Hana Pinknerová: Mikuláš je dobrá záminka

Miluju slavnosti všeho druhu. Někdo moudrý řekl, že život bez slavností je jako poušť bez oáz. Souhlasím! Začátek zimy se mi líbí, protože nabízí spoustu příležitostí ke slavení. Například máme Mikuláše. To je báječný romantický svátek. Podle tradice tento zbožný muž procházel nočním městem a dával za okna potřebných své dary. Kde se k tomu připletli ti dnešní čerti a andělé, to tedy nevím. Já je nepotřebuji, mně připadají směšní. Vystačím si s Mikulášem. To je skvělý kladný hrdina.

Inspiruje mě k neobvyklým způsobům obdarovávání. Dávat dárky tajně a tvářit se jakoby nic! To mě baví. Už nejmíň měsíc předem po troškách kupuju dobrůtky, vyrábím křížaly a šiju pytlíky. Do pytlíčků pak shromažďuju různé drobné dárečky – bonbóny, sušené ovoce, ořechy, čokoládičky a tak – abych byla připravená, až nadejde ten den. Vlastně večer. My s mužem máme ze sladkostí rádi hlavně hořkou čokoládu, jinak jsme spíš na slané dobroty, takže si dáváme slané oříšky, tresčí játra v konzervě, dobré víno nebo grapefruity. Mňam.

To ovšem v přípravách není zdaleka všechno. V naší rodině si hrajeme na Mikuláše moc rádi. Vlastně jsme jeden druhému Mikulášem. Každoročně se necháváme okouzlit příběhem velkorysého dobrodince a bavíme se představami, jak by obdarovával v našich poměrech. Tak jsme se rozhodli, že budeme Mikuláši nejen my rodiče našim dětem a děti nám rodičům (to je velká legrace, když holčičky tajemně strkají tátovi za okno jeho pracovny své dárečky a pak jsou bez sebe napětím, kdy už je konečně objeví), ale taky lidem ze sousedství. Musím tedy pomoci holčičkám s přípravou dárečků, které spiklenecky před tatínkem tajíme. Ohromně to prožíváme.

V našem domě bydlí několik osamělých starých lidí, k nimž Mikulášové nechodí a oni nemají od koho očekávat nějakou mikulášskou nadílku. Můžete jim sáček dobrot zanést rovnou. Ovšem taky je možné ho pověsit na kliku bytu, zazvonit a utéct. Pokud ale taková babička nebo dědeček bydlí v bytě pod vámi, dal by se balíček na provázku spustit z vašeho okna na parapet jejich okna. To by bylo mikulášsky nejstylovější – když za okno, tak za okno.

Nakonec celý tenhle svátek je příležitostí vymyslet pro někoho něco báječného, na co bude celá léta vzpomínat, co bude jasným důkazem toho, proč to všechno děláme. Důkazem lásky.

Autorka je publicistka  Datum: 5. prosince 2019  Foto:  Pixabay – ilustrační

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář