Dan Drápal / Neslavná vítězství

Jsem přesvědčen, že křesťané mají autoritu. A dokonce že mohou rozhodnout volby.

Tedy… aby mi bylo dobře rozuměno: Nechci tím říci, že můžeme rozhodnout o volebních výsledcích, tedy o tom, kolik bude mít ta či ona strana mandátů. O tom rozhodujeme jako každý jiný, tedy stejně jako všichni nekřesťané: všichni máme jen po jednom hlase. Přesto je to Bůh, kdo sesazuje krále a ustanovuje krále, a rovněž demokratické politiky. Někdy se politické klima v zemi může rychle změnit, třeba kvůli tomu, že nějaká strana se nedostane do Poslanecké sněmovny. V letošních říjnových volbách se může stát, že se neprosadí žádná z nových stran a že přitom ani KSČM, ani ČSSD nepřekročí pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Anebo naopak: Do sněmovny se dostanou jak obě levicové strany, tak „Přísaha“, tak ještě Trikolóra se svými spojenci. V tomto případě by byla atmosféra v zemi hodně jiná, než pokud by nastala první varianta. 

 SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Co je tvým cílem

Jedna věc jsou volební výsledky, druhá věc, jak jich bylo dosaženo. A zde je role křesťanů a jejich modliteb snad ještě důležitější.

  A tady chci varovat.

 Jednu dobu to vypadalo, že první na pásce bude PirStan, tedy Piráti a Starostové. Rovnou řeknu, že tuto koalici volit nebudu, protože se domnívám, že by prosazovali genderovou ideologii, sňatky osob stejného pohlaví a indoktrinaci dětí na školách apod., tedy to, co můžeme pozorovat v Británii, Španělsku, zemích Beneluxu nebo Skandinávii.

A přece se jich teď zastanu. 

 Jakmile se PirStan vyhoupl do čela, začal fungovat Babišův lejnomet. Sám Babiš tvrdil, že Piráti vezmou důchodcům přídavky k důchodu, které jim v posledních dvou letech nadělilo ANO, že budou obsazovat neobsazené byty, otevřou hranice migrantům apod. Lejnomet zafungoval a Piráti ztrácejí. Sám jsem dostal do mejlu několikrát různá varování před Piráty tučným modrým a červeným fontem. Jsou to takové ty nepodepsané mejly, dělící společnost na „my“ a „oni“ a psané velmi rozhořčeně. Varování se týkala věcí, s nimiž sám rovněž nesouhlasím, ale pak tam byla také spousta lží a pomluv, s nimiž se Piráti snaží vyrovnat na svém webu. Bohužel, někteří křesťané k tomu přidali tvrzení, že předseda Pirátů Ivan Bartoš je satanista (měla to dokazovat fotografie z jakési výstavy grafik ve Španělsku, kde se Bartoš zastavil před nějakými údajně satanistickými symboly). „Odvážnější“ křesťané pak prohlásili za satanisty i jiné Piráty. (Mimochodem, Ivan Bartoš se angažuje v husitské církvi. Ne že bych tomu přikládal nějakou zvláštní váhu, ale k tomu satanismu mi to nějak nesedí.)

 

Po pádu komunismu – někdy v roce 1990, měl Tomáš Dittrich v našem sboru povídání o duchovním boji a duchovních mocnostech nad naší zemí. Mimo jiné se vyrovnával s vyhnáním Němců. Pamatuji si na jednu větu, která se týkala úpadku a žalostného stavu pohraničí: „Bůh nebude žehnat na kradeném.“

 Co myslíte, žehná Bůh lhářům a pomlouvačům? Má smysl být ve straně, která sice vyhrála, ale za cenu toho, že lživě pomluvila své konkurenty? Má cenu se z takového vítězství radovat? A co ta obvinění ze satanismu? Když to čtu, říkám si, odkud to ti lidé vědí? Co když jen opakují to, co slyšeli od někoho jiného, a po zdroji této informace se nijak nepídili a ani jim to nepřišlo divné? To se ti lidé nebojí? Vždyť obvinění ze satanismu je velice vážné! Neřekl Pán Ježíš, že jakým soudem soudíme, takovým budeme souzeni? 

Přitom nám tato lež stejně pomoci nemůže. A naopak, může hodně uškodit. Piráty totiž budou volit lidé hledající. A hojně je budou volit i prvovoliči. A ti hledají důvody, argumenty, nikoli pouhá tvrzení.

 Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Shodou okolností jsem byl ve Spojených státech počátkem listopadu 1968, během prezidentských voleb, které tehdy vyhrál Richard Nixon nad Hubertem Humphreym. Tyto volby byly zajímavé jednou věcí: Měly ještě třetího kandidáta, bývalého guvernéra Alabamy George Wallace, který dostal 13,5 procenta hlasů. Třetí kandidáti nejsou v USA něčím naprosto výjimečným, ale tento třetí kandidát získal nejvíce hlasů pro třetího kandidáta v celých dějinách Spojených států. Byl to pro „pokrokáře“ nenáviděný Jižan. Studenti v New Yorku a v Bostonu měli transparenty „Communists for Wallace“. Bylo to míněno ironicky a mělo to Wallace zesměšnit. Jenže „hloupí“ venkované tuto ironii nepochopili a rozčilovali se: „To jsou ti studenti tak hloupí, že nevědí, že Wallace je proti komunistům?“

  Pokud se křesťané budou proti Pirátům vymezovat nějakým podobným způsobem, budou za zabedněnce a neměli by si pak říkat, že jsou pronásledováni pro Krista, pokud jim to někdo vyčte.

  Znovu opakuji: Piráti jsou nebezpeční. Ale nechtěl bych nad nimi zvítězit pomocí lží a pomluv. Pokud se něco takového stane, pak se nedivme, že celá politická scéna se nám bude jevit jako nechutná a vyprázdněná. Přečtěte si jejich program; možná tak najdete dost důvodů proč je nevolit. (I když… některé programové teze vás možná pozitivně překvapí.) Ale argumentujme a neuchylujme se k pomluvám, polopravdám a vyloženým lžím. Takové vítězství by nebylo požehnané. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 21. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Piráti

Tags: ,,,,,,,,

47 Komentáře

  1. Bohuslav Sobotka nedávno na trůnu a teď nezaplatil členské příspěvky. Jednou si nahoře a někdy rychle dole. SPD vytrvale nějakých 6 let kritizují migrační politiku EU. Pro někoho jsou vlastenci, pro jiného populisté. A jak se blíží volby tak nejen Piráti se dušují, že byli vždy proti kvótám, ale současně podporují migrační politiku EU. To je schizofrenie. A kdo jsou tedy populisté ? Kdo má hlavu k myšlení, tak mysli.

    Odpověď
    • Petr niederhafner

      Apel Drapalova článku tak já mu rozumím a s čím naprosto souhlasím je zejména pro křesťany jasný- hrajme fair, nepoužívejte lží atd. Jen vítězství vybojovane poctive bude Panem požehnáno
      Reakce na pana Konečného.
      SPD volit nemohu, ale jestli je pro některé křesťany volitelné, ok. Myslím, napr ve vztahu ciganum je to už 6 let nahnedle konzistentní. Zdravím a pěkně léto přeji.

      Odpověď
      • SPD by měla dělat takovou politiku, aby je Romové volili. To by po nich ale nesměli chtít, aby se více zapojili do výrobního procesu. Pokud SPD chce jeden metr na všechny, Rom, nerom, tak s tím snad lze souhlasit.

        Odpověď
  2. Mnoho názorů se mi také na Pirátech nelíbí. Jejich volební porážka ale vypadá na to, že by asi nešlo sestavit vládu bez Babiše. Nebo další vládu Babiše s populistickým a fašizujícím Okamurovým SPD. To bych pokládal za mnohem větší katastrofu pro budoucí zapojení ČR v EU a celkově demokratický systém v ČR, než vládu s účastí Pirátů. Je mi líto, že se autor nikdy příliš nevymezil vůči Babišovi a spíše ho vždy hájil. Stojí boj proti gendrové ideologii atd. za destrukci demokratického systému v ČR a její vyvedení z demokratických struktur Západní Evropy (i když nám třeba všechny názory západoevropanů a jejich postoje nejsou blízké) ??? Jsem přesvědčený, že třeba za 20 let bude jistě ČR v gendrové oblasti, sňatky osob stejného pohlaví atd. mnohem více jako Západní Evropa. Již dnes především mladší lidé pokládají tuto změnu za samozřejmou, mají volební potenciál desítek procent. Jsou tedy Piráti nebezpeční? Jen odrážejí široce rozšířené názory mladých vzdělaných lidí z měst. Porážkou „nebezpečných“ pirátů tyto názory nezmizí. Z dlouhodobého hlediska je tento generační kulturní boj stejně prohraný. Moc oceňuji, ža autor nabádá k boji jen čestnými a pravdivými prostředky, volební kampaň bude asi velmi špinavá. Jen moc nechápu, proč vidí nebezpečí hlavně v Pirátech a ne třeba v proruském a svým okolím ovládaném Zemanovi? Nebo v populistické vládě bývalého agenta StB, který vysává státní rozpočet a upravuje zákony tak, aby vyhovovaly jeho podnikání…?

    Odpověď
    • „Je mi líto, že se autor nikdy příliš nevymezil vůči Babišovi a spíše ho vždy hájil.“
      Propánakrále, kdy jsem hájil Babiše?
      Z článku nelze vyvodit, že vidím nebezpečí „hlavně v Pirátech a ne třeba…v Zemanovi“. Ano, v Zemanovi vidím mnohem větší nebezpečí, nicméně jeho éra – naštěstí – pomalu končí.
      Napsal jsem článek o jednom konkrétním problému, s nímž my křesťané můžeme – měli bychom – něco dělat. Nehodnotil jsem celkovou politickou scénu.

      Odpověď
      • Vladimír Valachovič

        pane Drápal, kdysi jste napsal (namluvil) velmi dobré křesťanské základy. Od doby co jste začal komentovat politiku, to však stojí za starou bačkoru. Nejdříve jste kdysi glorikoval EU, teď se snažíme Piráty. Nevím jestli Bartoš Satanista je, ale Vaše poznámka že má něco společného s Husitskou církví je pro mě zcela nepodstatná, naopak ukazuje to na brutální úpadek této církve, když se k člověku jako Bartošovi Husitská církev hlásí…
        Tady na tomto videu , kdy Bartoš dělá DJ má na stolku nějakou modlářskou sošku (nevím co to je, jestli nějaká Kali z hinduismu) https://www.facebook.com/400479656748554/posts/4043868332409650/ a další ohavnosti které Bartoš se účastnil ani nemluvě. Jedna ruka s ohavností v podobě pochodů Prague pride atd. Teď najednou když se na tyto věci ukazuje, najednou to není pravda? Další postavička z této sebranky od Pirátů teď tvrdí, že sněmovna je plná bílých fašitických páprdů atd. Postarší teenageři používající termíny, jejíchž význam jim je zcela cizí. Pro mě osobně jsou Piráti to nejhorší co je na naší politické zscéně možné nalézt.

        Odpověď
      • Vladimír Valachovič

        Takže pane Drápal to co má na stole Bartoš při svém DJ notebooku je …Bůh smrti a zkázy Shiva …tj. hinduistický okultismus a tím pádem satanismus…tudíž Vaše vyjádtřžení cituji…
        „Bohužel, někteří křesťané k tomu přidali tvrzení, že předseda Pirátů Ivan Bartoš je satanista (měla to dokazovat fotografie z jakési výstavy grafik ve Španělsku, kde se Bartoš zastavil před nějakými údajně satanistickými symboly). „Odvážnější“ křesťané pak prohlásili za satanisty i jiné Piráty. (Mimochodem, Ivan Bartoš se angažuje v husitské církvi. Ne že bych tomu přikládal nějakou zvláštní váhu, ale k tomu satanismu mi to nějak nesedí.)“

        si poupravte.

        Odpověď
    • Tak třeba Jánko Čarnogurský, katolík, ještě v roce 1989 v komunistickém vězení pro své přesvědčení a brzy nato ve vládě. Tak ten říká, že máme nejhoršího ministra zahraničí v historii našeho státu, z důvodu zničení vztahů s Ruskem. Že katolíci nenáviděli Sovětský svaz, to lze chápat, stejně jako, že USA si nepřejí, aby jsme měli dobré vztahy s Ruskem, ale katolík Čarnogurský si přeje dobré vztahy s Ruskem.

      Odpověď
    • 2. 12. 2020 napsal autor článek Nevýhra nad koronavirem, kde se opravdu zastával premiéra Babiše. Napsal – cituji: “ Kdyby se u nás začalo s radikálními opatřeními v září o dva týdny dříve, druhá vlna by nás patrně neminula, ale byla by podstatně slabší. A my bychom nebyli premianty. Jenže premiér se bál, co to s lidmi udělá. Oceňuji, že to přiznal a že se za to omluvil. „- konec citace. Babiš se v televizi omluvil, ale později se vyjádřil, že si není vědom žádné chyby. Je to falešný člověk. Vojtěch nařídil od 1. září nošení roušek na základě rozhodnutí Rady vlády pro zdravotní rizika, které Babiš předsedal. Babiš přesto předstíral, že o Vojtěchově nařízení nevěděl a řekl, že se mu nelíbí. Zavolal si Vojtěcha a ten nařízení o rouškách zrušil. Když se později ukázalo, že to zrušení byla obrovská chyba, Babiš ji svedl na Vojtěcha. Babiš zcela nepochybně zavinil obrovský počet zbytečných úmrtí (dlouho jsme byli první v EU, než nás předstihlio Maďarsko).

      Když porovnám všechny Babišovy a Zemanovy zločiny se vztahem Pirátů k homosexualitě, Piráti z toho vycházejí velmi dobře a nezaslouží si agitaci proti jejich volbě.

      Odpověď
  3. Zatím to vypadá i dobře s případným referendem o vystoupení z EU. Ano vyhraje to je jasné a jediná varianta bude vláda s SPD a to bude trvat na referendu. Ale určitě by se jako domluvili a nakonec by nebylo… Babiš zatím nemá žádný důvod zbavit se dotací a naopak referendum by měl jako klacek na soudruhy a ti by zamhouřili oči s jeho problémy s dotacemi.

    Kdyby se nějakou náhodou dostali k moci Piráti bylo by to asi nejlepší… do roka by vláda padla a celá pravice by se pak mohla sjednotit.

    Odpověď
  4. Král David svedl manželku svého přítele Uriáše Batšebu. Nejen to, vydal rozkazy svým vojákům a zařídil, aby Uriáš padl v boji. Domníval se, že mu to projde, ale usvědčil ho prorok Nátan. Z tohoto pohledu byl král David zavrženíhodnou osobou a přece nakonec z jeho rodu ve shodě s proroctvím vzešel král všech králů, Ježíš Kristus. Tento příklad názorně ukazuje, že Bůh se na věci dívá jinýma očima než člověk, že člověka neposuzuje jen podle jeho slabostí, ale spíše podle jeho vztahu ke spravedlnosti. Spravedlnost můžeme chápat jako život podle Božích přikázání, ale také jako úsilí o dosažení práva pro ty, kterým se děje křivda.

    Piráti nejsou ve věci homosexuality ve shodě se Starým zákonem. Nicméně Starý zákon byl Novým zákonem překonán. Boží příkaz kamenovat cizoložnice nebo zabít čarodějnici je v současné době neplatný. Co je stále platné ve Starém i Novém zákoně jsou požadavky lásky (soucitu) a spravedlnosti (pro lidi na okraji společnosti – například sirotky a vdovy – prostě hendikepované lidi). Když si projdeme volební program Pirátů, zjistíme, že jeho cílem je odstranit hluboké nespravedlnosti, které jsou v naší společnosti považované za jakoby přijatelné. Například skutečnost, že premiér se obohacuje na úkor státu (střet zájmů), premiér v rozporu se zákonem vlastní média, prezident porušuje Ústavu a zrazuje svoji zemi cizím totalitním mocnostem.

    https://www.piratiastarostove.cz/strategicke-dokumenty/program-v-kostce/

    Odpověď
  5. Myslím, že ohledně Bartoše by se muselo trochu víc zkoumat, co je to za člověka, pro mě je u nich jasný progresivismus. Historie jednotlivců obvykle obsahuje lecjaké úlety a obvykle souvisí s tím, v jaké roli duchovně nyní stojí. Jaká je za tím duchovně principalita – no podle mě něco podobného, co už stálo za internacionálou. Podle mě je potřeba všechny strany měřit duchovně právě tím, nakolik jsou ve službách, případně jsou schopni odolávat tlaku této principality podřídit naše národy a zemi. Duchovní rozlišení musí být schopné oddělit podstatné a vedlejší. Pokud jsou křesťané vycvičení k tomu, že se všechno točí kolem lidské slušnosti a ztratili perspektivu prvního přikázání, neb láska k Bohu je údajně ztotožněna s láskou k bližnímu, tak se budou rozhodovat na základě toho, kolik Babiš nakradl (jakoby byl jediný v této zemi), kolika hulvátství se dopustil Zeman, ale bez mrknutí oka spolknou fakt, že jim někdo zakáže mluvit pravdu (ve prospěch ekologicky laděné zvěsti). Progresivismus a sekulární humanismus je to, proti čemu je potřeba se postavit.

    Odpověď
    • To je přesné… každý křesťan má nějaké své hlavní kritérium, podle kterého volí. Pokud ho strana nebo politik splňuje, pak ostatní hravě promine. Proto někteří volí SPD, američtí křesťané DT. Pro někoho je to boj s homosexuální lobby, potraty, pro jiného progresivizmus, pro jiného třeba citlivost k menšinám nebo chudým, nebo třeba přistěhovalectví. A křesťané nechápou, že ti ostatní snad mohou volit jinak… protože pro ně je to tak jasné…jediné možné křesťanské, biblické, jediné možné duchovní rozlišení… A mnozí mají jasno, přesně vědí, kterého politika či stranu Bůh chce mít ve vládě… ani po špatných zkušenostech neustoupí.

      Odpověď
      • Můj názor je pro křesťana by hlavním kritériem měla být láska (soucit s trpícími) a spravedlnost (bránit křivdám). Když se podíváme do historie církve, vidíme tam postavy, které pod rouškou boje proti bludařům těžce poškodili kredit církve. Lze říci, že mnohem větším bludem byl jejich fundamentalismus.

        Odpověď
      • Ano, křesťané pak volí menší zlo. Jakoby nějaké zlo mohlo být menší. Zlo je prostě zlo, lež je lež a pravda je pravda. Boží království nám žádný politik nezařídí. Přemýšlím, jak moc mě má trápit, zda se rozhodnu správně ve volbách? Mám pocit, že žádnou politickou stranu se mi nechce volit. Nedávno jsem se zamyslela (u komentáře Co je tvým cílem), že cílem křesťanů je pobyt v Božím království. A na to bych navázala, jak vlastně by křesťané k tomu cíli měli dojít. Skrze Krista a to tak, že budou chodit v Duchu Svatém. V poslední době mi začíná vadit, jak pilně někteří křesťané posuzují nevěřící svět. A poněkud zapomínají sami na sebe. Tak tu máme hodně křesťanů s poleny v oku, snažící se vyjmout bližnímu z oka třísku. Nedivím se, že oni nebožáci nemají příliš důvěry a nechtějí si třísku z oka vyndat.

        Odpověď
        • V březnu 1933 proběhly v Německu demokratické volby a Hitler získal 40% hlasů. Před těmito volbami byl Hitler v podstatě nikdo, po nich byl člověkem s téměř neomezenou mocí. Jako říšský kancléř prosadil v listopadu téhož roku nové volby (nesvobodné), v nichž získal 92% hlasů. Tím začala jeho hrůzovláda. Komunisté tvrdili, že Hitler se chopil moci díky podpoře velkokapitalistů. Byla to lež. Hitlerova volební kampaň byla financována ze stranických příspěvků obrovského počtu „obyčejných lidí“, kteří mu uvěřili, že se pod jeho vedním „budou mít lépe“. V roce 1933 bylo v Německu 95% věřících lidí. Je tedy jasné, že zrůda byla zvolena zásluhou lidí věřících v Boha. Všichni tito voliči se budou za tento těžký hřích zodpovídat. Ve volbách dali přednost mamonu a pýše (Hitler sliboval, že napraví ponížení Němců po jimi rozpoutané a prohrané 1. světové válce).

          V roce 1946 proběhly demokratické volby v ČSR. V nich komunisté získali 31% hlasů a 38% mandátů v parlamentu. Tím Československo nastoupilo cestu k totalitě. Rovněž v té době volili zrůdný komunistický režim ve většině křesťané a budou se za tento těžký hřích odpovídat.

          Někdo může namítnout, že lidé v době volby nevěděli, jak se Hitler a Gottwald v budoucnu zachovají. To není žádná omluva. Hitler se v Mein Kampf netajil, co hrozného zamýšlí. Gottwald navazoval na ruské bolševiky a za 1. republiky měli lidé dostatek informací o jejich hrůzovládě. Stejně tak dnes všichni lidé vědí, že Miloš Zeman bezostyšně lže a zrazuje zemi Rusku a čínským komunistům. Babiš si jako premiér přihrává státní dotace. Je také vlastníkem médií, což je v rozporu se zákonem. Nikdo z jeho voličů nemůže říci, že o jeho zlodějnách neví.

          Odpověď
          • Obávám se, že realita kolem volby Hitlera byla ještě horší. Hitlera volili ve velkém voliči lidovců – tj. katolíci, protože k tomu byli jednoznačně vyzváni pastýřskými listy biskupů. Podobně jako v Itálii, fašizmus pomohli prosadit křesťané, protože je jejich vůdci k tomu vyzvali a zradili tím vlastní politické hnutí kvůli politickým a ekonomickým výhodám (konkordát), a též ze strachu z komunizmu. Pokud by se v Německu a Itálii voliči lidovců semkli pod jednoznačným apelem biskupů, asi by k vítězství fašizmu nedošlo. Biskupové s papežem ale byli pevně přesvědčeni, že je nutné za každou cenu bojovat proti progresivistům… Nabizí se paralela s dnešním stavem, kdy D. Duka podporuje SPD… namísto lidovců.

          • Pane Pavle, křesťanů má být jako soli. Nemnoho je těch, kteří skutečně následují Ježíše Krista. Obávám se, že to bylo i v Německu v roce 1933 a u nás v roce 1948. Bohužel hodně křesťanů je křesťanem jen formálně. Takže můžeme být v dobrovolných hasičích, v zahrádkářích, v politické straně a v neděli si zajdeme do kostela. Jsme všechno a nic. Netýká se to jen katolíků nebo jen protestantů. Víra bez Ducha svatého se projevuje skrze všechny denominace. Nechci tím kritizovat ostatní, vyvyšovat se, dělat ze sebe něco lepšího. Vždyť jsem jen ta neobyčejnější hříšnice, který jen díky milosti a oběti Ježíše Krista byla spasena. Jen PROSÍM ostatní, zkuste také zkoumat své nitro, sami sebe. Zkuste číst Písmo a prosit přitom o vedení Duchem svatým. Je to jen prosba, nic víc.

      • Jsem přesvědčena, že důležité je včas identifikovat mocenské ideologie vycházející ze sekulárního humanismu. Osobní integrita lídra je méně důležitá pro vývoj dějin.

        Babiš je součástí bohatých elit a cítím určitou vnitřní nesnáz, že tyto elity působí v naší vlasti. Ale patří tam mnozí další, CPI, a jiní. Nemám v tom rozlišení ani Boží slovo, ale to věřím, že Kristus o tom ví.

        V daném období mohl být Babiš hradbou, kterou by jiní neposkytli.

        V Božím jednání s Izraelem se objevovali lídři, kde Boží proroci nehodnotí jejich celkový charakter, ale určitou roli. Myslím, že musíme žádat od Pána právě prorocký vhled.

        Odpověď
    • Petro, říkáte, že je potžeba zkoumat, co je Bartoš za člověka. Avšak Pirátská strana není stranou jednoho muže jako autokraticky Babišem řízené ANO. Proto ztotožňovat Piráty s Bartošem nemá smysl. Navíc Bartoš není ani bývalý komunista, ani agent StB, ani zloděj dotací. Neměli bychom nejprve řešit fatální morální selhání Babiše a teprve poté banální poklesky Bartoše? Vždyť Babiš byl marxista a na službě marxistům (KSČM) byla postavena jeho vláda. Zato Pirátská strana deklarovala, že s marxisty spolupracovat nebude.

      Kritizujete progresivismus a zapomínáte, že i Ježíš byl v jistém smyslu progresivista. Konzervativní velekněží, farizeové a zákoníci ho neustále šikanovali vyčítajíce mu, že se nedrží tradic otců. Díky jeho působení dnes nikdo nedodržuje přikazání kamenovat cizoložnice atd.

      Máte pravdu, že Babiš není jediný, kdo si nakradl. To, že kradli i jiní však pro něj není omluva. Pokud se mu to nelíbí, může ty druhé zažalovat. V žádném případě se zlodějna nesmí stát normou. Pirátská strana žádné tunelování na svědomí nemá. Je u ní předpoklad, že nebude zlodějnu omlouvat.

      Pirátská strana někomu zakazuje mluvit pravdu? Doložte to.

      Odpověď
      • Já myslím, že to bylo řečeno už v článku. Piráti mají tu závadu, že prosazují manželství pro všechny, tzn. adopce homosexuály, právo volby pro ženy na interrupci. Týká se to propagace LGBT+ v rámci systému školství, v médiích.

        Mimo jiné tam je návaznost na starý marxismus. Pokud si najdete, kdo v Československu prosazoval jako první právo na interrupce, byli to za první republiky komunističtí aktivisté.

        Asi máte pravdu, že Piráti jsou v zásadě mladí lidé, co nemají škraloup z doby totality. Ale to žel neznamená, že nejsou blízcí marxismu v jeho podstatě.

        Svoboda slova v tomto neomarxismu samozřejmě ohrožena je, kvůli homosexuální komunitě proběhla na západě spousta soudů, kde podstatou žalob bylo odmítnutí loajality s názorem LGBT+.

        Na Pirátech není všechno zlé, zdá se, že udělali třeba určitou práci v kauze bytů OKD, aspoň se snad snažili. Pokud ale nedají ruce pryč od lgbt propagace, zastávají marxismus, což je nebezpečné

        Odpověď
    • Piráti jdou přímočaře za mocí. Moc a peníze – to je jejich božstvo a EU. Kdyby EU nařídila zastavit migraci, vůbec nebudou proti. Jako jsou v Německu zelení, tak Piráti jsou Zelení u nás. Podle Bible má být křesťan „zelený“ každopádně. Ovšem zelený úděl je postoj pýchy – poručíme větru, dešti , založený na pochybných vědeckých závěrech.

      Odpověď
  6. “ by prosazovali genderovou ideologii, sňatky osob stejného pohlaví a indoktrinaci dětí na školách apod.“
    .. no tentokrát by si autor mohl podat ruku s Orbánem.
    Já taky v mnohém nesouhlasím s Pir .. ale rozhodně ne v oblasti zrovnoprávnění menšin. A křesťané by si měli vzpomenout, že za komoušů byli i oni utiskovanou menšinou.

    Odpověď
    • Je třeba trvat na rodině – muž,žena,děti. A nic jiného do toho nemíchat. Rodina dostává přídavky na děti. Co kdyby takhle svobodní lidé se dožadovali přídavků na pejska nebo kočičku – to je moje děťátko. Nic nemohou dostat, musí být diskriminováni.

      Odpověď
      • Nepište blbosti. Stejnopohlavní rodina je stejná jako hetero .. a stejně dobře může vychovávat děti. Ba ještě líp .. protože ty její budou pracně získané .. na rozdíl od mnoha „nechtěných dětí“ v hetero rodinách. A člověk si vždy váží víc toho, na co musel vynaložit námahu, než toho, co dostal zadarmo.
        A ještě něco. Vy jste se o to, jaký jste se narodil, nijak nezasloužil. Tak se laskavě nepovyšujte nad homosexuály, které Bůh stvořil takové, jací jsou .. a nám hetero dal za úkol pomoci jim žít život co nejpodobnější našemu .. tedy včetně rodiny a výchovy dětí.

        Odpověď
  7. Bůh ustanovuje vládce – zamysleme, jak to všechno začalo. To se dočteme v 1. Samuelově 8: 1-22. Přes varování Samuelovo trvají Izraelci na tom, že chtějí mít krále. Hospodin jim nestačí. Ano, Hospodin, který jim připomíná: „„Já jsem přivedl Izraelce z Egypta, vysvobodil jsem vás z moci Egypta i z moci všech království, která vás utlačovala.“
    Nestačí jim milost Hospodina, touží být jako okolní národy. Tolik Starý zákon. V Novém zákoně se Ježíš téměř k politice nevyjadřuje. Snad by se dalo použít velmi známý úryvek z Matouše 22: 21 Odpověděli: „Císařův.“ Tu jim řekl: „Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu.“
    My sami často neumíme správně posoudit jednání a záměry druhých. Nevidíme jim do srdce. Ale nemyslím si, že by nás to mělo až tak trápit. Daleko důležitější je, zda my sami neseme Ovoce Ducha svatého. V poslední době mě spíše než světská politika trápí tápání v církvi. Nejsem si zcela jistá, zda Ježíš přebývá v našem středu. Chceme vůbec ještě Ježíše? Možná bychom si mohli najít nějaké lepšího spasitele, když nám už spasení skrze Krista nevyhovuje. A v tom případě to řekněme zrovna a na přímo. Nač ty okliky?

    Odpověď
  8. Ve středověku se věřilo, že panovníci jsou ustavováni do úřadu Bohem. To mělo ten důsledek, že protivit se panovníkovi bylo totéž jako protivit se samotnému Bohu. Apoštol Pavel píše Římanům (13): „Každý ať se podřizuje vládní moci, neboť není moci, leč od Boha. Ty, které jsou, jsou zřízeny od Boha, takže ten, kdo se staví proti vládnoucí moci, vzpírá se Božímu řádu. Kdo se takto vzpírá, přivolává na sebe soud. Vládcové nejsou přece hrozbou tomu, kdo jedná dobře, nýbrž tomu, kdo jedná zle. Chceš, aby ses nemusel bát vládnoucí moci? Jednej dobře, a dostane se ti od ní pochvaly. Vždyť je Božím služebníkem k tvému dobru. Jednáš-li však špatně, máš proč se bát, neboť nenese meč nadarmo; je Božím služebníkem, vykonavatelem trestu nad tím, kdo činí zlo. Proto je nutno podřizovat se, a to nejen z bázně před trestem, nýbrž i pro svědomí.Proto také platíte daň. Vládcové jsou v Boží službě, když se drží svých úkolů. “

    Věřím, že středověké přesvědčení, král je králem z Boží vůle, je mylné. Ve skutečnosti apoštol Pavel chtěl říci, že každý křesťan ctít společenský řád, že i špatný společenský řád je lepší než anarchie, která znamená rozvrat. Řekl to takovým způsobem, který mu dovoloval tehdejší jazyk. Uvažme, že panovníkem se může stát terorista, jakým byl například Lenin, Hitler, Stalin či Mao. Byli tito panovníci panovníky z Boží vůle? Tomu snad něvěří ani ten největší fundamentalista, který si potrpí na doslovný výklad Písma.

    Kdo je panovníkem v demokratickém politickém systému? Je to prezident, premiér (vláda) či parlament? Jsou to soudci? Není to ani jeden z nich. Všichni odvozují svoji legitimitu z výsledků voleb. Jsou to tedy sluhové svých voličů. V demokratickém politickém systému je panovníkem každý, kdo má volební právo. A tak, jako každý jiný panovník, bude jednou ze svého panování skládat účty. Vhození hlasovacího lístku do urny je pro každého z nás vrcholný panovnický akt. Vhození špatného lístku může způsobit společenský rozvrat – to když se do čela státu dostane zločinec. Ptejme se tedy na prvém místě, zda ten, kdo se ve volbách uchází o získání moci, není zločinec. Zda to není zloděj. Zda se drží Ústavy a zákonů ne zda je „kreativním způsobem“ křiví. Když se politik nechá fotit s Biblí v ruce před kostelem, když se zaklíná citáty z Písma, nic to neznamená. To nejdůležitější je, zda u politika hrozí zneužití moci.

    Z výše uvedeného vyplývá, že „Jeho Veličenstvo volič“ je panovníkem ať chce nebo nechce, že se své panovnické odpovědnosti nemůže vyhnout. Když je do čela státu zvolen zločinec, neznamená to, že ti, kdo nešli k volbám, jsou z oblidga. Naopak, nesou stejnou vinu jako ti, kdo pro onoho zločince hlasovali. Když nějaký křesťan řekne, že ho politika je hnus a proto ho nezajímá, říká tím, že se zříká své odpovědnosti. Mít možnost zabránit zlu a nepokusit se o to je veliké zlo.

    Odpověď
    • Pane Pavle v.,
      Ježíš přišel na tento svět, aby umožnil slepým vidět a hluchým slyšet. A to právě vůbec není o politice ani o nekonečných problémech tohoto světa. To je o prohlédnutí a vysvobození se z tohoto světa. Který panovník nebo politik je schopen Vám toto vysvobození zaslíbit? Je zajímavé, že svět již mnohá tisíciletí takového panovníka nebo politika hledá a stále bezúspěšně – snad proto, že nepoučitelně stále hledá ve vlastních řadách.

      Odpověď
      • Pane Krejčí,

        slovo politika je v češtině velice mnohoznačné. Někdo si pod ním představuje rvačku o moc, jiný zase ideologii – názorový systém na nějakou věc. V továrně jsme měli příručku zvanou politika jakosti. Jejím cílem byla bohulibá snaha dělat co nejkvalitnější výrobky. Z toho je patrné, že politika je nutrální pojem, stejně jako nůž, kterým lze spáchat vraždu, ale také udělat řadu užitečných věcí.

        Politika v nejvlastnějším slova smyslu řeší společenský řád. Tento řád je řádem Božím, jak píše apoštol Pavel ve zde zmiňované 13. kapitole epištoly Římanům. Vidíte tedy, že Bůh se o „nekonečné problémy tohoto světa“ velice zajímá. Přečtěte si o rozvrácených státech zde https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/tady-je-zivot-jen-stezi-predstavitelny-16-pribehu-rozvraceny/r~be9329fa3f8a11eba6f6ac1f6b220ee8/ Uvidíte, jaké máte štěstí, že žijete ve státě, kde politické instituce jakž takž fungují. Protože jste neprodělal život v rozvratu, neumíte si vážit víceméně pohodlného života. Avšak i naše země byla v rozvratu. Aby se stala civilizovanou, museli se pro ni obětovat hrdinové, jakými byli například naši letci bojující z ‚vlastního rozhodnutí‘ proti nacistickým okupantům v Anglii. Představte si, že by si tito lidé místo toho jako vy řekli, že je „nekonečné problémy tohoto světa“ nezajímají, že místo své angažovanosti v politice budou meditovat o „prohlédnutí a vysvobození se z tohoto světa“. Nezlobte se, ale pokud se člověk zajímá jen o své vlastní spasení, tedy o „vysvobození se z tohoto světa“, je to sobec. Když si přečtete Matoušovo evangelium 25,31-44, zjistíte, že spása je určena těm, kdo se ve světě nesobecky angažují (cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nejmenších, mně jste učinili). A Matoušovo evangelium také říká, že dveře do Božího království zůstanou zavřeny těm, kdo mají Krista plná ústa, ale nekonají: „Ne každý, kdo mi říká ‚Pane, Pane‘, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. “ (Mt 7,21)

        Píšete, že „svět mnohá tisíciletí bezúspěšně hledá (ideálního) panovníka nebo politika“. Máte pravdu, takového člověka, který by se o nás zcela nezištně staral tak, abychom my byli bez starosti jako malé děti, nikdy nenajdeme. Celá Ježíšova mise byla zaměřena na to, abychom se stali dospělými, abychom převzali odpovědnost za svůj život. Vyvrcholením tohoto úsilí je demokracie, kdy každý z nás má status panovníka a jako takový je spolutvůrcem Božího (společenského) řádu.

        Odpověď
    • V naší zemi je potřeba řešit především nespravedlnost, která byla spáchána v devadesátých letech. V naší zemi jsou u moci nejen politické strany, ale také lidé, co ovládají trh. Multimiliardari, jako byl Kellner, jako je Bakala, jako je Vítek a další. Pokud chce někdo upřímně řešit finanční spravedlnost a narovnat příležitosti, tak nemůže vytáhnout takovou nějakou malou rybu, jakou je Babiš, a vozit se po něm. Přijde mi to jako hra malých dětí, sorry všem, komu Babiš leží v žaludku coby mega problém. Nebudu jej patrně volit, protože mi přijde slabý, ale ne protože je boháč na dotacích ani protože si podá ruku s umírající verzi marxismu, starou KSČM.

      Odpověď
      • Můj komentář se posunul na spatne místo diskuse, 🙂, měl být výše u otázky zda řešit poklesky Babiše resp. Bartoše.

        K této diskusi jsem alek chtěla napsat, že Ježíš má co do činění s vládou na této zemi. Proto se modlime za vládce a buď vůle Tvá jako v nebi, tak i na zemi.

        Ohledně toho, zda jsou vládci od Boha. V principu jsou od Boha, ale ne každý vládce se drží svých povinností. Ohledně totalitního komunistického vládnutí se, jak tomu rozumím, jedná o předchůdce Antikrista. Ohledně středověku, ale také např. ústavy Spojených států, princip spojení Církve a státu je takový, že Církev zajišťuje duchovní směřování. Podstata problémů na konci středověku byla snaha světských panovníků ovládat církev a hříchy těla jako touha po bohatství v rámci církve. To vyústilo ve více papežství a to v krizi.

        Církev musí být na nebeských místech vlády, modlitbou na základě Božího slova Bible a proroctví, a ano, odtud vládne v Kristově jménu. Je psáno, že Kristus musí vládnout v nebi. Vládne však skrze Církev. Proto ji dal pravomoc. Dan Drápal napsal přesně, že výsledek voleb může být jakýkoli, v závislosti na modlitbách Církve.

        Odpověď
  9. Problém je s definicí zla. Jak upozorňoval pan Adamec, každý „křesťan“ má svoje omezené hledisko. Křesťanství je založeno na tom, že svět Ježíše v plnosti nepřijme. Pro svět je zvěst o spáse skrze ukřižovaného Krista bláznovstvím. Je nás jako soli. Máme být světlem. A máme šířit pravdivé evangelium.

    Odpověď
    • Paní Olgo,

      obávám se, že jste výpověď pana Adamce úplně nepochopila. Jeho myšlenka byla, že křesťané, kteří vycházejí ze stejného učení, by díky stejnému ideovému základu měli být při volbách ve shodě. Je smutné, že kvůli banalitám tomu tak není. O jejich stanovisku často rozhodují druhořadé věci. Je to způsobeno jejich myšlenkovým tápáním, jejich neschopností vyznat se v našem komplikovaném světě. Mnozí křesťané se omezují na prázdné deklamování biblických pravd, aniž by chápali jejich souvislost s aktuálním žitím. Přirovnal bych to k výuce algebry a její aplikaci. Dokud se ve škole učí algebra (matematické vzorce) většina žáků ji bez potíží zvládá. Když přijde na řadu aplikace algebry (slovní příklady), nastává problém. Stejné je to s aplikací evangelia v životě. Mnoho křesťanů dokáže zpaměti deklamovat evangelia či epištoly. Jejich souvislost s praktickým životem je jim cizí. Ve většině případů jsou takoví křesťané k nerozeznání od ostatních lidí. Stejně jako oni se řídí názorem většiny – jsou zcela bezbarví, snaží se nijak nevynikat.

      Proti zmíněným křesťanům bych jako vzor hodný následování postavil Václava Malého. Podepsal Chartu 77, pracoval ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Spolupracoval i s ateisty a nikomu nevěšel na nos, že jeho kompasem je víra. Přesto si dovolím tvrdit, že pro věc Boží udělal více než Tomio Okamura vystupující jako ochránce rodin proti homosexuálům nebo jako ochránce křesťanů proti islámu. Úsilí Václava Malého vycházelo z upřímného srdce, předstírání Tomia Okamury je motivováno touhou zalíbit se a následně z toho těžit.

      Václav Malý podpořil občanskou aktivitu Milion chvilek https://milionchvilek.cz/ Tento spolek favorizuje PirStan a Spolu proti ANO, SPD, KSČM, Přísaha, Trikolóra. Lze říci, že Milion chvilek podporuje strany, které jsou v opozici proti prezidentu Miloši Zemanovi, jež proslul tím, že byl odsouzen za veřejné lhaní (Peroutka) a odmítl se podřídit rozsudku, že porušil Ústavu (protizákonná Rusnokova úřednická vláda) a že znevažoval vlastní rozvědku ve prospěch totalitních zemí.

      Odpověď
      • Pane Pavle, můj názor na politiku je ten, že je součástí života křesťana, tak jako všechno ostatní (zaměstnání, rodina……). V politice tedy nevidím jen dílo Satana, ten si jistě může působit i v jiných oblastech našeho života. Skutečně moudří lidé se bohužel většinou politice vyhýbají a většina jich raději z politiky odejde. Vždy si vzpomenu na Karla Kryla. Byl také věřící a jeho víru jsem mu skutečně věřila. Odešel z politiky velmi rychle, znechucen vývojem po roce 1989. A velký problém mám s tvrzením, že politik může být požehnaný Hospodinem k vládnutí. Nikde v Písmu nevidím oddíl, který by to potvrzoval. Od Nového zákona Hospodin odhodil všechny pozemské vládce a stanovil nám Ježíše Krista jako jediného Pána a Spasitele. A poslední věc – k čemu vlastně to naše pozemské pachtění spěje? Závěr Písma ne nadarmo je Zjevení Janovo. Naše dílo prověří až sám Ježíš Kristus a prověří spolehlivě také dílo všech politiků. Ať to myslí upřímně nebo ne, spravedlivému soudu neuniknou. Nebudou mít žádnou protekci, takže se nemusíme obávat. Spíše bych si dala pozor, aby my sami jsme se nenechali oklamat falešnými proroky a falešnými vládci.

        Odpověď
      • Abych se ozval – můj názor je ten, že by především neměl nikdo z křesťanů brát politiku příliš vážně jako věc spásy a tvrdit, že je jen jediný možný křesťanský, duchovní názor ve volbě jediné strany. Diskredituje to vztah s Kristem, křesťanství. Samozřejmě politika může být relativně důležité téma, ovšem ve vztahu k Bohu ne. Samozřejmě i já mám své volební preference a myslím, že tyto volby mohou rozhodnout o podstatných věcech ve směřování ČR. Ale nezatahujme do toho Boha (ve smyslu, že je jediný správný pravý křesťanský názor) a neveďme politické kulturní války. Nemyslím si, že je jako v matematice jen jediný možný 1 křesťanský výsledek ve vybírání, koho volit.

        Odpověď
        • Pane Adamče, omlouvám se, že se tady v diskusi oháním vaším jménem. Ale možná jsem už přišla na to, proč mě tolik dráždí spojení slov – křesťanský politik. Většina profesí nemá potřebu toto spojení používat – tedy nemáme křesťankou účetní, křesťanskou pokladní, křesťanského elektrikáře. Ale u politika tato potřeba vznikla, zřejmě z důvodu, že politika reguluje oblast lidských vztahů. Což se dá použít i v případě Písma, jednou z jeho funkcí je také jistá regulace lidských vztahů. Křesťan, možná podvědomě tuší, že regulace lidských vztahů v Písmu, hlavně tedy v Novém zákonu, je tou nejlepší volbou. Plán Boha s vykoupením lidstva skrze oběť Ježíše Krista je skutečně bez vady. Jenže má jedno velké ALE. První je nutno přiznat, že potřebuji vykoupení. Že sám na to nestačím. Že jsem narušený hříchem. Ale lidé obecně na to nechtějí přistoupit. Nechtějí začít sami u sebe. Lidé často rádi kritizují ostatní. Ostřížím zrakem dokáží identifikovat jejich chyby. Globální oteplování – nadnárodní giganti ničí deštné pralesy. Že já vyhazuji PET lahve do netříděného odpadu. Že si kupuji zbytečné věci, které vlastně ani nepoužiji? To nevadí, je to přece jenom malinký prohřešek, to nemůže nic ovlivnit. A což ti politici nahoře, jak to tady rozkrádají, hrůza! Že já sám krátím daně, když dělám zakázku bez faktury? Že jako zaměstnanec lelkuji v práci? Nevadí, to je přece úplně normální. Dělají to všichni. Tak je na tom většinová voličská základna. Politické strany se tomu výborně přizpůsobily. Jejich volební programy z velké části odhalují „viníky“ – vládnoucí politiky, nadnárodní korporace. Ale říci voličům – nechcete se zamyslet i sami nad sebou? Není náhodou velká většina problémů tohoto světa způsobená tím, jak se chováme tady my všichni? Ne, to by bylo moc neatraktivní. Lidé nechtějí slyšet pravdu sami o sobě. Lidé chtějí slyšet pohádky. O zlém vlku a hodné Karkulce. Oni jsou ta hodná Karkulka a Babiš, Bartoš atd. jsou ti zlí vlci. Jak jednoduché a uklidňující.

          Odpověď
    • Olgo, je také ale psáno, že poznání Hospodinovo naplní zemi jako vody naplňují moře… Byla jsem překvapená, když jsem na to poprvé slyšela kázat.

      Odpověď
      • Ano, máte pravdu Petro, nerada bych, aby mé předchozí příspěvky vyzněly, že zde na světě je všechno ztraceno a Ježíš zde nepůsobí. Já každý večer mimo pravidelného čtení Písma podle plánu poprosím Pána, aby mi otevřel Písmo a pomohl v mé cestě. Včera jsem otevřela Písmo na místě z Matouše, 12:18-21:
        Hle, můj služebník, jehož jsem vyvolil,
        můj milovaný, kterého jsem si oblíbil.
        Na něj položím svého Ducha,
        on oznámí spravedlnost národům.
        19Nebude se hádat ani křičet,
        jeho hlas na ulicích slyšet nebude.
        20Nalomenou třtinu nedolomí
        a doutnající knot neuhasí,
        dokud nedovede spravedlnost k vítězství.
        21A v jeho jménu bude naděje národů.“
        Ježíš tedy bezpochyby působí zde na zemi, dává naději, uzdravuje, léčí, pozdvihuje ztrápené, hledá hříšníky a osvobozuje je. Ale pořád to hlavní směřování je k Božímu království. Nedávno jsem přemýšlela, proč nelze nastolit Boží království již teď. Teoreticky by to šlo, kdyby všichni přijali Ježíše Krista jako svého Pána a Spasitele. Zlo by vymizelo, protože ten, kdo poslouchá Ježíše nechce páchat zlo. Protiví se mu. Nechce se mít lepší jak ostatní, nepáchá zlo na úkor druhých, nechce být vyvýšený, touží se napít čisté vody (tak jako žena u studny). Ale nejde to. Proto je tak důležité, aby naše sbory měly ve svém středu Ježíše. Aby alespoň v nich se odrážel odlesk Boží slávy a zaslíbeného království. A tak jak podotýká správně pan Krejčí, je smutné, že někdy spíše Ježíš působí mimo církev a v církvi to vypadá jak v chlévě. Pokud se soustředíme na řešení problémů světa jen skrze politiky, skrze volby, nebude to ideální řešení. My, jako učedníci Krista máme prvně hlásat Boží království a také na nás má to Boží království být vidět. Svět a žádný světský vládce nás nespasí. Pořád je tu základní zvěst evangelia, viz můj příspěvek níže. Pokud se soustředíme na vedlejší zvěsti a zapomene na tu základní, ztratíme se z cesty. Někdy to vypadá, že si Písmo protiřečí. Není to pravda. Vše v Písmu do sebe dokonale zapadá a jde ke stanovenému cíli. Jen si musíme ten cíl neustále připomínat.

        Odpověď
        • Líbí se mi výklad Dutche Sheetse, který dělá rozdíl mezi vládou (government), která je věcí Církve, na jedné straně, a politikou na straně druhé, která není věcí Církve. Jedno označení pro Církev je ekklesia, které označuje vládnoucí orgán. Vládnutí je zjevně to, co Kristus nyní činí. Církev je orgán, skrze nějž se to děje. Myslím, že to není všeobecně známo mezi křesťany, pro mě to bylo nové zjevení. Včera jsem četla Izaiáš 41,15 jako slovo pro církev.

          Odpověď
          • Děkuji za tip, podívám se. A souhlasím s tím, že Kristus vládne skrze církev. Ale běda těm, kdo si vládnutí církve spojí se světskými výhodami a zpychnou. A veliká naděje pro všechny ponížené, ztrápené, odsunuté tímto světem na vedlejší kolej. Na pýchu jako velmi závažný hřích neupozorňuji náhodou. Z vlastní zkušenosti vím, že pýcha umí člověka velmi rychle ovládnout. A tak prosím pravidelně Pána, ať ochrání mé srdce před pýchou. Ale možná pro jiné křesťany nepředstavuje pýcha problém. Snad i proto mé příspěvky vypadají jako slova horlícího proroka ze Starého zákona. Vyskakují mi před očima, protože jsou určena i pro mě.

  10. Základní zvěst evangelia Jan 3:16-19
    16 Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život. 17 Bůh neposlal svého Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něj spasen. 18 Kdo v něho věří, nebude souzen, ale kdo nevěří, je už odsouzen, protože neuvěřil ve jméno jednorozeného Božího Syna. 19 A toto je ten soud, že světlo přišlo na svět, ale lidé si více než světlo oblíbili tmu, protože jejich skutky byly zlé.
    Ježíš není sociální inovátor, který má zde na světě ulehčit lidem život – přinést jim zdraví, peníze, štěstí. Ano, bezesporu pokud křesťané nesou Ovoce Ducha svatého, je hned život v okolí snesitelnější. Nicméně to jen vedlejší efekt, byť bezesporu velmi chvályhodný. Správná křesťanská strana by měla proklamovat k voličům: „Jste hříšníci, všichni a bez výjimky. Ale máme pro vás řešení. Spočívá v tom, že uvěříte v Ježíše Krista. Budete pronásledováni, budou vás vláčet po soudech, budou vás mít za blázny. Protože tento svět nikdy nepochopí obrovskou oběť Ježíše.“ Nevím, zda by takový politický program nalákal hodně voličů. Ano, i v Písmu byli proroci. Zajímavé je, že mnoho z nich ani proroky být nechtělo. Z počátku Hospodinu odporovali, báli se přijmout prorockou roli. Následně byli ve velké většině nepochopeni a pronásledování hříšným pokolením. Tento svět se chce bavit, chce si plnit své sny, touží po troše toho lidského štěstí. Křesťan touží následovat Ježíše Krista a dobrovolně přijímá Boží vůli. Byť by kolikrát si přál něco jiného, nakonec pochopí a řekne: „Ne má, ale Tvá vůle, Pane, staň se!“ Vždy před volbami mi vytanou na mysl slova písně Neskládejte v mocných naději. Napsal ji Miloš Rejchrt – evangelický farář a disident.
    1. Neskládejte v mocných naději, v síle jejich, která skály láme, ochabne dřív nebo později, nedoufejte v zdání, které klame.
    Ref.: Ty jsi hoden žehnání a chvály, Tvoji moc a sílu slavíme. Před Tebou se Pane Kriste, králů Králi, dobrovolně skláníme. Před Tebou se Pane Kriste, králů Králi, dobrovolně skláníme.
    2. Vláda jeho není na chvíli, pravda věčně platí v jeho říši, v jeho panství není násilí, blaze tomu, kdo hlas jeho slyší.
    3. Žíznivým dá napít z pramene, nedolomí nalomenou třtinu, proměňuje srdce kamenné, odpustí i zbloudilému synu.
    4. Znaveným on síly dodává, uvězněným snímá pouta z rukou, stojí při těch, kdo jsou bez práva, otevírá všechněm, kteří tlukou.
    Skládejme svou naději jen v Ježíše, odjinud nám pomoc nepřijde.

    Odpověď
  11. „Neskládejte v mocných naději…“ Plně souhlasím. Toto zvolání je podstatou demokracie. Monarchisté sní o silném panovníkovi, k němuž se přimknou a on na oplátku za ně bude řešit jejich problémy. Mají mentalitu dítěte. Dospělý člověk je však schopen převzít odpovědnost za svůj vlastní život. To je velmi nepohodlné, protože pokud rozhoduje sám, může se zmýlit a utrpět blamáž. Proto lidé tak rádi přenášejí odpovědnost na někoho jiného.

    Představte si, že byste přišla k lékaři s nějakým neduhem a on vám řekl: „Jste hříšnice! Ale mám pro vás řešení. Spočívá v tom, že uvěříte v Ježíše Krista. Budete pronásledována, budou vás vláčet po soudech, budou vás mít za blázny. Protože tento svět nikdy nepochopí obrovskou oběť Ježíše.“ A poslal by vás domů. Asi byste si řekla, že ten lékař to nemá v hlavě v pořádku. Vy čekáte, že vám pomůže od bolesti a on místo toho deklamuje Písmo. Stejně tak není úkolem politické strany deklamovat písmo. Ostatně není to úkolem žádného křesťana. Jeho úkolem je podle Písma žít. To je ta nejlepší evangelizace. Za komunistů jsem v továrně potkával různé lidi. Někteří byli věřící, ale to jsem nevěděl – nebylo zvykem se k tomu přiznávat. A tak u těch ryzích křesťanů jsem vždy zaznamenal následující zkušenost: Byli to lidé výborně ovládající svou profesi. A byli to lidé příjemní, ochotní udělat něco navíc – pomoci ćlověku, který jim to nemohl oplatit. Nejprve jsem vždy zjistil, že jsou to dobří lidé a až následně zcela náhodou zjistil, že věří v Boha.

    V životě jsem potkal i lidi, kteří dělali „křesťanskou politiku“. Někteří byli slušní, ale pro jiné byla víra jen zástěrkou. Ti první o své víře nemluvili a snažili se udělat cosi prospěšného. Ti druzí se k víře okázale hlásili, ale jejich výsledky byly bídné. Od té doby mám k lidem, kteří se neustále ohánějí vírou, nedůvěru.

    Odpověď
      • Pane Pavle, lékař není křesťanský politik a nemusí proklamovat svůj volební program. Pokud je lékař dobrý, nakonec nemusí proklamovat a slibovat vůbec nic, lidé si ho najdou sami. Co je to ohánět se vírou? Za víru se nemáme stydět a máme před světem přiznat, že jsme věřící a hlásíme se k Ježíši Kristu, že jsme byli hříšní a díky milosti Krista jsme spaseni. Tedy máme poukázat ne na sebe, ale neustále máme ukazovat KRISTA!!!!! V tomto nespatřuji nic pohoršlivého. Pokud někdo zneužívá víru k tomu, aby získal výhody, postavení, tak je to špatné, ale myslím, že v České republice být křesťanem není zrovna top výhoda. Přečtěte si diskuse pod články na „civilních“ webech, povětšinou křesťan není zrovna vynášen do nebe. No a jaké je konečné řešení problémů tohoto světa – pokud se budeme držet Písma, tak doporučují Zjevení Janovo. Tam je to černé na bílém.

        Odpověď
        • Politik obecně totiž není odborník na určitou oblast lidské činnosti. A bezesporu, i lékař mi může říci pravdu, třeba když budu mít žaludeční vředy, tak mi sdělí: „Olgo, za vředy si můžete sama. Ty jsou jen následkem vašeho chaotického stravovacího režimu.“ Hodně nemocí je následkem špatného přístupu lidí samých k sobě. Ale když bude lékař neustále „mazat med kolem huby“ a bude říkat, nic nevadí, najdeme na vaše problémy nějaký lék a bude to dobré, klidně si dál nezdravě jezte a kuřte, no nevím, zda je to úplně dobré řešení. Politik především v demokracii zastupuje lidi, kteří ho zvolili. Dále působí například v oblasti schvalování zákonů, samosprávě územních celků atd. Mimochodem samospráva (volená) a státní správa (třeba hygienické stanice, dosazená na základě zákonů) na sebe hodně naráží. A nejen v covidové době. Politici sice naslouchají odborníkům (lékařům, stavebním inženýrům, právníkům atd.),ale chtějí také jistým způsobem se zalíbit svým voličům a proto pilně naslouchají, co chtějí i voliči. V dnešní internetové době se to zvrhlo do podoby, že každý je odborník skoro na všechno, proto je i tolik konspirací. Proto i často projdou Parlamentem ČR takové zákony, že se odborníci chytají za hlavu. Nemyslím, že poslanci a senátoři sami o sobě chtějí „mluvit“ odborníkům do práce, ale když on Pepa říká toto a Máňa zase toto. Takže se rozhodují i na základě voličské základny. Neříkám, že demokracie je špatná, nicméně je postavená na hlasu lidu a ten základní lid je stále hříšný. Když bych to měla říci natvrdo. Boží království bude vlastně monarchie, také tam nebude žádné hlasování a žádné volby. Aspoň to v Písmu nevidím. Rozdíl proti pozemským monarchiím je ten, že všichni poddaní přijmou svou roli dobrovolně. Ano, dobrovolně prohlašujeme Ježíše Krista za svého Pána a Spasitele. Čímž netvrdím, že všichni, kdo toto vyslovují, to tak skutečně myslí. Pokud někdo chce mít Ježíše za svého Pána, respektuje dvě nejvyšší přikázání. A nikdy by úmyslně neublížil bližnímu. Otázka je, co je to ublížit bližnímu. Říci mu pravdu? Třeba i nepříjemnou nebo ho utvrzovat v jeho špatné cestě? A opakuji, tam, kde panuje Ježíš, neexistují vztahové problémy mezi lidmi. Pokud se náhodou začnou objevovat, doporučuji třeba Pavlovy listy, je tam hodně návodů, jak regulovat vztahy. A tak tedy křesťanský politik má začít u toho, kam on sám vlastně chce jít. Pokud je křesťan, tak do Božího království. Tam vede jen jedna cesta. Skrze Krista. Nic jiného říci nemůže. Je to univerzální a věčná pravda a všichni by tu zvěst měli slyšet první. Pak se můžeme bavit o dalších záležitostech – lásce, milosrdenství, odpuštění. Svět si prostě bere z Písma jen to, co se mu hodí. Chce slyšet o naději, lásce, všeobjímajícím Bohu. Ano, všechno toto je pravda. Ale je i pravda, že lidé bez Krista jsou hříšní. Tak jako jsme byli my. Pokud je nevyvedeme z omylu, neukážeme jim také jejich hříchy (a říkejme přitom, že my jsme byli také hříšní), nikdy se nevyléčí. Nepochopí příčinu zla zde na zemi. Hlavní příčinou dle Písma je odvrácení se člověka od Boha. Dokud se lidé k Bohu nenavrátí, zlo se na zemi bude roztahovat. Pane Pavle, máte pravdu v tom, že je ŠPATNÉ, pokud křesťan, který sám hřeší, napomíná nevěřící. Jen křesťané, kteří jsou očištěni Duchem svatým, mohou lidem říkat pravdu. A mají ji říkat s láskou, vírou a nadějí. To se nevylučuje. Tady na webu se mi moc libí komentáře J. Pipera. Jsou skvělé a vždy mě hodně posílí. Ale J. Piper se do politiky ani nezapojuje. Ti, kdo chtějí slyšet osvobozující pravdu, si ho najdou sami. A jako volební program, který přitáhne většinu, se jeho názory asi moc nehodí. Kdo by chtěl slyšet sám o sobě, že je hříšný? Že se musí nechat očistit krví Ježíše a pak přijmout Ježíše jako svého Pána a Spasitele. Že má ctít Hospodina z celého svého srdce a milovat bližního jako sebe samého. No, je to pořád dokola, jak pohádka o Kohoutkovi a slepičce. Ale to je křesťanství. Úhelným kamenem je Kristus a proto se k němu neustále vracíme.

          Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář