Anglikáni drželi minutu ticha za oběti rasismu. „Je to skvrna na duši církve,“ řekl kněz

Londýn – Anglikánská církev ve Velké Británii během nedělní národní online bohoslužby uctila minutou ticha památku obětí rasismu v církvi a v národě. Bohoslužbu vedl kněz Andrew Moughtin-Mumby z kostela sv. Petra v Londýně, kam v minulosti měli černošští věřící zákaz vstupu.

Rasismus nazval „skvrnou na duši naší církve“. „Také jsme zranili Ježíše, když rasismu nebo diskriminace používáme ke zraňování lidí,“ řekl anglikánský kněz podle Christian Today.

Moughtin-Mumby, který se narodil na Jamajce, prezentoval během bohoslužby fotomontáž mapující černošskou historii ve Velké Británii. Ve svém kázání připomněl smrt George Floyda a dalších černochů v USA i ve Velké Británii. Rasismus označil za jednu ze tří pandemií ovlivňujících svět, další dvě jsou podle něj změna klimatu a koronavirus. „Všechny tři tyto pandemie se dotýkají zejména černošských a menšinových etnik po celém světě,“ poznamenal.

„Mnoho lidí, kteří přišli do Anglie, zažili ve společnosti rasismus, ale také v našich farnostech, včetně tady u svatého Petra,“ upozornil ve svém kázání na osudy lidí černé pleti přicházející do Anglie. Popsal, jak věřícím z Barbadosu byl knězem zakázán vstupu do kostela „kvůli barvě jejich pleti.“

„Rasismus je skvrnou na duši naší církve. V církvi stále existuje rasismus a je to velmi vážná nemoc a hřích, o kterém věřím, že každý z nás je povolán k tomu, abychom ho ukončili,“ dodal duchovní Anglikánské církve.

Už ve středu se za historické vazby na obchod s otroky omluvil také řetězec hospod Greene King, pojišťovací společnost Lloyd či banka Barclays.

Řada britských institucí a společností zbohatla nejen na přímých výnosech z otrocké práce, ale i na vládních kompenzacích, které dostaly po zrušení otroctví v roce 1833. Odškodné vláda totiž nevyplácela otrokům, ale otrokářům za „ztrátu lidského majetku“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 2. července 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

 

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Rasismus je zlo a je dobře, že na to Církev poukazuje. Možná by na druhou stranu bylo dobré, aby Anglikánská církev vyzval své bratry a sestry z Anglikánské církve v JAR, aby se veřejně postavili proti rasismu ve své zemi vůči bělošským obyvatelům. Tamní rasismus (ne nepodobný tomu v Zimbabwe) je možná momentálně největším projevem rasismu v současnosti.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář