Dan Drápal / Dobré mravy a zákony

Poslanecká sněmovna začala pracovat, leč dosavadní vývoj nevěští nic dobrého. Máme za sebou už dvojí obstrukci. Poslanci jsou nuceni pobývat ve sněmovně naprosto neproduktivně, a navíc si přitom ničí zdraví, patrně tělesné i duševní. V dané situaci je značně nepravděpodobné, že by se poslanci z různých částí politického spektra navzájem poznali, a tedy i sblížili, ne nutně názorově, ale alespoň lidsky. (Což může být ostatně ještě důležitější.)

 Jsou poslanci i politologové, kteří tvrdí, že obstrukce k demokratické politice patří. Domnívám se, že mají pravdu. Nicméně měly by být možné pouze v určitých mezích; pokud se nezmění jednací řád, který tyto meze stanoví, nečeká nás v tomto ohledu nic dobrého. 

  SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Modlit se s muslimem?

V čem je podstata problému? Mám za to, že světlo na naši současnou situaci vrhá výrok slavného konzervativce Edmunda Burkeho, totiž že (dobré) mravy jsou důležitější než zákony. Jsou-li zákony špatné, ale v parlamentu a ve vládě sedí mravní lidé, nemusí to vést ke katastrofě. Jsou-li zákony dobré, ale lidé se nehodlají řídit dobrými mravy, je permanentně zaděláno na katastrofu. 

   Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V naší zemi se po sametové revoluci usadilo mínění, že morálka není příliš důležitá. Že nejde o to, zda je nějaké jednání etické – stačí, když je legální. Zdá se, že mnozí vzdělaní lidé nechápou rozdíl mezi legálním a legitimním. Něco může být legální, tj. zákonem nepostižitelné, ale to ještě neznamená, že je to legitimní, tj. mravně ospravedlnitelné, oprávněné. O druhořadosti morálky svědčí věta, kterou jsem slyšel od více než jednoho z politiků a byznysmenů: „Netvrdím, že jsem nějaký Mirek Dušín.“ Šlo o přiznání, že daný člověk jednal nemravně, nicméně hlásal nepřímo názor, že to mu nikdo nemůže vyčítat, protože „neporušil zákon“. Pokud někdo volá po morálce, bývá snadné ho označit za moralistu, případně vyslovit domněnku, že takový člověk o morálce pouze mluví, aby nějak zastřel své „skutečné cíle“. 

  Vraťme se k onomu Mirku Dušínovi. Možná někteří z mladších čtenářů netuší, že jde o „komiksovou“ postavu – vedoucího pětičlenné party Rychlých šípů. Šlo o chlapce, kteří se rozhodli pěstovat ctnosti tělesné i duševní – otužilost, houževnatost, poctivost, pravdomluvnost, vlastenectví, obranu slabších, pomoc starým lidem apod. Rychlé šípy mohly vycházet jen několik málo let – časopisy, které jejich příběhy zveřejňovaly, „Mladý hlasatel“ a „Vpřed“ – byly trnem v oku jak nacistům, tak komunistům. Přesto mravně formovaly značnou část mládeže. 

 

Zdá se mi, že ti, kdo přiznávají, „nejsem žádný Mirek Dušín“, jako by podprahově říkali: „Skutečně mravně žít není možné. Je to neuskutečnitelný ideál.“

 Domnívám se, že bez mravní obrody to s naším národem půjde od desíti k pěti. Můžeme čekat více obstrukcí v parlamentu i jinde. Více obstrukcí bude znamenat více znechucení a erozi důvěry v demokracii. Ukazuje se, že v takové atmosféře se nedá vládnout. Kterýsi právník nedávno vyslovil větu: „V České republice se nepodaří napsat zákon, který by nešel obejít.“ Vidíme, že ministerstva, ač mají své právní odbory, nejsou schopna připravit návrh zákona, který by obstál před soudy. Nebo je snad chyba (i) v těch soudech? Netroufnu si tuto otázku rozlousknout.

   SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Nechte už těch řečí

Máme novou poslaneckou sněmovnu, výrazně se lišící od té předchozí. Máme novou vládu – opět: výrazně se lišící od té předchozí. Nezdá se mi však, že by se nějak zásadně změnila nálada ve společnosti. Jako společnost máme asi hlubší problém než jen špatnou ekonomickou, zdravotnickou či jinou politiku. 

Co s tím? Je třeba otevřít diskusi o roli morálky. Samozřejmě, i v takovém případě bychom mohli věc vzít za nesprávný konec: Poctivý politik, který je neschopný, zůstává neschopným politikem. Mravnost není jediná ingredience, které je třeba k ozdravění atmosféry ve společnosti. Na druhé straně je dle mého názoru stále jasnější, že pokud nám tato ingredience bude scházet, atmosféra ve společnosti se nezlepší.

Domnívám se, že dříve nebo později se bude muset jednací řád Poslanecké sněmovny změnit. Je ale důležité, aby změny našly podporu „napříč politickým spektrem“. Asi s nimi nebudou srozuměni všichni – obávám se, že v podporu SPD doufat nelze, nicméně změny by měly mít podporu nejlépe tříčtvrtinovou nebo vyšší. Nicméně připomínám: Ještě důležitější, než praktické změny jednacího řádu je celkový přístup k politice. Jistě, i ve fungující demokracii jde o boj. Parlament není místo, kde by se na sebe měli poslanci a senátoři permanentně usmívat. Nicméně zmíněný boj by se měl odehrávat na nějakém základním hodnotovém a etickém konsensu. Pokud nebude nalezen a respektován, nečeká nás mnoho dobrého. 

Existuje nějaká pozitivní rada? Pokud je to jen trochu ve vašich silách, angažujte se! Buď přímo v komunální politice, nebo v nějakých občanských iniciativách. A půjde nejen o to, co budete prosazovat, ale také o to, jak to budete prosazovat. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 23. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Jestli současná vláda změní jednací řád v poslanecké sněmovně ušije si bič sama na sebe… poněvadž brzo bude v opozici a vrátí se ji to i s úroky.

  Odpověď
 2. Bratře Drápale,
  pokud se nám (Vám) podaří konečně si uvědomit, že nám, jako křesťanům, Bůh ukázal jedinou cestu, jak se z tohoto politického a společenského marastu vymanit, přestal byste už konečně jednou provždy oplakávat zklamání nad nastoupenou „novou cestou“, která se opět ukazuje ne jako lepší, ale ještě horší. Já ale věřím, že těch, kteří prohlédnou tu Vaší nadějně-uplakanou cestu, bude stále více a více.

  Odpověď
 3. Milý Dane,
  vzpomínám jak jsi kdysi kandidoval u nás za lidovce.
  Těšili jsme se že tě zvolí a oni ne.
  Teď máme půl vlády těch kteří tvrdí že jsou věřící.
  Myslím si že to moc vidět není a Mirka Dušína neřkuli svatého aby pohledal.

  Odpověď
 4. Pan Drápal zmínil důležitou věc „„V České republice se nepodaří napsat zákon, který by nešel obejít.“ Hodně lidí je naivních a myslí si, že je to jakési pochybení ale věřte tomu, že je to většinou účel. Zákony jsou psány tak chytře aby chytrými lidmi byli obejity.

  Odpověď
 5. Bohužel tam máme spíše aktivisty a užitečné idioty než skutečné politiky, kteří by řešili skutečné problémy země. To je bohužel drsná realita.

  Odpověď
 6. Pane Drápale,

  celý článek a zvláště ten poslední odstavec mě úplně nadchl. Kdysi jsem mezi politiky žil a poznal, že jsou mezi nimi nebetyčné rozdíly. Není pravdou, co si myslí „člověk obyčejný“, že jsou všichni vyžírkové. Někteří jsou skuečně ryzí a obětaví – ti pak nemají prakticky žádný volný čas. Rozeznat poctivého politika není tak těžké. Poctivý se nikdy nesníží k tomu, aby v „zájmu dobra“ provedl nějakou špinavost – například podpořil v parlamentu hazardní podnikání výměnou za peníze na volební fond.

  Občanská iniciativa Rekonstrukce státu před posledními volbami vyhodnocovala jednotlivé poslance a senátory podle toho, jak podpořili protikorupční zákony (ona sama je navrhovala a lobovala za ně). Její zjištění byla opravdu zajímavá. „Obyčejný člověk“ tedy má možnost zjistit, jak si jednotliví politici počínají. Když tedy někdo říká, že všichni politici jsou ničemové, vytváří si tak alibi, aby neměl důvod se angažovat. Je to velmi rozšířený, ale zcela falešný postoj.

  Já sám jsem se angažoval v občanské aktivitě Milion chvilek. Byl jsem na Letné, když se tam shromáždilo 250 až 300 tisíc lidí. Věřím, že tyto akce měly smysl. Nebýt jich, Babiš by pravděpodobně sáhl ke stejným metodám jako Orbán v Maďarsku. Orbán tam kompletně ovládl veřejnoprávní a regionální média. Babiš se toho neodvážil, protože věděl, že ve státě je silná občanská společnost, která by se s tím nesmířila.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář