Křesťan dnes

Globální metodistická církev hledá novou roli pro biskupy

biskup Lowry z metodistické církve

Schůzek bylo příliš mnoho. Když se Mike Lowry stal v roce 2008 biskupem Centrální texaské konference Sjednocené metodistické církve (UMC), stal se také zodpovědným za řízení dvou univerzit, dvou seminářů, nemocnice a sedmi nebo osmi dalších institucí.

„A uvědomil jsem si, že bych mohl celý svůj profesní život strávit na zasedáních výborů a správních rad a nikdy nevstoupit do kostela,“ řekl Lowry v rozhovoru pro Christianity Today. 

SOUVISEJÍCÍVíce než 100 floridských kongregací opouští UMC a vstupují do Globální metodistické církve

Nový biskup věřil v práci, kterou metodisté vykonávají, ale nezdálo se mu správné, aby biskupská role byla tolik zaměstnána byrokracií. Cítil se zahlcený.

„Biskupové by měli být obhájci a strážci misie a pravověrnosti, nikoli administrativními pracovníky,“ řekl Lowry. „Ale tak, jak byl úřad strukturován, šlo především o administrativní řídící funkci.“

V roce 2022 se Lowry stal prvním biskupem, který opustil UMC a připojil se k nové Globální metodistické církvi (GMC). Problémem, který Lowryho a více než 1,9 milionu Američanů, kteří odešli v letech 2019 až 2023, vedl k rozchodu, byly sňatky osob stejného pohlaví a duchovní z řad LGBT komunity. Ve svém rezignačním dopise Lowry napsal: „Institucionální projev Sjednocené metodistické církve se významným způsobem odchýlil od věrného dodržování vlastní stanovené disciplíny a ještě více se odchýlil od plné pravdy evangelia.“

Biskup a mnozí vedoucí představitelé GMC však viděli také vážné strukturální problémy UMC. Metodisté přijali korporativní model řízení církve a z biskupů se stali byrokraté namísto pastýřů.-red- Když se pak někteří vedoucí odchýlili od tradičního učení v otázkách lidské sexuality, neexistovaly žádné korekční mechanismy, které by prověřily jejich autoritu. Generální konference odhlasovala, že nebude měnit Knihu disciplíny denominace a zachová tradiční postoj, ale biskupové z některých regionů oznámili, že to prostě budou ignorovat a schvalovat LGBT služebníky. A nevyvodili z toho žádné důsledky.

„Řekl bych, že důvod rozdělení se dotýkal stejně tak autority a zodpovědnosti jako teologických otázek,“ poznamenal pro Christianity Today dočasný hlavní představitel GMC Keith Boyette. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. dubna 2024 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Exit mobile version