Evangelikálové tvoří ve Francii nejpočetnější skupinu mezi protestanty

Evangelikálové tvoří 54 % všech francouzských protestantů, píše se v nové zprávě publikované v časopise Réforme. Sébastian Fath, který je expertem na protestantismus, zveřejnil nová data potvrzující posun mezi francouzskými křesťany.

SouvisejícíEvangelikálové ve Španělsku zaznamenali nárůst

Ještě v šedesátých let minulého století pouze jeden z deseti protestantů se označil za evangelikálního křesťana. Nyní více než polovina všech protestantů navštěvuje evangelikální společenství.

Jak informuje EvangelicalFocus v kapitole s názvem „Protestanté jsou v dobré kondici… díky evangelikálům“ dospěl Fath k závěru, že nyní tvoří evangelikálové 54 % ze všech protestantů, 30 % jsou luteráni nebo tradičně reformovaní a 16 % patřili k dalším protestantským skupinám. Celkový počet francouzských protestantů se odhaduje na více než 2 miliony.

Pokud jde o obecnou populaci, znamená to, že 1,6 % Francouzů se hlásí k evangelikální církvi (1,1 milionu věřících), 0,9 % jsou luteráni a další tradiční protestanti (600 000) a přibližně 0,5 % byli členové jiných protestantských skupin (340 000).

Z Francouzů, kteří aktivně praktikují své náboženské přesvědčení (tj. pravidelně navštěvují místo k uctívání), představují katolíci 53 %, následovaní muslimy (16 %). Protestanti tvoří 9 % všech obyvatel Francie praktikujících svou víru.

Také další výzkum potvrzuje posuny v rámci protestantismu

Také v dalším výzkumu, který v březnu 2021 zveřejnil sociolog Jean-Paul Willaime, lze nalézt velmi podobné výsledky. V dokumentu s názvem „Protestanti, aktivní menšina“ píše Willaime o „důležité rekonfiguraci“, k níž dochází ve francouzském protestantismu. Podle francouzského zpravodajského webu Evangeliques autor uvedl, že došlo k „přesunu těžiště protestantismu z pólu luteránsko-reformovaného směrem k evangelikálnímu pólu“.

SouvisejícíSetkání WEA v Indonésii: Evangelikálové jsou nejrychleji rostoucím náboženským hnutím na světě

Většina evangelických církví ve Francii je přidružena k Národní radě francouzských evangelikálních církví (CNEF), zatímco Francouzská protestantská federace (FPF) zahrnuje širší protestantskou komunitu věřících.

Globální evangelikální hnutí zaznamenává v posledních letech nárůst hlavně v některých částech Asie, Jižní Americky nebo Afriky. Evangelikálové dávají důraz na osobní zkušenost s Kristem přes znovuzrození a Bibli pokládají za nejvyšší autoritu svého věroučného vyznání. Podle odhadů je tvoří kolem 600 milionů věřících a jsou sdruženi ve Světové evangelikální alianci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář