Dramatická situace v Nepálu, církev ztratila během pandemie více než 100 pastorů

Církev v Nepálu se jen stěží vzpamatovává z dramatických dopadů pandemie koronaviru, která letos na jaře způsobila chaos v tomto himálajském národě. Nemocnice a krematoria kolabovaly pod náporem nemocných a mrtvých. Armáda v Káthmándú pomáhala pohřbívat kolem 100 těl denně.

Církev zde během druhé vlny ztratila více než 130 pastorů z celkového množství kolem 9 tisíc obětí pandemie.  „V měsíci květnu duchovní umírali téměř každý den,“ řekl pro Christianity Today pastor a místní lídr B. P. Khanal. „Nikdy jsem nic takového neviděl.“

SOUVISEJÍCÍPastor v Nepálu čelí výhrůžkám smrtí poté, co se jeho svědectví šířilo na sociální síti

Křesťané tvoří výraznou menšinu z 29 milionů obyvatel Nepálu. Podle sčítání lidu z roku 2011 se k víře v Krista hlásilo 1,4 procenta lidí, zatímco místní křesťanští duchovní uvádějí 10 procent.

Podle databáze pastora Khanala od února 2021 do současnosti dostalo koronavirus více než 500 pastorů a členů jejich rodin, což mělo za následek úmrtí otců a synů, kteří často spolu vedli místní sbory.

Například 56letý syn pastora Roberta Karthaka, Samuel, zemřel několik dní po svém otci. Zatímco Robert měl tu možnost vést smuteční obřad, jeho tělo sebrala nepálská armáda.

Mezi další významné pastory, kteří podle Khanala zemřeli v důsledku koronaviru, patří Timothy Rai, Ambar Thapa, Man Bahadur Baudel a Amar Phauja, stejně jako křesťanský právník a prominentní obhájce náboženské svobody Ganesh Shrestha.

Smrt mnoha lídrů způsobilo vakuum ve vedení církve, uvedl pro CT Hanok Tamang, předseda Nepálského národního církevního společenství (NCFN).

„Některá společenství – zejména megasbory – již ustanovily nové vedení, aby nahradily pastory, kteří odešli k Pánu,“ poznamenal. „Ale to neplatí všude.“

„Mnoho mladých žen přišlo o manžela, některé děti ztratily svého otce i matku a počet polosirotků a úplných sirotků není stále upřesněn,“ konstatoval Tamang. „Je tu v každém případě velké množství vdov a stovky sirotků.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. července 2021 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář