Boje poškodily chartúmské kostely, Súdán se blíží k občanské válce

Oblast Súdánu, kde žije nejvíce křesťanů, čelí útokům. Kostely v městské části Bahri v hlavním městě Chartúmu a okolních oblastech byly v posledních dnech svědky nejhorších bojů.

V presbyteriánském kostele vypukl požár, když na nedalekém tržišti explodovala munice. Koptský pravoslavný kostel byl zasažen raketou. A anglikánská katedrála Všech svatých byla obsazena vojáky.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval válčící strany v Súdánu, aby složily zbraně a obnovily dialog

„Situace je velmi vážná,“ řekl Christianity Today Ismail Kanani, generální tajemník Súdánské biblické společnosti. „Jsem uvězněn ve svém domě, bez elektřiny a vody.“

Ceny potravin a pohonných hmot prudce rostou, ve velké části hlavního města byly přerušeny dodávky elektřiny a nemocnice byly vyrabovány a téměř nefungují. Bylo dohodnuto – a porušeno – třídenní příměří, které umožnilo odchod civilistů a evakuaci velvyslanectví.

Téměř všichni křesťané oblast opustili, uvedl Abdalrahim Musa, ředitel Evangelikálního kulturního centra chartúmské presbyteriánské církve. Jako očitý svědek krveprolití uprchl stejně jako mnoho dalších křesťanů na jih do Wad Madani, oblasti poměrně vzdálené od konfliktu.

V nepřítomnosti však slyší zprávy o rozsáhlém rabování jejich majetku.

Nejsou jediní, kdo byli vysídleni. Podle OSN uprchlo ze Súdánu více než 100 000 lidí a dalších 334 000 bylo vysídleno v rámci země.

Pro Súdánce je situace velmi složitá. Jedna rodina uvedla, že uvízla na egyptské hranici a nebyla schopna zaplatit překupníkům 40 000 dolarů za přechod.

Magazín Christiany Today uvádí, že sice neexistuje úplný seznam křesťanských obětí, ale tři členové rodiny z Musova centra byli postřeleni do hlavy, pravděpodobně se dostali do křížové palby. Zabity byly také dvě děti z jeho kostela a starší pravoslavný soused.

Musa, který je rovněž profesorem Nového zákona na Nilské teologické fakultě (NTC), oplakává smrt tří členů rodiny svého studenta, kteří zahynuli, když se na ně zřítila část střechy zasažená minometným granátem.

Boje začaly 15. dubna, ale konflikt ve skutečnosti probíhal již několik měsíců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Chartúm

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář