Americké megasbory nadále rostou, mají moderní chvály, malé skupinky a vyhýbají se kulturním válkám

Americké megasbory v posledních pěti letech přitahují stále více věřících, stávají se rozmanitějšími a otevírají sbory na nových místech.

Průzkum mezi megasbory provedený Hartfordským institutem pro výzkum náboženství zjistil, že průměrný megasbor navštěvuje přibližně 4100 křesťanů, což je nárůst z přibližně 3700 v roce 2015.

Průměrný rozpočet je 5,3 milionu amerických dolarů, oproti 4,7 milionu v roce 2015. Sedm z deseti má více než jednu budovu, kde se organizují bohoslužby a šest z deseti (58 %) uvedlo, že mají mnohonárodnostní komunitu věřících.

Navzdory celkovému útlumu mezi křesťanskými denominacemi se zdá, že se většině megasborů daří, řekl podle Religion News Service ředitel Hartforského institutu Scott Thumma. „Pokračují v tom, co by měly dělat jiné sbory,“ dodal.

SouvisejícíSingapurský megasbor koupil obchodní centrum za 217 milionů dolarů

Thumma uvedl, že moderní chvály a zaměření na malé skupiny spolu s mezinárodní rozmanitostí pomohlo megasborům v pokračujícím růstu. Obecně se také jejich pastoři vyhýbají kontroverzím kulturním válkám nebo politickým bitvám. Záměrně se vyhýbají diskusi o politice, zčásti proto, že jsou politicky různorodé.

Thumma uvedl, že rostoucí rozmanitost v megasborech odráží měnící se demografii Spojených států. Podle něj také přitahují mladší věřící v porovnání s jinými sbory a kostely.

SouvisejícíNejvětší americký sbor ruší bohoslužby. Osteen se stěhuje pouze na internet

„Megasbory jsou jednou z mála skupin, které mají široké zastoupení lidí do 45 let,“ řekl. Lidé v této věkové skupině mají podle něj tendenci být demograficky rozmanitější a otevřenější různým společenským skupinám. Více než tři čtvrtiny sborů (78 %) v průzkumu uvedlo, že se záměrně snaží dosáhnout rozmanitosti.

Podle průzkumu většina megasborů zažívá největší růst, když je pastor na daném místě od pěti do devatenácti let. Po dvaceti letech od nástupu pastora růst začíná postupně klesat.

Každý pátý (21%) spolupracuje s lidmi jiných náboženských tradic na veřejně prospěšných pracích. Návštěvnost každého pátého sboru (19,1 %) za posledních pět let klesla nejméně o 2 %. Šestnáct procent se spojilo s nějakým jiným sborem.

SouvisejícíSaddleback během pandemie prožívá probuzení. Od března jsme přivedli ke Kristu 80 lidí denně, říká Warren

O něco více než polovina (56 %) měla průměrně 1 800 až 2 999 návštěvníků týdně, zatímco 5 % mělo více než 10 000 účastníků. Průměrný megasbor nabízí asi sedm bohoslužeb týdně.

Dvě třetiny (65 %) megasborů se označily za evangelikální, dvanáct procent za letniční nebo charismatický. Sedm procent se označilo jako liberální nebo progresivní.

Průzkum zahrnoval 580 megasborů s průměrnou návštěvností 1 800 dospělých a dětí a více. Průzkum probíhal od ledna do května 2020.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – sbor Lakewood z Houstonu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář