smrt (smrtnost je asi 10x vyšší) a také nemá chřipka tak rozsáhlé zdravotní následky. K tomu určování koho volit… vy sám jste psal, že křesťan musí volit konkrétní strany, ne? Myslím, že kazatel by neměl určovat, koho mají členové sboru volit, ale radit k očkování by měl. Podobně ten Komenský radil členům JB i všem okolo, jak se chovat při moru. Je absurdní, aby při epidemii kazatel mlčel o dobrém řešení, aby respektoval lidská práva… Máme lidské právo někoho nakazit? Co třeba AIDS, mají i zde nemocní lidské právo lidi okolo nakažovat?

   Odpověď
 3. Petra R. Kaprálová (PRK)

  Podle mého názoru má moderní medicína jako jeden závážný problém zneužívání kmenových embryonálních buněk, a ten se týká vývoje u více těchto vakcín. Medicína je „logie“, a to je od slova Logos. Ježíš je Logos. Medicína je Boží dar, když se drží Božího určení. Není to konečný a jediný dar, vždyť Hospodin je lékař a Hospodin uzdravuje, činí stvořitelské zázraky. Ale z důvodů, co jsem řekla na začátku, medicína dnes musí činit pokání a navrátit se pokorně ke svému účelu, ke službě Stvořiteli. Musí se zříci umělého přerušení těhotenství, všeho výzkumu, co s tím souvisí, a manipulace s plodností. Tím se vyřeší i mnohé další špatné věci ve zdravotnictví, protože pokáním se vyřeší kořen toho, a to je lidská pýcha.

  Odpověď
  • „Pokud jde o vývoj vakcín C19, některé jsou testovány na fetálních buněčných liniích (HEK-293 možná, ne určitě, od dítěte potraceného v letech 1972/3; nebo PER.C6 od potratu v roce 1985). Existují také ty, které nejsou připojeny k žádným buněčným liniím: Novavax, Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline (GSK) nebo Sinovac. 75 Dále, RNA vakcíny Pfizer, Moderna a Astrazeneca mají ještě další výhodu v nepoužívání fetálních buněčných linií. Takové vakcíny lze nazvat „eticky nepoškozené“. ( creation.com/cmi-vaccinacion ).
   Tedy, tam kde se užívají fetální buněčné linie, kultivované od 70. či 80. let, nevíme, zda zdrojem je umělý nebo spontánní potrat. V druhém případě by se jednalo o o dobrovolné dárcovství orgánů. Jinak, kde je to možné, se ke kultivaci užívají buněčné kultury myší, kočkodanů nebo kuřat ( v případě chřipky ).

   Odpověď
   • Tady se musím omluvit. Jak se ukázalo, buněčné linie z potratu využila i AstraZeneca ( k vývoji ) Pfizer i Moderna ( k testování ). Jde o buněčné linie několik desítek let staré, z podle tehdejšího práva legálního potratu.

    Odpověď
 4. Lidské právo někoho nakazit je normální. Do práce zcela běžně chodili vždy lidé, kteří byli zjevně nemocní, svou nemoc přecházeli, na pracovišti kýchali a žádnou roušku nenosili. Pokud chcete poradit, koho volit, tak Vám řeknu konkrétní stranu. Kazatel je něco jiného a ten by neměl kazatelny zneužívat k tomu, aby vedl politickou kampaň. Měl by se modlit za své ovečky, aby prozřeli a nevolili ty strany, které mají ušlechtilé cíle, které končí totalitou. Víra se má upínat k Bohu a ne k pochybné vakcině.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář