David Novák / Ruská agrese – když se lež stane pravdou

Jeden z doprovodných jevů ruské agrese je nestoudné lhaní ruských představitelů. Že lidé lžou, je běžné, stejně tak, že lžou politici. Jenže existují jisté důkazy, které lháře usvědčí. Třeba když dotyčného natočí kamera, když ho vidí při činu mnoho svědků, když je přistižen při činu atd. Vím, že zpochybnit se dá všechno, ale stále ještě žijeme ve světě, kde se předpokládá, že pravda je odhalitelná. 

Rusové nám předvádí, že objektivně nemusí platit vůbec nic a že existuje ještě jakási jejich realita. Když poprvé vtrhli na Ukrajinu, nebyli to ruští vojáci, ale nějací neoznačení vojáci na dovolené. Když nyní páchají prokazatelné zločiny, pak je nepáchají oni, ale ukrajinští nacisté. Když vidíme na ulicích ležet mrtvoly, pak to jsou najatí komparzisté. Když jsou Ukrajinci proti své vůli odvlékáni do Ruska, pak to není proti jejich vůli. Když provádí genocidu, jedná se o denacifikaci. Když padají bomby na lidská obydlí, jedná se o čištění od nepřátel ukrývajících se v těchto obydlích. 

SOUVISEJÍCÍDavid Novak / Dugin a ruský fašismus jako ideologické pozadí války na Ukrajině

Tento styl lhaní mi připomíná orwellovské „minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou“. Zároveň i proto v Rusku platí to, co Orwell formuloval slovy „mluvit pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin“. Dodal bych, že nejen čin revoluční, ale i nesmírně statečný.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Když někdo lže, snažíte se pomocí důkazů lež vyvrátit a najít v tvrzení lháře slabé místo. Zkuste si ale představit, že spolu stojíme před prázdným papírem a já vám tvrdím, že na papíře je namalovaný obrázek… Na to se dá namítnout jen to, že trpím poruchou vnímání. Jenže, co když si na tomto svém tvrzení stojím? Zřejmě se mi příště vyhnete, ale Ukrajina se Rusku, žel, vyhnout nemůže. 

Velmi podobně funguje ruská interpretace války na Ukrajině. To, co vidí celý svět, se vlastně neděje. Dokonce se ani nejedná o válku, ale jen o speciální operaci. Na papíře je obrázek, papír není bílý! Říká to přece Novák a to je důležitější, než co je na papíře. Tečka, konec diskuse. 

V této atmosféře může Putin hodit atomovou bombu na Evropu s tím, že bombu nehodilo Rusko, ale Ukrajina. A že Ukrajina atomovou bombu nemá? Na co se otravovat fakty? Pravda je to, co řekne Kreml. Třeba si ji během pár týdnů Ukrajina vyrobila někde v podzemí… 

Jak jsem psal, reakcí na lež je ji vyvrátit. A. Alvarová v souvislosti s ruským lhaním a propagandou píše: „Opakováním správných faktů a vyvracením lží se tyto lži vracejí zpětně do oběhu a u nepozorného publika způsobují zapamatování lži, jejího obtištění do hlubšího vědomí a zvýšenou pozornost vůči této lži. Místo pravdy je třeba zasít pochybnost. A o to jde v propagandě především. Půda propagandy je zrádný močál, kde neplatí, že pravda vyjde nakonec sama na povrch a prosadí se. Je to svět polostínů, polopravd, kde temné bahno nasává informace podle zcela jiných klíčů, než je jejich pravdivost a fakticita.“ (Průmysl lži)

SOUVISEJÍCÍ – David Novak / Putinova zvrácená východiska ospravedlňující válku na Ukrajině 

Na tomto principu ruské lhaní a propaganda fungují. Vyvracet zjevné lži, které vidíme, znamená vracet je do oběhu a tím je vlastně zdůrazňovat. 

Ruskou propagandu mistrně popisuje britský novinář P. Pomerantsev, který řadu let působil v Rusku, ve své knize Nic není pravda, všechno je možné. Uvádí svoji zkušenost z ruské televize: „Dávají týdenní přehled zpráv. Do dobře udělaného studia vstupuje moderátor, stručně shrnuje hlavní události uplynulého týdne a všechno se zdá normální. Pak se najednou otočí ke kameře 2, a než se nadějete, vykládá o tom, jak se Západ utápí v bažině homosexuality a jen svatá Rus může zachránit svět před Gay-Evropou. Západ podle něj sponzoruje protiruské „fašisty“ na Ukrajině a všichni se snaží zlikvidovat Rusko a uchvátit jeho ropu; Amerikou podporovaní fašisté křižují ruské děti na ukrajinských náměstích, protože Západ organizuje genocidu proti nám, Rusům, a na obrazovce plačící ženy vyprávějí, jak je ohrožují potulné gangy nepřátel Ruska. A samozřejmě jen prezident může tohle vyřešit, a proto je dobře, že Rusko anektovalo Krym, a proto je správné vyzbrojovat žoldáky a posílat je na Ukrajinu, a je to jen začátek nového velkého konfliktu mezi Ruskem a Západem. Ale i když víte, že celé zdůvodnění prezidentovy války je vymyšlené, ty lži se opakují tak často, že se po čase přistihnete, jak přikyvujete, protože je těžké akceptovat myšlenku, že lžou tolik a tak nestoudně – na určité úrovni máte pocit, že když Ostankino může tolik lhát a projde mu to, neznamená to, že mají skutečnou moc, moc definovat, co je pravda a co není? Nebude stejně lepší, když budete přikyvovat? A když přepnete na jiný kanál, jsou tam Noční vlci projíždějící ve velké koloně Sevastopolem na oslavu anexe, vzkříšení impéria, zvedají do výše ikony bohorodičky a citují Stalina a hrají svou velkolepou hymnu: „Ruská řeč zvoní jak rytířská zbroj v uších cizinců a bílá hostie stoupá z křovin ke hvězdám.“ 

Ruská agrese nám ukazuje lež a propagandu v té nejnestoudnější podobě. Chyba je, že na to přicházíme až nyní a že toto poznání je vykoupeno tisíci nevinných životů. I proto nesmíme dopustit, aby, řečeno s Orwellem, byla minulost vymazána a vymazání bylo zapomenuto. Pak se totiž velmi rychle a snadno stane lež pravdou… A to se může stát kdekoliv na světě, komukoliv z nás.

Autor je předseda Rady Církve bratrské Zdroj: blog Davida Nováka Datum: 16. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

8 Komentáře

 1. Řekl bych, že existuje paralela mezi počínáním ruského vládce Putina ve spojení s patriarchou Kyrillem a velekněží Annáše s Kaifášem. To, co mají společné, je předstíraná víra v Boha, která jim dodávává legitimitu v očích nemyslícího davu.

  Dalším společným znakem je předstírání odpovědnosti za národ (Velekněží a farizeové svolali radu a řekli: „Co si počneme? Ten člověk činí mnohá znamení. Když proti němu nezakročíme, všichni v něj uvěří, a přijdou Římané a odejmou nám toto svaté místo i národ.“ – Jan11,47-48) Také Putin s Kyrillem se tváří, že chějí zachránit svět před „bažinou homosexuality“, jak zde poznamenává autor blogu. Ve skutečnosti velekněžím i Putinovi šlo jen a jen o moc.

  Tím snad nejhorším společným znakem je bezostyšné lhaní. Velekněží dobře věděli, že Ježíš nechystá vzpouru proti Římanům a přesto ho před Pilátem ze vzpoury křivě obvinili. Putin s Kyrillem dobře věděli, že Ukrajina by se nikdy neodvážila zaútočit na Rusko s jeho obrovskou vojenskou převahou a přesto Rusové tvrdí, že útok na Ukrajinu má chránit Rusko. Pro mě je zcela nepochopitelné, že v našich krajích ještě existují křesťané, kteří nejsou vystaveni vymývání mozků ruskou propagandou a navzdory tomu nahrávají Putinovi – například Viktor Orbán. Dokázal by to někdo vysvětlit?

  Neměli by to být právě křesťané, kdo by se tvrdě distancoval od ruské pravoslavné církve, tak jako když Ježíš nazval farizeje a zákoníky plemenem zmijí?

  Odpověď
 2. Bratře Nováku,
  bohužel, vývoj zde na Zemi se čím dál zřetelněji vybarvuje do již neudržitelných kontur, takže bychom již měli začít vážně pochybovat o Boží nadřazenosti a obracet svou pozornost do těch nejvyšších pater, opravdu těch nejvyšších, zda je Písmo opravdu tak věrohodné a Boží mocnosti tak mocné, jak o sobě informují. Tedy člověk, člověk již bude muset začít konečně vzít veškeré pozemské dění do svých rukou a zavést pořádek, počínaje od těch nejvyšších pater, tedy od těch nebeských, od těch počínaje ač se to zdá opravdu absurdní a postupně na přecházet na ty nižší. Snad, snad jsme Písmo špatně pochopili a pořádek je třeba udělat nejprve tam úplně nahoře u nebeského trůnu a až jako poslední teprve každý sám u sebe.

  Odpověď
 3. Portál Seznam Zprávy pravidelně sleduje, čemu a jak se věnují ruská média. Smyslem je přinést vhled do toho, na jaké informace narazí ruský čtenář, když otevře domácí zdroje. Ukázku, jak pracuje ruská propaganda.

  Například když se snaží vyvrátit poznatky ukrajinských zdrojů a západních zpravodajců o ruském debaklu při pokusu překročit řeku Siverskyj (Severní) Doněc na západ od Severodoněcku u Bilohrivky přes pontonový most. Ruská motostřelecká brigáda tam minulý týden utrpěla zdrcující ztráty. Ruská strategie byla v tomto případě natolik diletantská, že ji začali kritizovat i prominentní ruští vojenští blogeři, kteří do té doby ruským silám fandili. Podle ruských propagandistů Sorokina a Akopjana zničené stroje jsou nejspíš ukrajinské. Nebo ruské, ale takové, které Ukrajinci Rusům ukradli. Zajímavé také je, že ruští propagandisté používají pro ukrajinské vojáky označení Ukrowehrmacht. Lež je hlavní ruskou zbraní. Více zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-co-pisi-v-rusku-kde-by-melo-rusko-uderit-aby-vazne-vydesilo-ukrajinu-202521

  Odpověď
 4. CSP Isaiah 5:20 Běda těm, kdo zlu říkají dobro a dobru zlo, kdo pokládají temnotu za světlo a světlo za temnotu, kdo pokládají hořké za sladké a sladké za hořké.

  BKR Isaiah 5:20 Běda těm, kteříž říkají zlému dobré, a dobrému zlé, kladouce tmu za světlo, a světlo za tmu, pokládajíce hořké za sladké, a sladké za hořké.

  CSP Proverbs 17:15 Kdo ospravedlňuje ničemu, i ten, kdo odsuzuje spravedlivého, oba jsou pro Hospodina ohavností.

  BKR Proverbs 17:15 Kdož ospravedlňuje nepravého, i kdož odsuzuje spravedlivého, ohavností jsou Hospodinu oba jednostejně.

  Odpověď
 5. Poctivě a čestně si přiznejme, že jsme vsadili na slabého Boha, jehož záruky a ubezpečení, zcela viditelně berou za své. Jak je možné opravdu uvěřit, že zná naše myšlenky ještě dříve, než je vyslovíme? Jak je možné uvěřit, že zkoumá naše ledví? Jak je možné uvěřit, že On zná minulost, přítomnost i budoucnost? Jak je možné uvěřit, že je láska? Je vůbec možné uvěřit, zda jsme opravdu spaseni, když kolem nás se děje tolik nepravostí a násilí a všechna Jeho ujištění jsou asi jako pára nad hrncem? Nejdříve si bratře Nováku udělejte sám v sobě pořádek, zdali vůbec víte, komu jste uvěřil.

  Odpověď
 6. Zdeněk Maňásek

  Milý pane Krejčí,
  mám pocit, že se potýkáte s realitou, kterou prožívalo už tolik lidí v historii.
  Jak to, že někdy Pán Bůh zasáhne a někoho zázračně zachrání (v Bibli třeba Petr, kterého anděl vyvedl z vězení noc před popravou) a jindy jakoby vůbec nedělal nic („zlikvidování“ Jednoty bratrské v českých zemích, vyhlazení obrácených indiánských kmenů v Jižní Americe, …)
  Chci-li být poctivý, pak musím říct, že nevím, proč se některé věci dějí, podle jakého klíče se Pán Bůh rozhoduje, kdy zasáhnout a kdy ne.
  Mám ale naději, že právě „slabý“ Bůh je ten, který dělá největší věci.
  „Slabý“ Boží Syn – zašlapaný do prachu, nespravedlivě odsouzený na základě lživých obvinění, „předčasně“ umlčený – vítězí nad větším nepřítelem, než je okupační mocnost a zkorumpovaní vůdci jeho národa.
  V této naději věřím, že jsem vsadil dobře.
  Pán Bůh vám žehnej

  Odpověď
 7. Pane Z. Maňásku,
  Vám se omlouvám za opačně pochopený text. Ti, pro které je to adresováno, však dobře vědí, jak je to myšleno. I Vám žehnej Bůh.

  Odpověď
 8. 1.Janův 3.kapitola
  Dítky, nemilujme slovem ani jazykem, ale v skutku a v pravdě. 19Podle toho poznáme, že jsme z pravdy, a tak před ním upokojíme své srdce, 20i když by nás naše srdce odsuzovalo; neboť Bůh je větší než naše srdce a zná všechno.

  Mnoho snaživých křesťanů bojuje proti lži, ale tím stejně tak dává najevo, že on sám je ve tmě. Mnoho křesťanů svými skutky dává najevo, že miluje svého bratra, ale nemůže to být pravda, protože nezná ani svého Otce.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář