AP: Studenti ze Západní Virgínie měli na škole probuzenecké shromáždění, některé to pobouřilo 

Huntington – Mezi hodinami matematiky a historie na střední škole v Západní Virginii bylo 16leté Cameron Maysové a její spolužákům řečeno, aby šli na probuzenecké shromáždění.

Když studenti dorazili na setkání, které probíhalo ve školní posluchárně, dostali pokyn, aby zavřeli oči a zvedli ruce k modlitbě, řekla agentuře AP Maysová. Studenti byli požádáni, aby odevzdali své životy Ježíši, našli smysl svého života a spasení. Bylo jim řečeno, že ti, kdo se neřídili Biblí, půjdou po smrti do pekla.

Studentka z Huntingtonské střední školy poslala svému otci textovou zprávu. „Je to legální?“ zeptala se. Odpověď je podle ústavy USA záporná. Ve skutečnosti je odluka církve od státu jednou ze základních principů Spojených států, poznamenal student Max Nibert. „Jen vidět tu křiklavou ignoranci je velmi skličující,“ řekl pro AP.

Nibert a další studenti z Huntingtonu uspořádali stávku na protest proti probuzeneckým shromážděním. Více než 100 žáků opustilo své třídy a skandovalo: „Oddělte církev a stát“ a „Moje víra, moje volba“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Nemyslím si, že by jakýkoli zaměstnanec církve měl vést shromáždění v budově financované daňovými poplatníky s výslovným účelem pokusit se přesvědčit nezletilé, aby se po škole nechali pokřtít,“ konstatoval pro Associated Press. Během protestu držel ceduli s nápisem: „O mých právech se nedá vyjednávat.“

AP dále dodává, že střední školu navštěvuje více než 1 000 studentů. Probuzenecké shromáždění proběhlo během COMPASSu, denní „nevýukové“ přestávky v rozvrhu, během které se studenti mohou učit na testy, pracovat na přípravách na vysokou školu nebo poslouchat hostující řečníky, vysvětlil pro AP mluvčí okresního školského výboru Jedd Flowers.

Flowers uvedl, že akce byla dobrovolná a zorganizovala ji školní pobočka Společenství křesťanských sportovců. Řekl, že tam měl být zápisový lístek pro studenty, ale dva učitelé omylem přivedli celou svou třídu.

„Je nešťastné, že se to stalo,“ řekl Flowers. „Nevěříme, že se to ještě někdy stane.“

Ale v této komunitě s méně než 50 000 lidmi v jihozápadní části státu Západní Virginii podnítil tento spor širší debatu o tom, zda by náboženské akce – dobrovolné nebo ne – měly být během školních hodin vůbec povoleny. Skupina rodičů, American Civil Liberties Union of West Virginia a další organizace tvrdí, že odpověď na tuto otázku je také ne. Říkají, že takové události jsou jasným porušením občanských práv studentů.

„Je nevhodné a protiústavní, aby okres nabízel představitelům církve jedinečný přístup ke kázání a obracení na víru během školních hodin na školním pozemku,“ napsala pro AP v dopise nezisková nadace Freedom From Religion Foundation, která podporuje odluku církve od státu. Okres nemůže „dovolit, aby jeho školy byly využívány jako náborové prostory pro církve,“ píše se v dopise.

Shromáždění na Huntingtonské střední škole obsahovalo kázání 25letého evangelikálního kazatele Nika Walkera z Nik Walker Ministries, který vede probuzení v oblasti Huntingtonu. Během shromáždění jsou studenti a jejich rodiny vybízeni, aby se připojili k večerním bohoslužbám v nedalekém kostele Christ Temple Church. Podle Walkera bylo v kostele pokřtěno více než 450 lidí, včetně 200 studentů. Evangelikální kazatel měl v plánu vést probuzenecká shromáždění také v dalších školách v regionu, dodává na závěr AP. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. dubna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář