Dan Drápal: Co bude den poté

Nedávno jsem napsal, že ti, kdo jsou proti vystoupení z EU, by měli připravovat plány, jak postupovat, pokud by přece jenom došlo na referendum a Česká republika by se rozhodla z EU vystoupit. Redaktor se mě ptal, zda nejde o omyl – zda jsem skutečně měl na mysli ty, kdo jsou proti.

Ne, nebyla to chyba. I v Británii by bylo bývalo lepší, kdyby ti, kdo byli proti Brexitu, byli připravenější na to, co přišlo.

Myslím, že každý odpovědný člověk by se měl zamýšlet nad tím, co asi nastane den poté.

Dostávám hodně dopisů a reakcí na články od lidí, kteří mají naprosto jasno: Evropská unie je čiré zlo. Tento absolutní a příkrý soud je často doprovázen nějakou konspirační teorií a mnohdy také radou, abychom se přimkli k Rusku. EU je podle těchto lidí nebezpečnější než Rusko.

Tento názor nesdílím. V Evropské unii může existovat skutečná opozice a může nabývat na síle. To se ostatně děje a je docela pravděpodobné, že po příštích volbách do Europarlamentu nastane zcela nová situace.

Reklama

Opakuji dobře známé argumenty, ale považuji za nezbytné je připomínat: V Rusku žádná opozice není. Respektive je, ale je zcela vyšachována z možnosti ovlivňovat život v zemi parlamentní cestou. V Rusku jsou jen poslední zbytky nezávislých médií. V Rusku nejsou nezávislé soudy. V Rusku jsou likvidováni nekonformní novináři, takže z hlediska bezpečnosti novinářů je na tom Rusko hůře než mnohé státy třetího světa.

Nevíme, čím nás překvapí Čína. Je od nás daleko, a tak většině lidí patrně uniklo, že v Číně došlo v posledních měsících k významným politickým změnám, ovšem výrazně k horšímu. Prezident Si Ting-pching se podle nedávného usnesení Všečínského lidového shromáždění  stal neomezeným vládcem. Jednak mu změna ústavy umožnila kandidovat po třetí (a třeba i po čtvrté) na funkci prezidenta, jednak došlo ke sloučení funkcí prvního tajemníka strany, vrchního velitele armády a prezidenta, kteréžto tři funkce byly po smrti Mao Ce-tunga od sebe odděleny právě proto, aby nikdo nemohl dosáhnout diktátorských pravomocí. Pro nás to bezprostředně neznamená mnoho – nemusíme se obávat, že se Číňané vylodí v Chuchli. Ale až se Čína pokusí obsadit Tchaj-wan, budeme vědět, že je opravdu zle.

Reklama

Vystoupit z EU by byla ekonomická sebevražda. Nemusíme přijímat euro. Plaťme pokuty za nepřijímání migrantů. Hospodářsky jsme ale s EU natolik provázaní, že vystoupení by neznamenalo snížení životní úrovně o třetinu, jak se loni vyjádřil Václav Klaus mladší, ale skutečné zbídačení. Stačilo by, kdyby EU nastavila pro naši ekonomiku, postavenou na vývozu, pětiprocentní clo, a naše ekonomika se zhroutí. Jistě, dosáhli bychom toho, že by sem žádní uprchlíci nechtěli (ostatně nechtějí k nám ani teď). Ale dosáhli bychom i toho, že by mnozí lidé prchali z naší země. A ekonomické zbídačení by nejvíce dolehlo na ty, kteří naslouchají těm, kdo po vystoupení z EU volají.

Věci se vyvíjejí, byť pomalu. Dle mého názoru dojde během následujících třiceti let buď k islamizaci západní Evropy, nebo k občanské válce, nebo k náboženskému probuzení a návratu ke křesťanství.

Můžeme ale dělat ledacos pozitivního. Například se můžeme otevřít migrantům z Východu. Mám na mysli Ukrajince, Bělorusy, případně Rusy. Ti mohou naši společnost ovlivnit, ale nikoli fatálně, ba mohou být v mnohém přínosem, stejně jako byli přínosem mezi dvěma válkami. Ostatně se domnívám, že během dvaceti let může dojít k tomu, že k nám budou migrovat etničtí Švédové nebo Italové. Vím, že mě mnozí budou pro tento názor mít za blbce, ale já to ustojím. To, že změny probíhají pomalu, neznamená, že nejsou významné. A že nejsou vidět, pokud se díváme pozorně.

Co se týče EU, nedělejme zbytečně vlny, ale snažme se věci pozitivně ovlivňovat. Její současná sekulárně-humanistická orientace nemusí trvat věčně.

Ano, naše země čelí velkým hrozbám, ale to proto, že jim čelí celá Evropa. Naše země je ale pořád krásné místo k životu.

A nakonec se osmělím položit nesmělou otázku: Nejsou současné problémy Evropy Božím soudem?

 

Autor: Dan Drápal  Foto: Pixabay 

 

3 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Někdy se situace ve společnosti dají obrazně vyjádřit, že „lidé sedí na větvi, kterou si podřezávají“. Potom se nabízejí různé úvahy o rozložení inteligence ve společnosti. Určitě je správné spolupracovat a být vstřícní k EU když jsme jejími členy a jak vyplývá z logiky tohoto stavu. Tak můžeme jen doufat, že láska Boží dá světlo do všech rozhodování.

    Odpověď
  2. Odchod z EU by byl ekonomickou a politickou katastrofou. Obávám se, že ekonomické problémy se už blíží i tak. Naše ekonomika zaměřená jednostranně na automobilový průmysl může dospět velmi rychle do problémů známých z amerických měst spojených s krachující výrobou automobilů – masová nezaměstnanost málo kvalifikovaných lidí. Stačilo by, aby se silně prosadily trendy elektrizace aut nebo jejich sdílení či auta bez řidiče.
    Při odchodu z EU by došlo k dalšímu poklesu vývozu a obchodním bariérám. Pokles vývozu by znamenal radikální pokles ekonomiky. Už teď se ale mnoho lidí má fakt dost špatně. Prostě si nemohou dovolit pokles příjmů o 30 nebo 50%. Zřejmě by to bylo provázeno bouřemi a masovou nespokojeností. Politika by se rychle fašizovala a radikalizovala a nastoupil by nějaký populistický režim navázaný na Rusko. To nám ovšem nemá ekonomicky co nabídnout…Rusko auta nevyváží a tak opravdu nepotřebuje naše díly do aut. K vývozu ropy a plynu nás fakt nepotřebuje. Výrobu zbraní nám jistě nesvěří a kromě zbraní a surovin nic nevyváží. Kdo máte doma nějaký skvělý ruský výrobek? Snad jen vodku…Rusko samo krachuje a bude časem ještě hůř.

    Odpověď
  3. Magda Hejdánková

    Možná by situaci mohli v předstihu vyřešit naopak sami czechxitáři. Vždyť tomu všemu by se dalo předejít, kdyby ti, co se nemůžou dočkat našeho odchodu z EU, odešli hned. Letadla do Ruska létají, vlaky tam jezdí. Nové lidi tam potřebují, je to velká země, plná nerostného bohatství a slavné historie. Navíc je tak zanedbaná, že potřebují každou ruku ochotnou pracovat pro Svatou matku Rus. Chceš-li tedy pryč z EU – vypadni hned! Ty budeš šťastný, my budeme šťastní. Tak už konečně vysmahni!

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář