Církev má liturgickou, ale i prorockou službu. Ruské protiválečné hnutí, které hledá pravdu v Písmu 

O jedné adventní neděli v malé protestantské modlitebně v Petrohradě přistoupil ruský pastor nervózně ke kazatelně. Zatímco jeho vedení se veřejně stavělo k válce neutrálně, on se chystal kázat proti invazi.

Jeden z věřících si s sebou přivedl kamaráda z dětství, který byl shodou okolností žoldákem Wagnerovy skupiny. Muž, který byl zraněn během bojů pro ruskou soukromou armádu, tam nebyl proto, aby špehoval. Přestože pastor dobře znal své semknuté shromáždění, nedokázal předvídat dopad svého poselství.

SOUVISEJÍCÍPastor z Moskvy: Vím, že Bůh nás všechny bude soudit 

Vztahy s pastorovým mentorem zůstaly i poté dobré, zatímco žoldák se zotavil a vrátil se na frontovou linii. Pastor byl prozatím ponechán na svobodě, aby mohl pokračovat ve službě a – ať už o tom zpravodajské služby věděly, nebo ne – v tajné teologické práci se vyjádřil proti válce.

„Samozřejmě bychom mohli vyjít ven a protestovat, ale to by vás dostali do vězení,“ řekl magazínu Christianity Today a požádal o zachování anonymity. „Pro nás je nejúčinnějším prostředkem pracovat ve vašich sférách vlivu – a ty naše jsou velmi malé.“

V průběhu rok trvajícího konfliktu vyjádřila veřejně stížnost jen nepatrná menšina ruských křesťanských představitelů. Reakce úřadů byla nejednotná: Církevní představitelé menších denominací byli pokutováni nebo uvězněni, zatímco jiní nadále používají na sociálních sítích svá jména.

Žádná významná denominace v Rusku však válku přímo neodsoudila.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Petrohradský pastor spolu s asi 25 svými kolegy z různých denominací toužil konfrontovat jejich mlčení u biblického zdroje. Christianity Today pod podmínkou anonymity hovořil se třemi z nich, aby získali vhled do protiválečného hnutí.

Skupina vydala v předvánočním čase své prohlášení „všem křesťanům Ruska“.

„Jsme zděšeni skutečností, že mnozí církevní představitelé a teologové … překrucují pravdu Písma svatého,“ uvedli ruští křesťané prostřednictvím své webové stránky Christians4Peace a kanálu Telegram. „Jsme však přesvědčeni, že účast v této válce – na straně agresora – je pro každého křesťana nepřijatelná.“

Poskytnuté ruské a ukrajinské prohlášení ke stažení obsahuje přílohu s rozšířeným teologickým pojednáním.

Loni v létě pastor s několika podobně smýšlejícími přáteli založili studijní skupinu zabývající se Dietrichem Bonhoefferem, německým disidentským teologem, který byl popraven za svůj odpor proti Adolfu Hitlerovi. Nešlo však o pouhé přivlastnění Západu; ačkoli se soustředili na protestanta, mohli čerpat také ze slavného ruského spisovatele a pacifisty Lva Tolstého nebo z moskevského svatého Filipa II. ze 16. století, zavražděného za odsouzení masakrů Ivana Hrozného.

Na podzim se skupina rozrostla na deset lidí. Tři protestanti a jeden ruský pravoslavný kněz se pak rozhodli sepsat prohlášení a požádali asi dvě desítky převážně pravoslavných laiků a duchovních o zpětnou vazbu. A webové stránky byly spuštěny videem na YouTube, v němž nejmenovaní Rusové v zahraničí čtou text prohlášení. 

„Církev má právo a povinnost vykonávat nejen liturgickou, ale i prorockou službu … pokorně, ale tvrdě kárat ty, kteří porušují Kristova přikázání,“ píše se podle Christianity Today v jejich teologickém zdůvodnění. „Oblast politiky nelze vyloučit,“ dodali. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář