Dva hlavní chrámy ve slavném kyjevském klášteru patří zase státu

Kyjev – Dva chrámy v proslulém kyjevském klášteru Kyjevskopečerská lávra přešly z rukou pravoslavné církve donedávna podřízené moskevskému patriarchátu zpět do rukou státu, oznámil ve čtvrtek ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko.

Na věci podle něj nic nemění skutečnost, že se představený kláštera, metropolita Pavlo Lebiď, nedostavil na jednání státní komise, kde měl podepsat příslušný dokument.

Ukrajinská média ve středu informovala, že o pravoslavných Vánocích 7. ledna bude bohoslužby v hlavním chrámu kláštera, Uspenském, sloužit metropolita Epifanij z konkurenční pravoslavné církve, podřízené konstantinopolskému patriarchátu.

SOUVISEJÍCÍNa Ukrajině provedli další razie v objektech pravoslavné církve loajální Moskvě

Minulý měsíc ve sporu o to, zda má ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu zůstat v lávře, ukrajinské vedení důrazně vyzvalo tuto církev, aby se distancovala od Moskvy.

„Pokud nemáte žádné vztahy s Ruskem, pak se Moskvy oficiálně zřekněte a prohlaste, že (ruský prezident Vladimir) Putin je satan,“ prohlásil v televizi tajemník rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov. Dodal, že ďáblem je i moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve a který podporuje Putina.

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory nedávno několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář