Halík předal papeži dopis s tisícovkami podpisů na jeho podporu

Vatikán/Praha – Otevřený dopis, který podporuje reformní úsilí hlavy katolické církve, dnes papežovi Františkovi ve Vatikánu předali český katolický kněz a teolog Tomáš Halík a jeho rakouský kolega Paul Zulehner. ČTK o tom informovala Ilona Trnková, ředitelka České křesťanské akademie, v jejímž prezidiu Halík zasedá. Dopis Pro Pope Francis, jehož cílem je vyjádřit Františkovi vděčnost za styl papežské služby, podepsalo již téměř 75.000 lidí.

„Tímto otevřeným dopisem Vám vyjadřujeme vděčnost za Váš odvážný a teologicky zodpovědný styl papežské služby,“ stojí v otevřeném listu, podle kterého bylo papežovo reformní úsilí ostře napadeno „jednou skupinou v církvi“. „Prosíme Vás, abyste se nenechal odvrátit od této nastoupené cesty a ujišťujeme Vás svou plnou podporou a stálou modlitbou,“ stojí rovněž v textu.

Mezi signatáři otevřeného dopisu je řada univerzitních profesorů a dalších osobností veřejného života z celého světa. Podle seznamu na internetu list podepsali kromě Halíka například i bývalý český ministr kultury Daniel Hermann, pomocný pražský biskup Václav Malý, filosof Jan Sokol či bývalý rektor Masarykovy univerzity a exposlanec Jiří Zlatuška.

„Má-li církev po všech skandálech znovu získat věrohodnost, musí brzy předložit jasnou vizi svého působení ve světě. Osobně jsem přesvědčen, že církev se má starat nejen o lidi na okraji společnosti, ale i o lidi, které tradiční formy náboženství neoslovují. Jednoduché dělení lidí na věřící a ateisty už nepostihuje pestrou škálu duchovních postojů v pluralitním světě,“ uvedl v tiskové zprávě Halík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík 

Tags: ,

3 Komentáře

  1. Karel Krejčí

    To, jak se papež prezentuje na veřejnosti a ve světě je přinejmenším diskutabilní. On, jako hlava nejpočetnější, římskokatolické církve, na prvním místě jednoduše a lacině prosazuje lásku, z níž odstraňuje pravdu, jako její jeden z mnoha aspektů. Sám sebe zbavuje povinnosti vidět ne-pravdu, hledat ji, upozorňovat na ni a stavět se proti ní. Účelně zaujímá laciný a blahosklonně alibistický postoj, kterým nic neriskuje ani nezkazí. Současnou aktivitou, zaměřenou na odhalování sexuálních deliktů vysoce postavených duchovních (a nejen jejich), on sám na své „popularitě“ nic neztratil, naopak získal. Těžko však lze očekávat skutečnou změnu k „lepšímu“, dokud bude tato církev fungovat jako úmyslně udržované monstrum, sice hlásající Krista, ale stále ve velké míře dobře přežívající ve starozákonní době.

    Odpověď
      • Karel Krejčí

        To, co mělo být středem, oporou a sloupem v šíření Kristovy lásky, pravdy a čistoty, stalo se naopak přisluhovačem světa. Tak, jak je psáno …

        Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář