Barna varuje, že věřící rodiče selhávají při předávání biblického světonázoru svým dětem

Známá evangelikální výzkumná agentura varovala, že nedostatek biblického pohledu na svět mezi rodiči nedospělých dětí staví mládež do „duchovní nevýhody“.

Výzkumné centrum při Arizonské křesťanské univerzitě pod vedením George Barny zveřejnilo zprávu, která analyzovala „světonázorové dilema amerických rodičů“.

SOUVISEJÍCÍAdam Parma: Velká rodina je trénink do života

Dokument vycházel z průzkumu mezi 600 americkými rodiči s dětmi mladšími 13 let, který proběhl v lednu. Respondentům bylo položeno několik desítek otázek souvisejících se světonázorem. Zatímco 67 % rodičů s dětmi mladšími 13 let se označilo za křesťany, pouze 2 % dotázaných se přihlásila k biblickému světonázoru, jak jej definovali výzkumníci. Podle Barny biblický světonázor „vzniká z přijetí Bible jako relevantního a autoritativního průvodce pro život.

„Primární odpovědností rodiče je připravit dítě na život, který Bůh pro ně zamýšlí,“ uvedl podle Christian Post v prohlášení Barna, ředitel výzkumného centra.

„Rozhodujícím prvkem ve výchově je pomoci dítěti vytvořit si biblický světonázor – filtr, díky kterému se člověk rozhoduje v souladu s biblickým učením a zásadami.“

SOUVISEJÍCÍStudie odhalila alarmující selhávání církve při strategické práci s dětmi a rodinami

Podle Barny, který založil prominentní evangelikální agenturu Barna Group, „výzkum potvrzuje, že „jen velmi málo rodičům záleží na rozvoji světonázoru u svých dětí“.

„Typický americký rodič si buď plně neuvědomuje, že existuje proces osvojování se světonázoru, nebo si uvědomuje, že jejich dítě si tvoří pohled na svět, ale nepřebírají odpovědnost za roli v tomto procesu,“ řekl Barna podle CP. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Každý rodič učí to, co zná, a modeluje to, čemu věří. Mohou dát jen to, co mají, a to, co odevzdávají, odráží jejich přesvědčení o životě a spiritualitě.“ Barna varoval, že rodiče mají na své děti „primární vliv a mohou je ochránit od jiných vlivů“.

Barna dále konstatuje, že pokud rodiče ve své úloze formovat děti selžou, jejich pozici převezme někdo jiný. „Šokující, jak málo rodičů záměrně mluví se svými dětmi o víře a chování založeném na biblickém pohledu na svět,“ konstatoval Barna. „Možná nejsilnější lekce, kterou rodiče poskytují, je prostřednictvím svého vlastního chování, ale naše studie neustále ukazují, že rodičovská rozhodnutí obecně neodrážejí biblické principy nebo křesťanský přístup k životu,“ varuje americká evangelikální výzkumná organizace.

Konkrétně téměř šest z 10 dotázaných rodičů nevidí Bibli jako „spolehlivý a přesný zdroj Boží pravdy“, zatímco pouhých 40 % považuje Bibli za „Boží slovo pro lidstvo“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. dubna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář