Dnes Ukrajina a zítra Tchaj-wan? Křesťané na ostrově pozorně sledují ruskou invazi 

Několik týdnů před ruskou invazí se Ray Peng, předseda Sdružení křesťanských misí na Tchaj-wanu, setkal se skupinou misionářů, kteří se modlili za Ukrajinu i Tchaj-wan. Mnozí mu jako k jedinému Tchajwanci v místnosti vyjádřili své znepokojení nad situací v jeho vlasti.

Přesto později, když Peng procházel svůj Facebooku, jeho přátelé na ostrově zveřejňovali veselé fotografie, jak se snaží zhubnout poté, co přes slavení čínského nového roku nabrali na váze. Připadalo mu, jako by jeho kolegové misionáři mluvili o jiném Tchaj-wanu.

„Bylo to opravdu zvláštní,“ komentuje celou situaci Peng pro Christianity Today. „Nevím, jak to vysvětlit.“

Typickou lehkost, s jakou lidé na Tchaj-wanu zvládají celou situaci, přirovnal k reakci své snachy a tchána, kteří žijí ve městě Hualien na východním pobřeží Tchaj-wanu, kde někdy dochází ke zemětřesení. Když je Peng jednou navštívil, zasáhlo tuto oblast zemětřesení a jeho síla ho okamžitě znepokojila. Ale rodiče jeho manželky zůstali v klidu, protože jsou na otřesy zvyklí. Stejně tak reagují obyvatelé Tchaj-wanu na hrozbu čínské invaze, a snaží se jen soustředit na svůj každodenní život, aniž by o tom příliš přemýšleli.

SOUVISEJÍCÍProč čínští komunisté pronásledují církev Early Rain Covenant Church?

Trhliny této jistoty se ale začaly projevovat 24. února.

Ruská invaze rezonovala u mnoha občanů Tchajwanu, když sledovali televizní záběry z Ukrajiny o tom, co by se jednoho dne mohlo stát jejich vlastní realitou. Někteří už prohlašují, že dnes je to Ukrajina, ale zítra je na řadě Tchaj-wan. A zatímco analytici diskutují o tom, zda by americká armáda v případě invaze Pekingu přišla na pomoc, televizní zpravodajské stanice doporučovaly občanům v případě nouze mít zásoby jídla (například japonský chléb v konzervě).

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Přesto v neděli ráno mnoho církví toto téma neprobírá kromě toho, že zmíní Ukrajinu jako modlitební předmět.

Místní křesťanská komunita má podle Christianity Today různé politické názory na vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem – od těch, kteří chtějí nezávislost na jedné straně, až po ty, kteří se kloní ke sjednocení s Čínou na straně druhé. Představitelé církve se přesto snaží nahlížet na probíhající geopolitické konflikty optikou Bible a nacházet ve své víře naději v době nejistoty.

Zatímco Tchaj-wan je tisíce kilometrů vzdálený od války na Ukrajině, invaze zasáhla citlivé místo ostrova s 23,6 miliony obyvatel, který čelí vlastní existenční hrozbě.

SOUVISEJÍCÍ – Nové zatýkání se týká dalších členů církve Early Rain, američtí pozorovatelé zákroky odsuzují

Čína si nárokuje Tchaj-wan jako své území a dlouho hrozila použitím síly, aby zahrnula ostrov do svého území. Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se za posledních 70 let stabilizovaly, přesto hrozba války v poslední době zesílila v důsledku několika faktorů: zhoršení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy; upevnění moci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a posílení čínské armády; a stále těsnější vazby tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se Západem. Nejvyšší americký admirál se loni nechal slyšet, že Čína by mohla v příštích šesti letech zahájit invazi na Tchaj-wan.

Mnoho tchajwanských sborů se snaží držet politiku a víru oddělené. Pastoři se vyhýbají diskuzi o citlivých politických tématech z kazatelny, aby zabránili rozdělení a hádkám. 

Aby se předešlo konfliktům, mnoho sborů se snaží zůstat neutrální. David Doong vnímá tuto výzvu a první ruky: Jako generální tajemník Čínského koordinačního centra světové evangelizace (CCCOWE), koalice čínských církví mimo pevninskou Čínu, musí zůstat diplomatický v mnoha tématech – včetně statusu Tchaj-wanu.

Místo toho zdůrazňuje, co mají církve společné.

SOUVISEJÍCÍ – Čínská policie zatkla za pořádaní bohoslužby 10 dětí a 18 dospělých

„Jelikož nás spojuje evangelium, musíme se vrátit k Božímu slovu. Evangelium kritizuje všechny naše ideologie,“ říká pro magazín Christianity Today. 

Doong při kázání nezaujímá politický postoj, ale místo toho se snaží učit, co Bible říká o daném tématu. Věří, že úkolem pastora je vybavit členy kongregace tak, aby viděli všechny problémy z křesťanské perspektivy. V určitém okamžiku se však situace může stát tak naléhavou, že pastoři mají odpovědnost promluvit.

„Ale kdy je ten čas? Je to opravdu umění a mnohokrát to nemůžete vidět jasně, dokud se to nestane,“ dodal Doong pro CT. Pastorům hrozí, že se buď stanou svéprávnými, nebo budou mlčet, upozornil. „Opravdu to chce moudrost.“

Obyvatelé Hongkongu v exilu

Mlčení tchajwanské církve k politice překvapilo Timothyho Lee, když se před šesti lety přestěhoval ze svého rodného Hongkongu na Tchaj-wan. Předpokládal, že vzhledem k tomu, že Tchaj-wan je demokratický, budou církve otevřenější k diskusi o aktuálních otázkách než v Hongkongu. Místo toho zjistil, že zde je ještě méně prostoru pro diskusi o čemkoli, co se v církvi považuje za „politické téma“.

Tisíce lidí opustily Hongkong poté, co Peking v roce 2020 schválil zákon o národní bezpečnosti, který na tomto území eliminoval veškerý nesouhlas s politikou Pekingu. Když však hongkongští křesťané chtěli mluvit o tom, co zažili v posledních dvou letech, zjistili, že tchajwanští křesťané se cítili nekomfortně a domnívají se, že diskutovat o politice není v církvi vhodné.

Lee se proto snažil najít místo pro setkání pro uprchlíky z Hongkongu ve svém tchajwanském společenství, které má nyní 100 členů. Církve však nechtějí být spojovány s touto skupinou, protože téma Hongkongu je rozdělujícím politickým problémem. V současné době se kongregace proto schází dvakrát měsíčně v Čínském evangelikálním semináři v Tchaj-pej, kde Lee pracuje.

Zpráva o invazi na Ukrajinu se týkala zejména Leeho a dalších občanů Hongkongu na Tchaj-wanu. Už opustili své domovy, mnozí si nejsou jisti, zda se mohou vrátit. Válka přinesla vzpomínky na jejich exodus a obnovila obavy, že i jejich nový domov může čelit stejnému osudu. 

„Myslím, že obyvatelé Hongkongu na Tchaj-wanu mají z Číny větší strach, protože jsme v posledních dvou letech viděli, jak si poradila s Hongkongem,“ řekl Christianity Today Lee. „Nikdy jsme si nemysleli, že to udělají Hongkongu, ale ignorovali mezinárodní reakce a sankce. Takže pokud mezinárodní společenství v reakci na ukrajinskou invazi nic neudělá, bude Tchaj-wan také čelit této hrozbě?“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. dubna 2022 Foto: Pixabay – Tchaj-wan

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář