George Verwer se křesťanů ptal: „Jste připraveni odejít?“

George Verwer měl dotaz. Když se osmnáctiletý mladík a jeho kamarád domodlili v pokoji na koleji v Maryville ve státě Tennessee, Verwer se podíval na svého kamaráda a zeptal se: „No? Jsi připraven vyrazit?“

Dale Rhoton se zarazil. Teprve před chvílí vyslechl Verwerův nápad, že by měli prodat, co mají, a za získané peníze si v létě koupit kamion, naplnit ho španělsky psanými vydáními Janova evangelia a odjet s ním do Mexika, kde 70 procent lidí nemá přístup k Písmu. Teprve se za to pomodlili.

SOUVISEJÍCÍZemřel zakladatel organizace Operace Mobilizace George Verwer 

„Georgi,“ řekl, „to trvá déle.“

Verwer nechápal, proč by to mělo trvat. Budoucí zakladatel Operace Mobilizace (OM) viděl duchovní potřebu. Mohli by tuto potřebu uspokojit. Na ostatním mu nezáleželo.

„Jeho jedinou všepohlcující životní vášní bylo být kanálem, díky němuž by se lidé stali dlouhodobými přáteli Ježíše,“ napsal později Rhoton. „Jeho komfortní zónou je vymanění se z komfortní zóny. Skutečně bezpečně se cítil jen tehdy, když riskoval všechno.“

Magazín Christianity Today píše, že tento celoživotní „Verwerův zápal“ pro misie pohnul nespočet křesťanů, kteří překračovali hranice, kultury a kontinenty, aby hlásali dobrou zprávu o Boží lásce. OM se stala jednou z největších misijních organizací 20. století, která každoročně vysílala tisíce lidí na krátkodobé i dlouhodobé cesty. V současné době má OM 3 300 pracovníků ze 134 zemí, kteří pracují ve 147 zemích. Odhadem 300 dalších misijních organizací vzniklo také v důsledku kontaktu s OM nebo je založili bývalí pracovníci OM.

Verwer zemřel minulý pátek ve věku 84 let.

Lindsay Brown, který 40 let vedl Mezinárodní společenství evangelikálních studentů, na něj vzpomínal jako na vynikajícího misijního vedoucího.

„Co se týče samotného rozsahu aktivit, misijních organizací a jejich vedoucích, které Operace Mobilizace pomohla vytvořit, myslím, že to nemá obdoby,“ řekl magazínu Christianity Today. „A myslím, že George je nejvýznamnějším severoamerickým misionářským lídrem posledních 60 let. Měl pozoruhodnou službu.“

Mladý Verwer byl sportovec a skaut, ale hodně času trávil honěním dívek a průšvihy. Většina z nich byla podle tehdejších měřítek považována za „vylomeniny“, ale Verwer také založil požár v lese v okrese Bergen a jako mladý teenager se vloupal do cizího domu, kde ho chytila policie.

Zpráva o tomto incidentu přiměla místní křesťanku Dorotheu Clappovou, aby se za Verwera začala modlit, aby našel víru v Ježíše. Jak později popsal, zapsala ho na svůj „seznam lidí potřebující zásah od Ducha svatého“.

Clappová také Verwerovi poslala poštou Janovo evangelium. Kniha na Ververa neměla okamžitý účinek, ale o tři roky později cítil nutkání zúčastnit se evangelizační kampaně Billyho Grahama v Madison Square Garden. Spolu s několika přáteli jel autobusem 50 kilometrů, aby si 5. března 1955 poslechl Grahamovo kázání. Na výzvu, aby zasvětil svůj život Kristu, šel Verwer dopředu pro modlitbu. Řekl, že ho dojalo poselství, že ho Bůh miluje a může si ho použít.

„Zjistil jsem, že si mě může použít, ne tím, že zcela zničí můj temperament nebo mě ukáže jako ubožáka,“ napsal Verwer později, „ale spíše tím, že mi nabídne lásku a bude působit skrze Ducha svatého.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. dubna 2023 Foto: OM – George Verwer

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář