Brazilští evangelikální křesťané využívají předvelikonoční karnevaly k šíření evangelia

Masové pětidenní karnevalové průvody, které se každoročně konají před Popeleční středou, nebyly v minulosti pro evangelikální křesťany žádnou atrakcí. Zatímco se Brazilci po celé zemi oblékají do kostýmů a tančí v divokých rytmech, zejména na sambu, církve pořádají duchovní setkání v naději, že odlákají věřící od chlípného veselí.

V posledních několika letech však evangelikálové, kteří tvoří asi 30 % brazilské populace, zaujali nový postoj a snaží se festival využit ke zvěstování křesťanské víry.

SOUVISEJÍCÍ Iránští evangelikální křesťané se sjednocují, aby společně pomáhali šířit evangelium 

Reliion News Service informuje, že tato strategie stála za incidentem na letošním karnevalu, který skončil ve středu (14. února) v pobřežním městě Salvador, když Ivete Sangalová, hvězda hudebního žánru axé, který mimo jiné kombinuje reggae a sambu, pozdravila Baby do Brasil, rockovou legendu ze 70. let, která v 90. letech konvertovala ke křesťanství. Sangalová přerušila koncert v plném proudu, který přitahoval stovky návštěvníků večírku, a předala mikrofon Baby do Brasil, která nečekaně vyzvala publikum k pokání.

„Všichni musí dávat pozor, protože se blížíme k apokalypse,“ řekla ke zjevnému překvapení Sangalové. „Vytržení má nastat mezi pěti a deseti lety. Hledejte Pána, dokud můžete.“

Politolog Joscimar Silva, profesor na univerzitě v Brasílii, který se zabývá vzestupem evangelikálů v brazilské politice, uvedl, že zásah Baby do Brasil připomíná dřívější pokusy evangelikálů organizovat karnevalové průvody evangelia v Riu de Janeiru a dalších městech. 

„Evangelikální skupiny vyvinuly podobné strategie již před třemi nebo čtyřmi desetiletími,“ ale podle Silvy představuje současný spor širší kampaň, kterou evangelikálové vedou v brazilské kulturní válce.

„Domnívají se, že existují sociální segmenty, které je velmi těžké oslovit, a proto je nutná duchovní válka. Jejich logikou je obsadit prostory s vlastní kulturou evangelia, včetně škol a univerzit, hudebního průmyslu a populárních slavností,“ řekl Religion News Service. Cílem strategie je obrátit a získat hudební hvězdy, herce a celebrity, jako je například Baby do Brasil.

Silva tuto strategii odvozuje od kontaktů brazilských evangelikálů se zesnulým letničním pastorem Morrisem Cerullem, který v roce 1990 koupil televizní evangelizační síť PTL Jima Bakkera a přejmenoval ji na The Inspiration Network. Před svou smrtí v roce 2020 Cerullo hodně cestoval po Latinské Americe a Asii. Cerullovy myšlenky podle profesora přesvědčily brazilské evangelikály, aby rozšířili svou přítomnost v politice, a s jejich podporou byl v roce 2018 zvolen prezidentem Jair Bolsonaro. 

Bolsonaro na oplátku upřednostňoval evangelikální záležitosti, včetně takových kulturních akcí, jako je karneval. „Karneval v Campina Grande, městě ve východobrazilském státě Paraíba, se stal převážně náboženskou událostí,“ řekl RNS Silva.

Jednou z nejaktivnějších skupin během karnevalu byla Jovens com uma Missão, známá jako JOCUM, brazilská pobočka americké křesťanské organizace Youth With A Mission.

Podle Thiaga Oliveiry Carvalha, misionáře, který s organizací spolupracuje již 25 let, se JOCUM účastní karnevalových oslav již 40 let a populární akce, jako je karneval, považuje za „skvělou příležitost zvěstovat evangelium lidem, kteří potřebují opravdové setkání s Ježíšem“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář