Čína v roce 2022 „vystupňovala pronásledování“ církví, varuje lidskoprávní organizace 

Komunistická strana Číny zintenzivnila pronásledování církví a křesťanů v celé pevninské Číně před 20. sjezdem strany v roce 2022. Podle organizace na ochranu lidských práv čelí více vedoucích domácích církví obviněním z „podvodu“. Byla také zpřísněna cenzura náboženského obsahu na internetu.

Organizace ChinaAid, která dokumentuje náboženské pronásledování v Číně a podporuje čínské vězně svědomí, zveřejnila minulý týden výroční zprávu o pronásledování v roce 2022. Nevládní organizace se sídlem v USA varovala před nárůstem počtu obvinění z „podvodu“ vznesených proti pastorům a vedoucím domácích církví v pevninské Číně.

SOUVISEJÍCÍČínské úřady zbouraly budovu církve v hodnotě desítek milionů korun 

Portál Christian Today informuje, že podle těchto obvinění je tradiční praxe odvádění desátků a darů v církvích nezákonná.

Zpráva uvádí, že úřady k vykonstruovaným obviněním proti domácím církvím využívaly zákony o náboženské činnosti aktualizované v červnu loňského roku.

Několik pastorů a členů staršovstva domácích církví v Číně bylo posláno do vězení, včetně pastora Hao Zhiweie z domácí církve v provincii Chu-pej, který byl odsouzen k osmi letům vězení. Hao Ming a Wu Jiannan v provincii S-čchuan čelí možnému trestu až 10 let vězení.

Čína uznává pouze pět náboženských skupin, které se podřizují vlivu vlády. Křesťané z neregistrovaných církví nesou největší tíhu pronásledování.

„Jsme vážně znepokojeni tím, jak komunistický režim zachází i se státem posvěcenou církví,“ uvedl v prohlášení prezident a zakladatel ChinaAid Bob Fu. „Dříve požadovali výhradní věrnost komunistické straně, ale od 20. celostátního sjezdu strany přesunuli důraz na spojenectví se Si Ťin-pchingem.“

SOUVISEJÍCÍ – Čína „zintenzivňuje zásahy proti křesťanům a církvím“, tvrdí ICC

„Jejich cílem,“ dodal, „není jen prezentovat ‚socialismu spřátelenou‘ církev; doufají, že ji vymažou. Mezinárodní společenství musí o těchto trendech a vývoji vědět, protože Čína je na globální scéně stále na vzestupu.“

Komunistická strana se i nadále soustředila na náboženskou sinizaci.

„Před zahájením sjezdu, během něj i po něm čínské státní náboženské skupiny zahrnovaly prezidenta Si extravagantnějšími slovy a frázemi než čínská státní média, což ukazuje, že náboženská sinizace se vyvíjí od podpory ČKS k uctívání a věrnosti Si Ťin-pchingovi,“ dodává zpráva.

Čínská vláda také zavedla přísná nařízení proti náboženskému obsahu na internetu, což mělo podle ChinaAid za cíl „odstranit křesťanství z kyberprostoru“. Organizace zdůrazňuje, že od zavedení „administrativních opatření pro internetové náboženské informace a služby“ v roce 2022 čelí křesťané „bezprecedentní“ cenzuře na internetu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. února 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář