300 unesených žáků: Boko Haram chce vynutit dodržení předvolebních slibů

Nigérie – Drama tří set žáků unesených v Nigérii v pátek večer pokračuje. K únosu se přihlásili islamisté ze skupiny Boko Haram.

SouvisejícíUnesený pastor se objevil ve videu teroristů Boko Haram a prosí o pomoc

K přepadení školy došlo v lokalitě Kanakra. Útočníci ostřelovali školu ze samopalů a posléze odvezli žáky školními autobusy a dále je hnali pěšky přes les. Některým se však podařilo uniknout. Osud tří stovek dalších však zůstává neznámý.

Ve státu Katsina do této chvíle nedocházelo k ostentativním útokům islamistů, proto se vláda zpočátku domnívala, že za únosem stojí někdo jiný. Tiskový mluvčí arcidiecéze hlavního města P. Patrick Alumuku nicméně od počátku spatřoval v únosu typickou taktiku islamistických teroristů. Podle jeho názoru vybrali stát Katsina cíleně, protože odtud pochází prezident Muhammadu Buhari, na kterého chtějí vyvíjet nátlak.

“Byl to typický útok ve stylu Boko Haram. Tato skupina často napadá školy, protože se deklarovaně staví proti vzdělání. Překvapuje nicméně, že k útoku došlo ve státě Katsina, kde v minulém týdnu pobýval prezident, protože tam stojí jeho rodný dům. V době, kdy k únosu došlo, byl prezident na návštěvě své rodiny. Jde o věci, které jsou v zahraničí málo známé. Před volbami bylo do Nigérie vpuštěno velmi mnoho islámských extrémistů z jiných zemí, zejména z Čadu a z Nigeru. Cílem bylo nechat je hlasovat pro prezidenta, který je muslim. Všem slibovali, že získají trvalý pobyt v Nigérii. Prezident ovšem tento slib nemohl splnit. Proto jsou tu obavy, že všichni tito extrémisté budou nyní pracovat ke škodě prezidenta, který jim sliboval pomoc a nyní nedodržel slovo. Nejde tedy o útok na křesťany, ale o postup islamistů proti vládě, kterou vede rovněž muslim.” řekl vatikánskému rozhlasu P. Patrick Alumuku.

Open Doors řadí Nigérii na 12. místo v žebříčku nejhorších zemí světa, kde jsou křesťané nejvíce pronásledováni. Nigérie byla v prosinci také zapsaná na zvláštní seznam sledovaných zemí amerického ministerstva zahraničí, v kterých se toleruje závažné porušování náboženské svobody.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 16. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář