Čína po celé zemi instaluje kamery, „neposlušným“ křesťanům sahá na peníze

Křesťanská organizace zabývající se náboženskou svobodou varovala na začátku nového lunárního roku před dalším zásahem čínských úřadů proti křesťanům a dalším náboženským skupinám v zemi.

Release International monitorující pronásledování křesťanů uvedla, že v roce 2020 došlo k nárůstu masového digitálního sledování křesťanů a ujgurských muslimů v rámci sinicizační kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga, která přinesla zpřísnění kontroly náboženských aktivit.  Organizace tvrdí, že rostoucí napětí lze pozorovat také v Hongkongu, kde Peking naráží na odpor prodemokratických aktivistů.   

SouvisejícíČína za prvních šest měsíců roku odstranila z kostelů přes 900 křížů

„Čínské úřady v rámci boje proti koronaviru zvýšily svůj tlak na čínskou církev,“ uvedl pro portál Premier ředitel Release International Paul Robinson.  „Naši partneři tvrdí, že pronásledování je nyní stejně kruté jako za Maovy kulturní revoluce.“

Vzhledem k pokračující represi v Hongkongu a vůči Ujgurům se zdá být nevyhnutelné, že to povede také k rostoucímu pronásledování církve.  „Nejen, že jsme viděli pokračující pokusy o vymýcení hnutí domácích sborů, ale zpozorovali jsme, jak Čína podniká stále více kroků k uzavírání a kontrole oficiálně schválených denominací, včetně demolice kostelů.“

Release International upozornila na sledování občanů přes síť kamer, které úřady instalují také v kostelech.  Po celé zemi by mohlo být nainstalováno více než půl miliardy kamer, z nichž mnohé mají nejmodernější systémy na rozpoznávání tváří. Kamery jsou propojeny s čínským systémem sociálních dávek a státním orgánům to tak dává páky k potrestání takzvaných pachatelů snížením finanční podpory.

„Digitální autoritářství je rostoucí výzvou,“ konstatoval zakladatel China Aid Bob Fu. „Čínská komunistická strana má po celé Číně stovky milionů kamer pro rozpoznávání tváří. Dohlížejí na každý roh ulice, ze čtyř stěn církevních budov a dokonce z kazatelen,“ dodává k situaci křesťanů Bob Fu, který by měl na pozvání Petra Jaška z Hlasu mučedníků navštívit Českou republiku. 

SouvisejícíČína poslala do vězení pastora za odpor vůči státní moci

K nejvíce pronásledovaným církvím patří Early Rain Covenant Church v provincii Čcheng-tu. Církev je pod silným tlakem úřadů od roku 2018, kdy policie zatkla také více než 200 starších, pastorů a jáhnů. Pastor Wang I byl kvůli údajným snahám o rozvrat státu odsouzen k devítiletému trestu odnětí svobody.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář