Biskup Holub se distancoval od výroků Lipovské na adresu EU

Praha – Plzeňský biskup Tomáš Holub se veřejně distancoval od výroků Hany Lipovské. Nominantka České biskupské konference do Rady ČT se kriticky vyjádřila na adresu Evropské unie.

Lipovská vyjádřila naději, že po příštích volbách bude vyspáno referendum k vystoupení České republiky z EU. „V každém případě ale Unie, ve které vězíme, není stejná Unie, do které jsme vstupovali. Abychom mohli s chutí a radostí slavit, musí z podzimních voleb příští rok vzejít vláda, která nechá občany rozhodnout o dalším směřování republiky v rámci Evropy v referendu,“ uvedla v rozhovoru pro týdeník Hrot Lipovská.

Holub svým statusem reagoval na slova Lipovské směřované k zakladatelům EU. „Ostatně když se podíváte, na jakých idejích EU vznikla, je to marxismus. Otcové zakladatelé nikdy nebyli pro volný trh, a co je horší, nevidím u nich ani pochopení pro „dělníka“. Ti lidé ve svém elitářství pohrdali člověkem,“ poznamenala Lipovská.

Tomáš Holub, bývalý vojenský kaplan, k jejím slovům uvedl: „Veřejně se distancuji od výroků členky rady ČT paní Lipovské, nominantky ČBK, jež pronesla na adresu otců zakladatelů EU, tedy i na adresu Roberta Schumana, jehož proces blahořečení je v běhu. Citace „ve svém elitářství pohrdal člověkem“ je zcela absurdní!“

Duka se Lipovské při volbě do Rady ČT zastával

Hana Lipovská byla do Rady České televize nominována Českou biskupskou konferencí. Kardinál Duka ocenil její statečnost, stejně jako odvahu politiků, kteří nepodlehli kritickým hlasům.

Lipovská vzbudila pozornost svými výroky o tom, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií. Televizní tvorbu prý sice nesleduje, ale nezná jediný pořad ČT, který by nemohla vysílat televize komerční. Duka již dříve Lipovskou hájil. „Musíme si uvědomit, že přece musí v Radě ČT být i opozice a kritické hlasy,“ napsal na svém facebooku.

Ke kritikům této nominace se přidala Česká křesťanská akademie. „V době, kdy dochází k nebezpečnému omezování svobody médií v Polsku a Maďarsku a i u nás se objevuje tlak populistických politiků, zpochybňujících samu existenci nezávislých veřejnoprávních médií, je nominace osoby, která veřejně sdílí takové postoje a navíc přiznává svou nekompetenci, neznalost a nezájem o televizní tvorbu, neomluvitelnou chybou,“ uvedla organizace ve svém únorovém stanovisku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – biskup Holub

Tags: ,,,,

7 Komentáře

  1. Požadovat referendum o nějaké otázce je přece naprosto legitimní, nechápu, co na tom pana biskupa tak rozrušuje. Možná by v tom referendu, kdyby k němu došlo, hlasoval jinak, než paní Lipovská – no a co, tak to v demokracii chodí! Proto přece bylo referendum u nás zavedeno, aby bylo možno na zásadní otázky reagovat přímo lidovým hlasováním (zda to může vést v rozumným rozhodnutím je jiná otázka, je však nepochybné, že je to zcela legální a legitimní). Opakuje se tady scénář, který se uplatnil již u volby paní Lipovské do rady ČT – ti, kdo s jejími konzervativními názory nesouhlasili, požadovali, aby jí vůbec nebylo dovoleno kandidovat. To je velmi nebezpečný postoj, překvapuje mne, že redakční text KD na tento podpásový útok nereaguje, naopak opakuje starý výtky na adresu Lipovské, aniž by zohlednil, že jmenovaná už řadu měsíců v radě působí a nezdá se, že by se veřejnoprávní televize kvůli tomu blížila zániku. Nebo mi něco ušlo, pane biskupe Holube?

    Odpověď
    • Petr niederhafner

      Distancovat se od toho co psala paní Lipovska (Uvedená citace) je na místě. Uvedená reakce je napsána slusne. Díky bratře biskupe.

      Odpověď
    • Magda Hejdánková

      Koketovat s referendem ohledně vystoupení České republiky z EU znamená hazardovat s budoucností celé země. Dokonce i takový konjunkturalista, jakým je normalizační ekonom Václav Klaus st., který v Prognostickém ústavu společně s lidmi, jako byl Miloslav Ransdorf vymýšleli pro komunisty možné budoucí scénáře vývoje společnosti, dnes vystoupení ČR z EU odmítá a považuje jej za dětinské a jeho syn Václav Kalus ml., když už je v parlamentu a ví, že už navždy bude stejně jako jeho otec žít z peněz daňových poplatníků, mu přitakává. Pokud jde o Lipovskou je zcela legální a legitimní připomínat kým je, jaké má cíle a kým byla do rady ČT vyslána. Proč by se lidé ze stránek KD nemohli dozvědět, že je kandidátkou politické neziskovky „Institut Václava Klause“ a má podporu tmáře Duky? Proč by mělo zůstat skryto, že se Lipovská ještě před svým zvolením do rady ČT nechala slyšet, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií a jejich zrušení by vadilo pouze jejím zaměstnancům …“ a proč bychom se neměli dozvědět, že plzeňský biskup Tomáš Holub se od výroků Lipovské distancuje. Že se veřejnoprávní televize neblíží během působení Lipovské zániku je dáno pouze tím, že konzervativci jako Lipovská nemají moc toho dosáhnout a je na místě, aby redakční text KD připomenul, že to tak nemusí být věčně, neboť jenom trošku víc na východ v Polsku a na jih v Maďarsku likvidaci veřejnoprávních médií vidíme v přímém přenosu.

      Odpověď
    • Pane Floryku,

      zkuste si představit, že by někdo navrhoval referendum o vystoupení Moravy z Česka. Považoval byste to za legitimní? Asi byste se nejdříve ptal, jaký to má smysl, co to může přinést. Podstatou demokracie je diskuze, nikoliv hlasování. Otázky či problémy by se měly řešit analyticky – hlasování je až ten poslední prostředek, jak se dobrat řešení. Jde-li o vystoupení z EU, řekněme nejprve z jakého důvodu. Za sebe tam žádný důvod nevidím. Vidím však celou řadu nevýhod, které by to přineslo. Z nich ta nejvážnější je ohrožení bezpečnosti státu. Tato bezpečnost se na prvém místě zajišťuje mírovou koexistencí se sousedy. Za první republiky jsme neměli dobré vztahy s žádnou sousední zemí. Teoreticky jsme měli státní suverenitu, prakticky jsme o ni přišli při první vážné politické krizi. Byli jsme jak nazí v trní. Kdo nezná dějiny, tomu hrozí jejich opakování.

      Odpověď
  2. Přečetl jste si, od čeho se biskup Holub distancuje? Není to od myšlenky na referendum, ale od výroků směrem k zakladatelům EU, jmenovitě Robertu Schumanovi.

    Odpověď
  3. ČKA tvrdí o ČT, že je nezávislá televize. To zjevně není pravda. ČT je závislá na politice EU jednoznačně a tuto politiku protlačuje a současně se tváří, že jsou objektivní a nestranní. To je zcela evidentní.

    Odpověď
  4. Možná by bylo lepší zkusit odstoupit od Lisabonské smlouvy. Za normálních okolností by vystoupit z EU nebyl problém. Vedení EU by nás s klidem propustilo a popřálo vše nejlepší. Ale tak to není. Mají nás jako mouchu v pavučině a jde jim v prvé řadě o sebe a jejich zisky. V jejich zájmu není, abychom vystupovali, tady žádné bratrství neexistuje, ale jenom konkurenční boj. Za hezkými slovy o demokracii se skrývá obyčejná totalita.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář