Expozice času ve Šternberku bude hostit výstavu NEkostely a NEkaple

Šternberk – Prostory objektu Expozice času ve Šternberku, kde se nachází muzeum hodin, bude od čtvrtka příštího týdne hostit netradiční výstavu s názvem NEkostely a NEkaple. Návštěvníky seznámí s 55 církevními stavbami, které přestaly sloužit svému původnímu náboženskému účelu a našly jiné využití. Autorkou výstavy je Michaela Bučková, sdělila ČTK ředitelka Městských kulturních zařízení Šternberk Marie Velká. Výstava bude k vidění po celé prázdniny.

Výstava Olomoučanky Bučkové se zrodila díky jejímu studiu na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, kde se učili sestavovat mapu. „Toto téma mě velice zaujalo a chtěla jsem mít mapu svoji vlastní. Vzhledem k mé vášni pro památky, jako jsou kostely, kaple, ale i hrady, zámky a kláštery, vznikl nápad zpracovat mapu církevních staveb, které změnily původní sakrální účel užívání,“ uvedla Bučková.

SOUVISEJÍCÍV Olomouci jsou vystaveny klenoty ze sbírek arcibiskupa Fürstenberka

Autorka výstavy oslovila řadu starostů, úředníků, kronikářů, ale i obyvatel různých částí Olomouckého kraje a našla 55 církevních staveb, které přestaly sloužit svému původnímu náboženskému účelu a jsou užívány jiným způsobem. „Jedná se o kostely, kaple a synagogy, které jsou samostatně stojící nebo součástí hradů, zámků, klášterů nebo jiných objektů,“ uvedla Bučková.

Některých objektů se podle autorky církev vzdala, protože začaly kvůli nevyužívání chátrat a přešly do vlastnictví státu nebo do soukromého vlastnictví a některé jsou stále ve vlastnictví církve, která je pronajímá. „Mezi objekty, které jsem vypátrala, patří například změna na tělocvičnu, penzion, květinářství, mysliveckou chatu, posilovnu, galerie, školní třídy a další. Pátráním po těchto stavbách se zabývám dál a doufám, že tuto sbírku NEkostelů a NEkaplí brzo rozšířím,“ doplnila Bučková.

Podle ředitelky Městských kulturních zařízení Šternberk Marie Velké se ve Šternberku taková kaple nachází na hradě Šternberk a v současnosti slouží jako obřadní síň. V Olomouci je zase příkladem odsvěcený Červený kostel, který dříve sloužil jako depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL). Objekt, který nyní vlastní Olomoucký kraj, byl před časem rekonstruován, náklady vyšly na 172 milionů korun. Veřejnosti se poprvé v novodobé historii otevřel od poloviny května, proměnil se v moderní kulturní centrum VKOL se sálem pro 200 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář