„Destrukce, vysídlení, mučení a násilná smrt jsou realitou pro miliony lidí.“ Ekumeničtí lídři řeší ruskou invazi 

Válka na Ukrajině, církevní dialog a humanitární pomoc byly hlavními tématy třetího dne 11. shromáždění Světové rady církví. Církevní představitelé z Ukrajiny společně s vedoucími ekumenických organizací zdůraznili potřebu smíření, jednoty a budování míru.

Plenární zasedání o Evropě, které se konalo 2. září v Karlsruhe, vycházelo z biblického podobenství o milosrdném Samaritánovi z Lukáše 10 a odráželo kontext Kristovy soucitné lásky.

SOUVISEJÍCÍÚvodní modlitbou začalo slavnostní shromáždění SRC v Karlsruhe

„Po více než tři století se ruské impérium a Sovětský svaz snažily vymazat jedinečnost ukrajinského národa,“ řekl arcibiskup Jevstratij z Pravoslavné církve Ukrajiny. „My však úspěšně bojujeme za naši svobodu, za naši nezávislou budoucnost.“

Arcibiskup Jevstratij ocenil ekumenické organizace za jejich pevný postoj k ruské agresi a jejich výzvy k ruskému patriarchovi Kirillovi. „Nikdo nemá právo žehnat agresi, nikdo nemá právo ospravedlňovat válečné zločiny a akty genocidy,“ řekl.

Profesor Sergej Bortnyk z Ukrajinské pravoslavné církve se podělil o to, jak jeho církev pomáhá. „Mnoho věřících se stalo dobrovolníky. Naše církev přijímá a rozděluje různé druhy humanitární pomoci – zejména ze sousedních zemí a od našich sesterských církví,“ řekl.

Generální sekretář Konference evropských církví Dr. Jørgen Skov Sørensen zdůraznil, že „Ukrajina je problémem nejen pro Evropu, ale pro celý svět“.

„Vzhledem k naší nedávné evropské minulosti přináší válka na evropské půdě konotace, které přesahují její reální čas a místo v dějinách. Vyvolává dávno zašlé vzpomínky. A zpochybňuje silnou evropskou důvěru v to, že se tato část světa vyvinula v poválečný kontinent trvalého míru,“ poznamenal.

Sørensen se podělil o to, jak Konference evropských církví uspořádala v únoru po ruské invazi na Ukrajinu evropské předsněmovní shromáždění, kde byl program stanoven přes noc, aby se přizpůsobil obavám, nejistotě a šoku, které v té době zachvátily Evropu. „Naslouchali jsme hlasům. Analyzovali jsme. Společně jsme se modlili,“ řekl.

Rev. Dr. Dagmar Pruinová, prezidentka organizace Chléb pro svět a Diakonie Katastrophenhilfe, se podělila o to, jak válka na Ukrajině přinesla lidem nezměrné utrpení. „Destrukce, vysídlení, mučení a násilná smrt jsou realitou pro miliony lidí,“ řekla.

Pruinová hovořila o významných výzvách, kterým čelí církevní organizace při poskytování pomoci obětem války, zejména když existuje velká potřeba vyplývající z jiných katastrof, včetně klimatických změn. Zdůraznila, že humanitární činnost církví je a musí být i nadále zakořeněna ve vizi diakonie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- oikumene.org Datum: 2. září 2022 Foto: Albin Hillert/WCC

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář