David Novák / Naši občané především, tohle není naše válka! Stále to zabírá, že ANO?!

Před pár dny Parlament hlasoval o prodloužení dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří prchají před ruskou genocidou. V drtivé většině se jedná o ženy a děti. Vízum o dočasné ochraně umožňuje těmto lidem prvních pět měsíců využívat bezplatné zdravotní pojištění a umožňuje jim přístup na trh práce (podrobnější informace lze snadno dohledat). Dočasná ochrana byla zatím v Česku udělena více než 463 tisícům osob. Pro prodloužení ochrany byla vládní kolice, hlasování se zdrželi poslanci SPD a ANO. Zároveň je třeba dodat, že zdržet se znamenalo nepodpořit dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny. 

SOUVISEJÍCÍDavid Novák / Ruská genocida a snaha nahradit křesťanství komunismem

U prokremelské SPD bych tento postoj čekal, ale proč takto hlasovalo ANO? Proč změnilo svůj postoj? Minule totiž hlasovalo pro. Proč nikdo z jeho poslanců nenašel odvahu postavit se proti cynismu a populismu svého guru? 

Je třeba zopakovat, že na Ukrajině dál probíhá vraždění civilistů, je systematicky bombardována infrastruktura, Rusko svojí krutostí kleslo na úroveň ISIS, ruská agrese postrádá jakékoliv ospravedlnění. Utíkají k nám především ženy a děti, které tak nečiní, protože se chtějí mít lépe, ale protože chtějí přežít. Nevyžívají se v tom, že musí pryč od svých mužů a tátů a že jdou do nejistoty. Pomoc zoufale potřebují a poslanci ANO to moc dobře vědí.

Výmluvy Aleny Schillerové, že „nejsou dopracovány nástroje sociální podpory“ a že „Lex Ukrajina nic neřeší“, nedávají smysl. Tím, že Ukrajincům neposkytneme dočasnou ochranu, jim přece nepomůžeme. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Předseda hnutí ANO před hlasováním zdůvodnil cynismus svůj i svých věrných tím, že „nejsme ve válce a že se tato vláda na válku neustále vymlouvá“. Jinými slovy, nás v Česku se to netýká… Z jeho slov mrazí. Zároveň si představte, kdyby tento člověk ovládal Poslaneckou sněmovnu (nebo se stal prezidentem). Kdyby ovládl sněmovnu, pak by Ukrajinci měli smůlu, kdyby byl prezidentem, pomoc by se komplikovala. Zároveň bychom slyšeli populistická hesla, že „musíme především myslet na vlastní lidi“. Na téměř třetinu národa to totiž zabírá… smutné. 

SOUVISEJÍCÍ – David Novák / Pokání a změna slovníku

Jiná věc je, že ve válce jsme. (Zatím) na nás nepadají bomby, protože ty padají místo nás na Ukrajinu, jenže jak Putin mnohokrát řekl, jeho touha je návrat do časů před rozpadem SSSR. Tedy před událostí, kterou považuje za geopolitickou tragédii. Věřte, že kdyby to šlo, Putin by se na Ukrajině nezastavil. Jsme ale v hybridní válce, ve které jsou Rusové velmi zdatní. Tím, že na Ukrajinu dodáváme zbraně, se do války zapojujeme.

ANO s prokremelskou SPD se snaží vyvolat pocit, že nás pomoc Ukrajině ruinuje. Jistěže nás pomoc Ukrajincům něco stojí, ale realita je taková, že na pomoc jde jen něco málo přes 1 % rozpočtu. K tomu ministr financí Stanjura dodal, že „ti, kteří říkají, že pomáháme ukrajinským uprchlíkům na úkor českých občanů, neumějí v rozpočtu číst. Nebo umějí, ale nechtějí říci pravdu.“ I kdyby to však bylo víc, pomáhat potřebným má smysl. 

Nechci příliš psát o politice. Hejtů, které kvůli tomu dostávám, je skutečně hodně. Jenže to, co popisuji, je věcí etickou a o tom jako křesťané mluvit máme, možná v některých situacích i musíme. Je třeba pomoci „vdově a sirotkovi“, je třeba mít soucit s tím, kdo přišel o domov. Nakonec příběh jedné rodiny bez domova si budeme za pár dní připomínat…

Autor je předseda Rady Církve bratrské Zdroj: blog Davida Nováka Datum: 16. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Andrej Babiš

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

58 Komentáře

 1. to Karel Krejčí, 20. prosince 2022 18:01

  Pane Krejčí, dnes jsem se díval na film Poslední Mohykán. Jaroslav Marvan v něm hrál roli despotického tyrana své rodiny. Byl také členem spolku na ochranu zvířat. Jeho kolegyně mu hlásila, že do města přijel cirkus a krotitel tam týrá lvy. Marvan během představení vlezl ke krotiteli do klece a během drezůry vynadal krotiteli, že nemá lvy mlátit, ale zapůsobit na ně dobrým slovem. Skončil ve svěrací kazajce. Když čtu vaše řeči, jak zapůsobit na Putina, aby se stáhl z Ukrajiny, myslím, že i vám by svěrací kazajka docela slušela.

  Odpověď
 2. I farář v církvi se někdy rozvede a nebudu proto napadat církev. Putin se za normální rodinu staví jednoznačně, stejně tak Orbán, nebo u nás KDU a SPD. A EU kvůli tomu nechce dát Maďarům peníze, hanba. Proto EU nepodporuji, možná i z jiných důvodů. V Rusku, když přijdou do mateřské školy s pohádkami o dvou zamilovaných princích apod. , tak je vynesou v zubech a dostanou pěknou pokutu. Společnost musí prosazovat správné vzory.

  Odpověď
 3. Pane Konečný, nechci být jako farizej, který každého soudí. Jistě, všichni jsme jen lidé a můžeme sejít z cesty. Včetně Putina. Ale pokud se chceme vrátit na tu správnou cestu za Ježíšem, měli bychom své chyby uznat a napravit. Říká se tomu pokání. Ateisté často vyčítají křesťanům, že zásady, které hlásají, sami nedodržují. Bohužel oprávněně. A tradiční rodina – nevím, co si mám pod tím pojmem dost dobře představit. Tradice může být jak dobrá tak i špatná. Možná pokud bych měla zmínit z minulosti některý dobrý tip na rodinnou výchovu tak mě napadá J. A. Komenský. Laskavé vedení dětí k Ježíši je to nejlepší, co mohou rodiče pro své děti udělat. Nezlobte se na mě, ale Putin mi vůbec nepřijde jako vzor pro křesťana vhodný k následování. To bych spíše doporučila například J. Hellera, na kterém bylo skutečně vidět Ovoce Ducha svatého. A křesťanský politik – to mě napadá M. Krajčí, bývalý ministr zdravotnictví na Slovensku. To jsou lidé, kteří mě osobně ve víře inspirovali. A samozřejmě, žádný politik ani jiná osobnost nám spásu nezařídí. To může jen Ježíš, pokud Ho přijmeme do svého srdce. Nemůžeme se na nikoho odvolávat, na nikoho vymlouvat, budeme každý sám za sebe nakonec před Ježíšem stát osobně.
  A nyní se inspiruji panem Krejčím a debatu již také ukončím. Přeji všem požehnané Vánoce, milost a pokoj od našeho Pána, Ježíše Krista.

  Odpověď
 4. Zelenský má údajně skončit. USA podporují gen. Zalužného a Angličané Jermaka. Tyto země asi mají na Ukrajině své zájmy.O Vánocích se nesluší, aby po sobě lidé stříleli. A po Novém roce si to zase rozdáme.
  Žijeme v zajímavé a nelehké době. Jsem spokojen s tím co mám, o větší blahobyt bych do války nešel. Jsou ale asi jiní, kteří stále nemají dost. A kdyby vyhrálo Rusko, tak z toho bych obavy neměl. V chartě 77 se sešli lidé nejširšího spektra a názorů a dovedli spolupracovat. A to potřebujeme dnes, všichni se sjednotit, aby si s námi nějací vůdci-svůdci nemohli zahrávat, tak jako třeba v Číně. K tomu je výborný nástroj digitalizace. Poslední dny v roce si připomínáme skon Karla Čapka, který si zasloužil Nobelovu cenu, ale nedostal.. Věřil v člověka a v demokracii, přišel Hitler a jeho svět se zhroutil. Domnívám se, že to také přispělo k jeho smrti. Proto – nedoufejme v knížata, syny lidské.

  Odpověď
 5. Nedokáži si představit, že by se Kristus hlásil k nějaké válce. A pokud ano, zhroutilo by se ve své podstatě celé Stvoření, které je založeno na spravedlnosti, pravdě a lásce. Autor komentáře vůbec nedomyslel, co vlastně sděluje.

  Odpověď
 6. Autor článku je válečný štváč, když nás vidí ve válce s Ruskem: „Jiná věc je, že ve válce jsme.“

  Ve válce sice jsme, avšak ne ve válce proti Rusku:

  „Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla. Proto vezměte na sebe plnou Boží zbroj, abyste se mohli v den zlý postavit na odpor, všechno překonat a obstát.“ (Ef 6:12-13)

  K této úrovni však autor ještě evidentně nedospěl…

  Ježíš také svým posluchačům nehlásal, že jsou ve válce s Římem. A to přitom v jejich zemi byla římská armáda…

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář